Ѓорѓиоски: Ќе се вратиме од шокот и ќе победиме во Скопје

Вардар беше на прагот на победа, но загуби на гостувањето кај Бате Борисов со 3-2. Македонскиот шампион имаше водство до 92. минута кога домаќините најпрво израмнија, а две минути подоцна дојдоа и до победата. Според Ѓорѓиоски губењето на концентрацијата во финишот е клучно за поразот, но верува дека Вардар ќе се врати од шокот и ќе го елиминира фаворитот. "Овој натпревар покажа дека не смееме да ја губиме концентрацијата до крајот на натпреварот. Последните минути од натпреварот, тоа не е крај на мечот се игра се додека судијата не каже крај" - изјави Илчо Ѓорѓиоски по натпреварот. "Губење на концентрација во финишот те носи до неочекувани примени голови, токму тоа ни се случи на денешниот натпревар". "Верувам во мојот тим и мислам дека поразот на овој натпревар не значи комплетен пораз. Со нашите навивачи на домашен терен имаме големи шанси да победиме и да се радуваме во Скопје". "Ќе ги анализираме грешките кои ги направивме овде и секако ќе подготвиме игра за домашен терен". "Моја главна цел сега ќе биде ...
| | веќе видена | слични

Условот да дојде до оваа пресметка е "црвено-црните" да го елиминираат белорускиот БАТЕ, кој има минимална предност по првиот дуел во Борисов (3:2) Доколку го елиминира претставникот на Белорусија, БАТЕ Борисов, актуелниот првак на Македонија, ФК Вардар, во следното, 3. квалификациско коло од Лигата на шампиони силите ќе ги одмери со подобриот од дуелот помеѓу екипите на Скендербег од Корча и Дебрецин. Претставникот на Албанија забележа минимална победа од 1:0 на првиот дуел, а реванш пресметката ќе се одигра во Унгарија на 24 јули. Чекор напред во Европа, избраниците на Илчо Ѓоргиоски ќе направат ако в среда на "Националната Арена Филип Втори'' забележат победа од еден или повеќе гола разлика над непотребно фаворизираниот претставник на Белорусија, кој на свој терен извојува среќна победа од 3:2. Вардар ќе биде домаќин на првиот натпревар од 3. квалификациско коло, а истиот би се одиграл на 31 јули или 1 август. Вчера беше извршена ждрепката и за 3.квалификациско коло во Лигата на Европа Последниот ...
| | веќе видена | слични

Македонскиот првак Вардар би добил релативно лесен ривал во следното квалификациско коло од ЛШ доколку успее да го мине БАТЕ Борисов, а тоа е подобриот од двобојот меѓу албанскиот првак Скендербег и унгарскиот шампион Дебрецен (1-0). Првиот меч Вардар би го играл во Скопје на 31 јули/1 август, а реваншот би бил седум дена подоцна на теренот на противникот. Тимот на Скендербег е непознат за македонската фудбалска јавност, а Дебрецен во сезоната 2006/07 во квалификациите на ЛШ беше елиминиран од Работнички. „Романтичарите“ во Скопје славеа со 4-1 откако првиот меч во Дебрецен заврши без победник (1-1). - Ждрепката е лесна, но нам приоритет ни е средбата со БАТЕ Борисов. Првот треба да го надополниме заостатокот од првиот меч, па дури потоа да размислуваме за следниот противник. Се надевам дека потегот на раководството влезниците да бидат 100 денари ќе ја исполни арената „Филип Втори“ и навивачите ќе им го дадат потребниот ветер во грбот на фудбалерите за да стигнат до успех – изјави трнерот на Вардар, ...
| | веќе видена | слични

Поволна жрепка за фудбалерите на Вардар, доколку го минат БАТЕ Борисов во второто квалификациско коло, во Лигата на шампиони. Вардарци, во среда на 25. јули, во реваншот од второто коло во Лигата на шампиони ќе ја бркаат негативата од 2:3 против БАТЕ Борисов. Доколку македонскиот првак го мине белорускиот шампион, за противник ќе го има победникот од двомечот помеѓу Скендербег (Албанија) и Дебрецин (Унгарија), албанскиот шампион по првиот меч има предност од 1:0. Првите натпревари во третото квалификациско коло ќе се одиграат на 31. јули и 1. август, а реваншите се закажани за 7 и 8 август.
| | веќе видена | слични

Македонскиот шампион Вардар ако во среда го победи тимот на БАТЕ Борисов, ќе игра против победникот од дуелот помеѓу Скендербег (од Албанија) и Дебрецен (од Унгарија) во третото квалификационо коло за пласман во Лигата на шампиони. Ова е епилогот за Вардар, од денешната ждрепка која се одржа во Нион, а првите натпревари од третото коло се закажани за 31 јули и 1-ви август додека пак реванш натпреварите ќе се одиграат на 7-ми и 8-ми август. Резултатот од првиот натпревар помеѓу БАТЕ Борисов и Вардар изнесува 3-2 за белорускиот тим. Реванш натпреварот во Скопје ќе се одигра во среда 25-ти јули на Националната Арена „Филип Втори“. Да ве потсетиме дека Работнички во сезоната 2006/2007 го елиминираше унгарскиот тим, совладувајќи го во Скопје со 4-1, откако првиот меч во Дебрецен заврши со нерешени 1-1. Исто така да се надеваме дека Вардар ќе има уште поголем мотив во среда да го победи Бате Борисов бидејќи така против себе во следната фаза би имал противник кој нема големо реноме.
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонскиот фудбалски првак Вардар доколку го помине БАТЕ Борисов, во следното 3.коло од квалификациите за Лигата на шампионите ќе игра со унгарскиот Дебрецин или албанскиот претставник Скендербег. Првиот натпревар Вардар би го играл во Скопје на 31 јули или 1 август, а реваншот би се играл седум дена подоцна на теренот на противникот. Вардар в среда ќе се обиде да ја надополни негативата од еден гол против БАТЕ Борисов кој во Белорусија победи со 3:2. Првиот натпревар меѓу евентуалните противници на Вардар во следното коло, одигран во Корча заврши со победа на Скендербег од 1:0.
| | веќе видена | слични

Победникот од двомечот помеѓу Вардар и БАТЕ Борисов ќе игра со подобриот од дуелот на албанскиот шампион Скендербег и првакот на Унгарија, Дебрецен. Скендербег во Корча, соседна Албанија во вторникот минимално го победи Дебрецен со 1-0 во првиот меч од второто коло. Реваншот се игра идната недела во Унгарија. ДВОЈКИ ЗА 3. КОЛО Марибор/Жељезничар – Дуделанж/Салцбург Клуж-Слован Либерец/Шахтер Карганди Андерлехт-Шамрок роверс/Екранес Будуќност/Шљонск – ТНС/Хелсинборг Улисес/Шериф Тираспол – Лудогорец/Динамо Загреб Селтик – Хелсинки/Рејкјавик Молде/Вентспилс – Флора Талин/Базел Жилина/Хапоел Шимона – Нефчи/Зестафони АЕЛ Лимасол/Линфилд – Валета/Партизан Фенербахче – Васлуи Мадетвил – Панатинаикос Копенхаген – Бриж Динамо Киев – Феенорд Мечевите се закажани на 31 јули и 1 август, а реваншот е седум дена подоцна на 7 или 8 август.
| | веќе видена | слични

Македонскиот првак Вардар би добил релативно лесен ривал во следното квалификациско коло од ЛШ доколку успее да го мине Бате Борисов, откако денешната ждрепка одлучи подобриот од овој двомеч во третата квалификациска рунда да се сретне со победникот од пресметките меѓу албанскиот првак Скендербег и унгарскиот шампион Дебрецин. Првиот меч Вардар би го играл на домашен терен на 31 јули/1 август, а реваншот би се играл седум дена подоцна на теренот на противникот. Првиот дуел меѓу овие две екипи заврши со триумф на Скендербег во Албанија од 1:0, па сега унгарските фудбалери ќе се обидат со стигнат до триумф од два гола разлика за да ги продолжат настапите во квалификациите за Лигата на шампионите. Тимот на Скендербег би претставувал целосна непознаница за македонската фудбалска јавност, додека од составот на Дебрецин имаме позитивни спомени, со оглед на фактот дека Работнички во сезоната 2006/2007 го елиминираше унгарскиот тим, совладувајќи го во Скопје со 4:1, откако првиот меч во Дебрецин заврши со нерешени ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонскиот шампион доколку успее да се пласира во третото квалификациско коло ќе се сретне со победникот од дуелот Скендербегу-Дебрецин. Денеска точно напладне во седиштето на УЕФА во Нион беа извлечени паровите за третото квалификациско коло од Лигата на шампионите. Македонскиот тим Вардар доколку успее да го елиминира Бате Борисов, тогаш во следната фаза за противник ќе го има подобриот од мечот помеѓу албанскиот тим Скендербегу или унгарскиот Дебрецин. За потсетување, првиот меч одигран во Минск заврши со победа на Белорусите од 3:2, а реваншот се игра на 25-ти јули на арената „Филип Втори со почеток во 20 часот.
| | веќе видена | слични

Во третото квалификациско коло за Лигата на шампионите Вардар, доколку го мине шампионот на Белорусија ќе игра со подобриот од двомечот помеѓу Скендербег и Дебрецен. Малку повеќе среќа и игра како во поголем дел од првата средба одиграна во Борисов би можеле да значат пласман во третото квалификациско коло за Лигата на шампионите за Вардар. Нешто што самото по себе ќе претставува успех, но и можност за пласман во плеј-офот со оглед на потенцијалните противници во тоа трето коло. Победникот од двомечот помеѓу Вардар и БАТЕ Борисов ќе игра со подобриот од дуелот на албанскиот шампион Скендербег и првакот на Унгарија, Дебрецен. Противници кои влеваат надеж дека може да се дојде до плеј-офот за влез во ЛШ, каде и да се доживее елиминација се обезбедува директен пласман во групната фаза за Лига Европа. Нормално, „вардарци“ во моментов треба да размислуваат само на реваншот против БАТЕ следната седмица во Скопје, на кој и минимална победа од 1:0 ги носи понатаму. Шансите за третото коло ќе беа уште поголеми ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Рашела Мизрахи, која вчера рано наутро беше разрешена од министерка за труд и социјална политика, и беше постојано мета на антисемитски напади од лица блиски ...
сите 182 | | | веќе видена

Пратениците упатија пораки до граѓаните за кого да ја дадат довербата на 12 април. Пратеникот Никола Мицевски од ВМРО-ДПМНЕ изјави дека граѓаните не треба да ...
сите 169 | | | веќе видена

Пратеничката Лилјана Поповска од ДОМ го обезбедила последниот глас што недостигаше за донесување на Законот за јавно обвинителство, кој денеска беше усвоен со ...
сите 183 | | | веќе видена

Претседателот на Европски совет Шарл Мишел вечерва организира неформална вечера за лидерите од Европската Унија и од Западен Балкан. Според него состанокот е ...
сите 596 | | | веќе видена

“Доцнам зошто бев физички нападнат од затворски слубежници” – рече обвинетиот  во “Рекет” Бојан Јовановски при влезот во судницата обраќајќи се на новинарите. ...
сите 325 | | | веќе видена

Вардар одигра перфектен меч против Мотор Запорожје и го обезбеди пласманот во осминафиналето на Лигата на шампионите, но за таа брилијатна партија дојдоа и ...
сите 202 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ѓорѓиоски: Ќе се вратиме од шокот и ќе победиме во Скопје

Од:
До кого (е-маил):
Порака: