НАТО нема план `Б`, името мора да се реши!

Грчките власти прво побараа Нимиц по Македонија да ја посети и Грција, што им беше удоволено, но, сега во план се медијаторот наместо во Атина да отпатува во Солун и да се сретне само со преговарачот Адамантиос Василакис за да го избрифира за разговорите во Скопје, но не се планирани средби со грчкиот државен врв Обраќајќи се со вашата земјаа и ПЈРММ, заменик-генералниот секретар на НАТО, Александар Вершбоу го повтори познатиот став на Алијансата за Република Македонија - покана за членство ќе добиеме откако ќе го решиме спорот со Грција. Нема план ББ, во НАТО постои консензус по ова прашање, рече Вершбоу, иако нагласи дека Македонија веќе се однесува како сојузник на Алијансата и НАТО сака што поскоро да им се приклучиме на останатите земји-членки. - Имаме одлука од 2008, која ја реафирмиравме во Чикаго, го одразува консензусот во алијансата и го покажува патот до членство за Поранешната Југословенска Република Македонија. За менување одлука донесена со консензус на самит повторно е потребен консензус. Нема ...
| | веќе видена | слични

Црна Гора во моментов е дел до Акцискиот план за членство, кој се смета за предворје на полноправното членство во НАТО. Во разговор со заменикот на генералниот секретар на НАТО, Александар Вершбоу, Вујановиќ искажа задоволство за досегашната институционална соработка меѓу Црна Гора и Алијансата. Вујановиќ го истакна и интересот на Црна Гора и натаму да ја унпаредува воената и политичката соработка со земјите-членки на НАТО. Вершбоу од своја страна изнесе високи оценки за напредокот на Црна Гора на планот на воените и полиитчките реформи и во декларацијата со Самитот на Алијансата во Чикаго. Тој нагласи дека НАТО е посветен кон стабилизација и консолидација на стостојбата во регионот и партнерството во остварување на безбедносните цели значајни за поединечни земји. Заменик генералниот секретар на НАТО се заблагодари за учеството на Армијата на Црна Гора во мисијата на ИСАФ во Авганистан, како и другите мировни мисии.
| | веќе видена | слични

Црногорскиот претседател Филип Вујановиќ изрази денеска очекување дека на следниот самит на НАТО Црна Гора ќе добие покана за членство во Алијансата. Црна Гора во моментов е дел до Акцискиот план за членство (МАП), кој се смета за предворје на полноправното членство во НАТО. Во разговор со заменикот на генералниот секретар на НАТО, Александар Вершбоу, Вујановиќ искажа задоволство за досегашната институционална соработка меѓу Црна Гора и Алијанста. Вујановиќ го истакна и интересот на Црна Гора и натаму да ја унапредува воената и политичката соработка со земјите-членки на НАТО и да придонесува за зачувување на мирот и стабилноста во регионот. Вершбоу од своја страна изнесе високи оценки за напредокот на Црна Гора на планот на воените и полиитчките реформи и во декларацијата со Самитот на Алијансата во Чикаго, а претставува уште едно силно охрабрување на Црна Гора на патот на евроатланската интеграција. Тој нагласи дека НАТО е посветен кон стабилизација и консолидација на состојбата во регионот и партнерството ...
| | веќе видена | слични

Македонија веќе се однесува како сојузник и сакаме што поскоро да ја видиме како член на Алијансата ПОСЕТА НА ЗАМЕНИК-ГЕНЕРАЛНИОТ СЕКРЕТАР НА НАТО, АЛЕКСАНДАР ВЕРШБОУ Тоа ќе се случи веднаш штом ќе го решите проблемот за името во ОН, за што постои консензус во НАТО, изјави вчера заменик-генералниот секретар на Алијансата, Александар Вершбоу, по средбата со премиерот Никола Груевски. - Очекувам решението за проблемот за името да се постигне што е можно поскоро и да ја видиме Македонија како 29-та земја-членка на НАТО. Тоа ќе биде корисно за вас, за Алијансата, но и за регионот - порача Вершбоу. На прашањето дали во НАТО постои план Б доколку не се реши проблемот со името, заменик-генералниот секретар рече дека во НАТО одлуките се носат со консензус. - НАТО е организација во која одлуките се носат со консензус. Во моментов нема план Б, бидејќи за менување одлука донесена со консензус на самит повторно е потребен консензус - објасни Вершбоу. Министерот за надворешни работи Никола Попоски, пак, истакна дека ...
| | веќе видена | слични

Останато

Катица Јанева оди во притвор. Од вечерва па во следните 30 дена таа ќе се наоѓа во истражниот затвор во Шутка.Јанева доби притвор како третоосомничена во ...
сите 684 | | | веќе видена

Селективната правда е неправда, а во Македонија гледаме дека главата на октоподот е недопирлива и се што прави системот е обид да се покријат трагите кои што ...
сите 414 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 97 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

НАТО нема план `Б`, името мора да се реши!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: