Бранко е водник прве класе, ама си го сакам во коалиција

Ако јас сум војвода, вие сте четници, водници со кокарди на чело. Помлад водник е Манасијевски, постар водник е Шекеринска, а водник прве класе се Црвенковски и Глигоров. На сите нив местото им е во Хаг со Милошевиќ. Но, бидејќи тој е под земја, нека одат кај Шешељ. Ова е една од највпечатливите изјави на лидерот на ДПА, Мендух Тачи. Ја паметиме уште од 2007 година. Ја упати кон неговиот партнер за претстојните локални избори, претседателот на СДСМ Бранко Црвенковски и неговите приврзаници. Сепак, ваквите ставови за Црвенковски не му пречеа на Тачи за да договори соработка со него. ДПА ќе го поддржи СДСМ во општини со доминантно македонско население каде социјалдемократите ќе имаат кандидат за градоначалник. Партијата на Црвенковски пак ќе ја возврати поддршката во општини со доминантно население со албанско етничко потекло. Двајцата си ветија поддршка иако во минатото беа жестоки политички противници и непријатели. Ова не е единствена изјава на Тачи на сметка на претседателот на најголемата опозициска ...
| | веќе видена | слични

Има ли национална тема на која Георгиевски не е од спротивната страна И Албанците велат дека имаат илирско потекло, но држат до својот ислам појавен во 6 век и својата албанска нација дефинирана дури во 20 век, што е паралела со тезата на Љубчо и Бранко дека со античкото потекло се откажуваме од св. Климент и Наум. Всушност, одлуката на лидерот на СДСМ да коалицира со политичари кои секојдневно изнесуваат екстремни ставови, според експертите, им даде доволно политичка моќ Тачи и Георгиевски да ги реализираат идеите за поделба на Македонија и менување на нејзиното внатрешно уредување! Прифаќањето на платформата за поделба на Македонија на Бранко Црвенковски и на СДСМ не може да им донесе ниту изборна победа, ниту симпатии од гласачите. Може да им донесе натамошно слабеење на партиските структури во политичка и кадровска смисла. Ова е заедничкиот став на експертите по политички науки по формирањето на предизборната коалиција меѓу СДСМ на Бранко Црвенковски, ВМРО-НП на Љубчо Георгиевски и ДПА на Мендух Тачи. ...
| | веќе видена | слични

Бурни ли беа реакциите за предизборната коалиција Црвенковски-Тачи, или не? Колку дена траеја вестите и коментарите за тоа? Ден или два. Ете, тоа е нашава Македонија, граѓаните веќе ништо не ги зачудува. СДСМ и ДПА први во плурална Македонија го скршија мразот за македонско-албанска соработка. Дневник. Започна изградбата на висококатниците на „Џеваир холдинг“ во општина Аеродром. x Започна изградбата на висококатниците на „Џеваир холдинг“ во општина Аеродром. ​​„Тачи веќе не е војвода-жестоките политчки ривали сега на иста страна во политиката“ - пишува Утрински, а Дневник дека „СДСМ и ДПА први во плурална Македонија го скршија мразот за македонско-албанска соработка“. Но, Вечер цинично насловува: „Формирана петрол-коалицијата“, алудирајќи на местото на состанокот на двајцата лидери на бензинска пумпа на патот Скопје-Тетово. Ден пишува дека двете партии „го рушат предизборното табу“. Фабриките и облакодерите го ставаат СДСМ во опозиција - какво влијание ќе имаат странските инвестиции врз ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на Владата, Никола Груевски, коалицијата меѓу Црвенковски, Георгиевски, Бошковски и Тачи ја предвиде уште во 2009 година. Во месец јуни пред 3 години, премиерот посочува дека меѓу СДСМ, ВМРО-НП, Обединети за Македонија и ДПА, веќе функционира неформална коалиција. - Тие се среќаваат и се координираат. Ако не тие лично, тогаш нивните соработници, а некогаш и тие лично. Тоа функционира неформално, а дали ќе се официјализира, не знам. Тоа, пред се', ќе зависи од Црвенковски. Ако ги прашате другите, тие веднаш би прифатиле, изјави тогаш Груевски. Тој посочи дека смета дека Црвенковски нема да ја официјализира коалицијата. - Можеби со некој од нив, но не со сите. Така ќе работат до следните избори, со надеж дека можеби со заеднички напори ќе направат нешто. Тоа е нивно демократско право - вели премиерот. Три години подоцна, Црвенковски во борбата за власт, има идеја за формирање на опозициски фронт. Во битката со гласови, без логично калкулирање, си подаде рака со Георгиевски, Тачи и соработниците ...
| | веќе видена | слични

Демократизација на земјава и зајакнување на опозициското делување, кое сигурно ќе му зададе главоболка на Груевски и неговиот коалициски партнер Ахмети на следните избори или празна реторика, која иако го исполнува просторот, не може да даде конкретни резултати. Експертите поделени од тоа што може да се очекува од предизборната коалиција на Црвенковски и Тачи. И додека аналитичарите анализираат, работните групи на СДСМ и Тачи се подготвуваат за работа. Анализа на бројките и на тоа кој колку тежи во општините во кои СДСМ и ДПА ќе се поддржат меѓусебно, оценување на подобноста на евенталните кандидати за градоначалници, кои според правилата мора да бидат лиичности со висок углед и широка поддршка од средината. Како и конечно дефинирање на општините во кои ќе се трча заедно. Ова се дел од работните задачи кои што тимовите на Тачи и Црвенковски ќе треба да ги договорат во следниот период. Предизвик повеќе за пеглање е и поддршката за Струга. Ако Тачи вчера и јавно соопшти дека смета на 9000 галса на ...
| | веќе видена | слични

Демократската партија на Албанците само во Скопје има 18.000 гласачи, а СДСМ во Тетово и во Гостивар има по околу 6.000 гласачи, додека во Струга 9.000. Целта ни е, а за тоа имаме подршка и од меѓународниот фактор во земјата, да и го одземеме легитимитетот на актуелната политика и власта да си замине – вели за Ал Џезеира, Мендух Тачи. На македонската политичка сцена се случи договор без преседан. Договорена е предизборната коалиција помеѓу македонските социјалдемократи и албанската Демократска партија за пролетните локални избори, се вели во анализата на Ал Џезеира. Како што се вели во анализата се очекува гласачите на Демократската партија на Мендух Тачи да гласаат за македонскиот кандидат за градоначалник на Скопје, од редовите на социјалдемократите. Во доминантните албански средини, пак, во Тетово и Гостивар очекувањата се дека Македонците ќе гласаат за Албанците – кандидати за градоначалници од редовите на ДПА. -Демократската партија на Албанците само во Скопје има 18.000 гласачи, а СДСМ во Тетово и во ...
| | веќе видена | слични

Според ВМРО-ДПМНЕ, Црвенковски и Тачи имале погранична средба на која главен договор е да нема кандидати-Македонци во градовите во кои ДПА сака да победи ЦРВЕНКОВСКИ И ТАЧИ СИ ПОДАДОА РАКА Постигнавме победнички договор, објавија лидерите на СДСМ и на ДПА, Бранко Црвенковски и Мендух Тачи, по вчерашната средба на половина пат меѓу Скопје и Тетово, каде што ја потврдија соработката за локалните избори в година. Првпат се случува партии со различни етнички предзнак да се договорат за предизборна соработка. Двајцата лидери изјавија дека се обединиле против лошата економска состојба, недемократската власт и замрзнатите евроатлантски интеграции. Разлика меѓу нив е Охридскиот договор. За СДСМ, договорот е добра алатка за да се регулираат меѓуетничките односи, а за ДПА, потребна е негова надградба бидејќи бил надживеан. Соработката меѓу партиите ќе биде техничка. - Во оние општини каде што во согласност со етничката структура едноставно нема можност да победи кандидат од македонска етничка припадност соодветно ...
| | веќе видена | слични

Откако договори соработка со ВМРО-НП, чиј лидер Љубчо Георгиевски отворено говори за поделба на Македонија и за размена на територии и население, Црвенковски вчера си вети поддршка и со ДПА на Мендух Тачи, кој се залага за нов делбен договор меѓу Македонците и Албанците, ново знаме, грб и химна. Лидерот на СДСМ и формално прифати поделба на државата, бидејќи неговата партија нема да има кандидати за градоначалници во општини со доминантно албанско население туку ќе ги поддржи оние на ДПА На бензинската пумпа Петрол компании на автопатот Скопје - Тетово лидерите на СДСМ и ДПА, Бранко Црвенковски и Мендух Тачи, го официјализираа договорот за меѓусебна поддршка на претстојните локални избори. Во период кога се поинтензивни се обвинувањата на адреса на Црвенковски за шверц на нафта во деведесеттите години, на двајцата лидери не им пречеше да ја објават соработката во ресторан-бензинска пумпа, каде што за време на конфликтот во 2001 година средби остваруваа и поранешните команданти на ОНА. Се одлучиле на ваков ...
| | веќе видена | слични
2 копии

За ВМРО-ДПМНЕ денешната средба на лидерите на СДСМ и ДПА Бранко Црвенковски и Мендух Тачи наликува на погранична средба и преставува продолжение на политиката на поделби заговарана од Љубчо Георгиевски, а започната со носењето на Законот за територијалната организација кога СДСМ беше на власт. - Дали случајно или не, Бранко Црвенковски и Мендух Тачи денеска имаа средба која според сите свои карактеристики наликуваше на погранична средба, на која главен договор е да нема кандидати Македонци во градовите каде ДПА има амбиција да победи. Ова е само продолжение на политиките на поделби заговарана од Љубчо Георгиевски, а започната со спроведување од страна на Бранко Црвенковски со носењето на Законот за територијалната организација на Македонија, се вели во реакцијата од ВМРО-ДПМНЕ на денешните изјави по средбата Црвенковски-Тачи. Патетичната еуфорија со која Бранко Црвенковски го воздигнува Мендух Тачи и Мендух Тачи го воздигнува Бранко Црвенковски не може да сокрие две поенти, се вели во реакцијата, а тоа е ...
| | веќе видена | слични

Жестоките политички ривали сега на истата страна во политиката Десетици камери и фотоапарати вчера во ресторанот „Петрол компани“ го овековечија историскиот момент во плурална Македонија. Некогаш жестоките политички противници, лидерите на СДСМ и на ДПА Бранко Црвенковски и Мендух Тачи, си подадоа рака, официјализирајќи го првиот предизборен договор меѓу една македонска и една албанска етничка партија. Станува збор, како што кажаа двајцата, за технички договор кој значи дека на претстојните локални избори во општините каде што не може да победи кандидат од македонските партии СДСМ ќе го поддржи кандидатот на ДПА, и обратно, таму каде што нема шанси да извојува победа некоја албанска партија ДПА ќе ја поддржи опозицијата предводена од социјалдемократите. Токму таква е ситуацијата во одредени општини во Скопје, потоа во Битола, Куманово, Ресен, Тетово, Гостивар, Дебар, Струга. „Не' обединија три клучни работи. Катастрофалната економска ситуација, влошениот демократскиот амбиент и блокирањето на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Два дена по катастрофалниот земјотрес во Мексико, при што загинаа најмалку 230 лица, спасувачките тимови воспоставија контакт по телефон со деца затрупани под ...
сите 224 | | | веќе видена

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска изјави дека доколку пропадне нуклеарниот договор Иран, со меѓународната заедница тешко ќе успее да ...
сите 342 | | | веќе видена

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од министерот за надворешни работи, Никола Димитров и министерот задолжен за ...
сите 37 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бранко е водник прве класе, ама си го сакам во коалиција

Од:
До кого (е-маил):
Порака: