Колку ќе заработува Ибрахимовиќ во ПСЖ?

Златан Ибрахимовиќ и официјално е нов играч на Париз Сент Жермен, објави спортскиот директор на францускиот клуб, Леонардо. Швеѓанецот го комплетираше трансферот од „Сан Сиро“ на „Паркот на принцовите“ вреден 20 милиони евра откако денеска ги договори личните услови. Се уште не е јасно колкава плата ќе зема во ПСЖ, но едно е јасно, а тоа е дека Златан Ибрахимовиќ ќе биде најплатениот фудбалер на светот. „ ЕСПН “ објавува дека Ибракадабра ќе заработува 13 милиони евра по сезона, „ Асошиејтед Прес “ пишува дека неговата плата ќе изнесува 14 милиони евра, а „ АФП “ вели 15 милиони евра. Како и да е, Ибрахимовиќ сигурно ќе има поголеми примања од Кристијано Роналдо, кој во Реал Мадрид заработува по 12 милиони евра по сезона.
| | веќе видена | слични

Шведскиот репрезентативец Златан Ибрахимовиќ потпиша тригодишен договор со ПСЖ, а пред спогодбата да биде официјализирана словенечкиот спортски весник „Екипа“ објави дека францускиот тим се интересира за Агим Ибраими. Презимето на македонскиот фудбалски репрезентативец и на шведскиот напаѓач се разликуваат за неколку букви и во скопските спортски кругови почнаа шеги дека ПСЖ купила погрешен играч. Тие најверојатно го сакале поевтиниот Ибраими, но по грешка се фатиле за скапиот Ибрахимовиќ. Поради тоа на презентацијата на Ибра во Париз, спортскиот директор на ПСЖ, Леонардо рекол дека преодниот рок за нив е завршен. Тоа отвори простор за уште еден добар виц што е актуелен деновиве. - Дали знаете зошто поскапе нафтата на светската берза? - За да можат катарските сопственици на ПСЖ да му ја исплатат платата од 13,5 милиони евра на Ибрахимовиќ и да ги подмират високите даноци во Франција. Групацијата „Катар инвестмент“ има 70 отсто од акциите на ПСЖ, а сопственик е поранешниот тенисер и дејвискуп-играч на ...
| | веќе видена | слични

Сакам да бидам дел од иднината на овој тим, дел од клупската историја, тука сум за да победувам, истакна Златан на официјалното претставување Со преселбата во редовите на најбогатиот француски клуб ПСЖ, шведскиот интернационалец Златан Ибрахимовиќ уште еднаш покажа дека е суров професионалец, дека го интересираат само парите и дека е подготвен да игра за било кој клуб доколку истиот му гарантира плата поголема од таа што моментално ја заработува во дресот кој тогаш го носи. За време на официјалната презентација, високиот напаѓач ја повтори истата изјава која ја даде и кога потпишуваше за Јувентус, Интер, Барселона и Милан, дека му се исполни уште еден сон. Тој за "светците" потпиша на три години за годишна плата од 13 милиони евра. - Сакам прво да му се заблагодарам на спортскиот директор на ПСЖ, Леонардо, за неговата работа и за тоа што невозможното го направи возможно. Уште еден чекор во мојата кариера, ми се исполни уште еден сон. Ова е тим од соништата. Сакам да бидам дел од неговата иднина, дел од ...
| | веќе видена | слични

Тиаго Силва во пакет со Златан Ибрахимовиќ беше продаден на ПСЖ. За разлика од Ибра, Тиаго Силва вели дека тој сакал да остане во Милан, но морал да го напушти клубот кој го сака. "Среќен сум со трансферот, но и тажен бидејќи го напуштив Милан" - вели Тиаго Силва. "Искусив силни емоции таму. Тоа е клуб кој се посветува на играчите и тимот, им должам се'". "Мојот трансфер во Париз не беше моја одлука, тоа е 100% така бидејќи само недела претходно го продолжив договорот со Милан". "Луѓето кои го разбираат фудбалот знаат како функционираат работите. Јас и мојата фамилија сакавме да останеме во Милано". "Не одам во ПСЖ да заработам повеќе пари. Не сум платеник, и сакам да им кажам на фановите на Милан дека жалам што не сум повеќе таму". "Во ПСЖ се Леонардо и Анчелоти со кои имав телефонски разговори, ме уверија дека се работи за голем проект. Тие градат дрим тим и сега сакам да креирам историја со овој клуб".
| | веќе видена | слични
2 копии

Тиаго Силва пред неколку дена и официјално стана играч на ПСЖ, иако многу пати јавно ја искажуваше љубовта према Милан и истакнуваше дека сака да ја заврши кариерата во тој клуб. Бразилецот е моментално со бразилската репрезентација во Лондон и за прв пат проговори како играч на ПСЖ, притоа шокирајќи ги навивачите на Милан. Тиаго во своето обраќање наведе дека е тажен што го напуштил Милан и дека тоа е 100% одлука на клубот. „Ова е мојата прва пресконференција како играч на ПСЖ и морам да кажам дека сум тажен што си заминав од Милан. Таму доживеав многу силни емоции, тоа е клуб кој е многу посветен на играчите и на групата и јас на тој клуб му должам се. Сакам да им се извинам на навивачите и да им кажам дека мојата преселба во Париз е 100% одлука на клубот, а не моја. Јас сакав да останам и тоа им го кажав на сите“, изјави Тиаго Силва и додаде: „Некои велат дека ние сме платеници но јас не одам таму за да заработам повеќе од колку во Милан. Јас никогаш не сум побарал повеќе пари од клубот или нов ...
| | веќе видена | слични

Во 13-годишната кариера на корпулентниот напаѓач клубовите платиле неверојатни 171 милион евра, по што Ибрахимовиќ стана број еден играч за кого се платени најмногу пари во историјата на фудбалот Со комплетирање на трансферот од Милан во Пари Сен Жермен, Златан Ибрахимовиќ е фудбалерот за кого се платени најмногу пари за трансфери во историјата на фудбалот. Шведскиот репрезентативец во парискиот тим дојде за сума од 23 милиони евра, со што вкупно за неговите трансфери во 13-годишната кариера достигна неверојатни 171 милион евра. Зад Ибрахимовиќ останаа Никола Анелка за кого досега се потрошени 134 милиони евра и пензионираниот Ернан Kреспо со 121 милион евра. Ибрахимовиќ (30) потпиша тригодишен договор со тимот од „Паркот од принцовите“, но до крајот на кариерата многу е веројатно дека ќе направи уште некој трансфер. Златан, кој е дете на родители од Босна и Херцеговина, кои во 1977 година емигрирале во Шведска, кариерата ја почна во тимот на Малме, каде што е и роден. По две години поминати во овој клуб ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Официјалните лица на француската влада не гледаат благонаклоно кон високите примања на Златан Ибрахимовиќ кој во ПСЖ ќе заработува чисти 14 милиони евра годишно. Вчера „стевците“ го претставија под Ајфеловата кула напаѓачот како ново засилување и стана јасно дека тој ќе заработува 280.000 евра неделно или 14 милиони евра годично чисти оданочени пари. Тоа покрена лавина реакции во француската јавност но и кај официјалните француски државници и членови на новата влада на Оланд . Па така тие јавно го искритикуваа ваквиот потег на богатите арапски сопственици. „Тоа се вртогалви суми. Тоа е навистина импресивно, но и непристојно. Сетоа тоа се случува во време кога светот преживува голема потешкотија за време на светската финансиска криза. Притоа буџетите на многу наши фудбалски клубови се во голем минус“, изјави францускиот министер за финансии Жером Каузак. „Европските клубови во овој момент се во голем дефицит, а само француските клубови имаат дефицит од 1,5 милијарди евра. Тој факт треба да не натера ...
| | веќе видена | слични

Францускиот претседател Франсоа Оланд револтиран од трошењето милиони евра од страна на сопствениците на Пари Сен Жермен за трансфери, тргна во борба против расфрлањето со пари во францускиот фудбал - Доста беше расфрлање пари за купување неколку фудбалери, додека Франција, како и целата Европска Унија ја тресе финансиска криза. Државата не смее да ја завлекува раката во џебовите на пониските слоеви,туку во оние на богатите - им кажа Оланд на медиумите. „Светците“ со комплетирањето на трансферот на Златан Ибрахимовиќ од Милан вреден 23 милиони евра потрошија вкупно 203 милиони евра на трансфери, откако богатите сопственици од Катар го купија клубот пред една година. ПСЖ издвојува дополнителни 58 милиони евра годишно за платите на играчите.
| | веќе видена | слични
2 копии

Шведскиот репрезентативец Златан Ибрахимовиќ го заврши толку очекуваниот трансфер од Милан во ПСЖ, за надоместок од 23 милиони евра, со што се потврди неговата позиција најскап фудбалер на сите времиња. Имено, клубовите до сега вкупно потрошиле вкупно 171 милион евра за трансферите на Ибрахимовиќ во неговата кариера. Со тоа Швеѓанецот го помина Николас Анелка за кого се потрошени вкупно 134 милиони евра, и Аргетинецот Ернан Креспо со 121 милион. Во тие 171 милион се вкалкулирани сите трансфери на Ибрахимовиќ почнувајќи од оние 16 милиони кои Јувентус ги избдвои кога го донесе од Ајакс, додека за него Интер му плати на Јуве 24,8 милиони евра. Потоа Барселона искешира неверојатнои 69,5 милиони, а Милан го донесе за 24 милиони евра. Во ПСЖ Златан ќе добива 13 милиони нето плата кои со бонуси ќе достигнат цели 14,5 милиони што го прави и еден од најплатените фудбалери во светот.
| | веќе видена | слични

Тој не станал светски шампион и уште ја нема освоено Лигата на Шампионите. Сепак 30-годишниот Златан Ибрахимовиќ е најскапиот играч во историјата на фудбалот. Тоа се гледа по собирањето на сумите од сите свои трансфери досега за 11 години откако игра професионален фудбал. По преминувањето од Милан во ПСЖ износот се зголеми до неверојатни 173.1 милиони евра! Во бројки, тоа изгледа вака. Од Малме во Ајакс - 7.8 милиони евра; Од Ајакс во Јувентус - 16 милиони евра; Од Јувентус во Интер - 24.8 милиони евра; Од Интер во Барселона - 69,5 милиони евра (Забелешка: Во трансакцијата е вклучен Самуел Ето, затоа и сумата е таква) Од Барселона во Милан - 30 милиони евра; Од Милан во ПСЖ - 25 милиони евра. Три-кратниот добитник на "Златната топка" Лионел Меси, пак, нема на сметка ниту едно евро по тој показател. Неговата цена на трансфер пазарот е 100 милиони евра. Аргентинскиот репрезентативец ја игра веќе 12-тата сезона во дресот на Барселона.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Два дена по катастрофалниот земјотрес во Мексико, при што загинаа најмалку 230 лица, спасувачките тимови воспоставија контакт по телефон со деца затрупани под ...
сите 224 | | | веќе видена

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска изјави дека доколку пропадне нуклеарниот договор Иран, со меѓународната заедница тешко ќе успее да ...
сите 342 | | | веќе видена

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од министерот за надворешни работи, Никола Димитров и министерот задолжен за ...
сите 37 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Колку ќе заработува Ибрахимовиќ во ПСЖ?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: