Гори во Делчево, Пехчево и Штип, пожарот во неготинско изгаснат

Дирекција за заштита и спасување: Пожарот во Делчево се уште е активен, дејствуваат авионите за гасење пожари, но поради непристапноста на теренот и ветерот од северен правец, пожарот се уште не е локализиран, информираат од ДЗС. Авионите дејствуваат од утринава, а на терен се ангажирани Македонски шуми, Територијалната ПП единица и околу 100 граѓани. Пожарот од Делчево е префрлен во Пехчево, каде што дејствуваат од локалната самоуправа Пехчево и Македонски шуми со ангажирани две екипи за гасење на пожари. Во светиниколското село Патетино во пожарот изгореа 15 куќи од кои три сосема напуштени, а по две повремено и постојано населени. Покрај тоа настрадаа и 37 пчелни семејства и еден трактор. Се уште е активен пожарот во штипската викенд населба Сутлак на место викано Липов Дол каде од вчера 17 часот гори стрниште. За негово гасење ангажирани две противпожарни возила со 10 пожарникари и пет лица од Македонски шуми. Локализиран е пожарот во Мечкуевци, Свети Николе, каде што гореше дабова и нискостеблеста шума. ...
| | веќе видена | слични

Годишно се регистрираат над 200 пожари во кои се уништени над 10 илјади хектари шума и шумско земјиште, а штетите на опожарените шуми и трошоците за справување се над 10 милиони евра Најголемиот број од пожарите кои ја зафатија територијата на Република Македонија се причинети од човечки фактор, а моментално активни се пожарот во гевгелискиот регион кај Кожуф и помалиот пожар во прилепско-кавадаречкиот регион во Витолиште. До крајот на денот, според информациите на ЈП ,,Македонски шуми'', се очекува пожарот во Витолиште да биде локализиран. - Од први јануари до 30 јуни на територијата на Република Македонија имаме евидентирано 156 пожари на отворено на површина од 3678 хектари. ЈП ,,Македонски шуми'' вложи средства за санирање на пожарите во висина од 2.3 милиони денари, а сторена е штета во висина од над 23 милиони денари. Пожарите во најголем дел се резултат на неодговорното и несовесно однесување на граѓаните, изјави министерот за земјоделство Љупчо Тодоровски. Во гевгелискиот регион на терен има 40 луѓе ...
| | веќе видена | слични

Од Дирекцијата за заштита и спасување посочуваат дека продолжуваат контуинирано да го следат текот на случувањата преку своите 35 подрачни одделенија и соодветно да интервенираат на потребните локации. На територијата на Македонија во моментов активни се два пожара кај Витолишта, прилепско и меѓу селата Хума и Ново Конско, гевгелиско, а нов пожар е активиран во кратовско, кај Пендаќ и Димонце. Како што соопшти Дирекцијата за заштита и спасување, до 19 часот во Витолиште во правец на Грција гори трева и папрат шума. Теренот е непристапен и гаснењето се врши со многу потешкотии. Ангажирани се пет лица од ТППЕ и 15 лица од „Шумско стопанство“ Прилеп, како и шест лица од „Шумско стопанство“ Кавадарци. Во Општина Гевгелија, меѓу селата Хума и Ново Конско, близу границата со Република Грција гори ниско стеблеста шума. Ангажирани се 21 лице од Шумско стопанство, од ТППЕ ангажирано е едно возило со три лица. По барање на Градоначалникот на општина Гевгелија за помош од воздухоплови, на потегот Ново Конско, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

На територијата на Република Македонија во моментов активни се два пожара кај Витолишта Прилепско и меѓу селата Хума и Ново Конско, гевгелиско, а нов пожар е активиран во Општина Кратово, кај Пендаќ и Димонце. Како што соопшти Дирекцијата за заштита и спасување до 19 часот во Витолиште кон Република Грција гори трева и папрат шума. Теренот е непристапен и гаснењето се врши со многу потешкотии. Ангажирани се пет лица од ТППЕ и 15 лица од Шумско стопанство Прилеп, како и шест лица од Шумско стопанство Кавадарци. Во Општина Гевгелија, меѓу селата Хума и Ново Конско, близу границата со Република Грција гори ниско стеблеста шума. Ангажирани се 21 лице од Шумско стопанство, од ТППЕ ангажирано е едно возило со три лица. По барање на Градоначалникот на општина Гевгелија за помош од воздухоплови, на потегот Ново Конско, местото викано Горничет во првата линија на пожарот имаше опасност да се рашири на југ кон Република Грција, но истиот е пренасочен во правец северо-запад кон местото Смрдлива Вода. До 19 часот ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Скопје, 19 јули - Два пожари се активни на југот на земјата, во насока на Република Грција, информираат од Дирекцијата за заштита и спасување. Првиот пожар е во атарот на селото Витолиште, каде што гори трева и папрат, при што во гаснењето се вклучени луѓе од Македонски шуми. Вториот пожар е во месноста Ѓупка, во близина на границата со Грција, каде што гори нискостеблеста шума. Во гаснењето се вклучени и авиони.
| | веќе видена | слични

Во земјава се уште се активни два пожари – еден кај село Ново Конско, гевгелиско и друг во близина на кавадаречко Витачево. Пожарот во гевгелиско засега зафаќа површина од 30 хектари и се гаси со два авиона. Другиот пожар во кавадаречкиот регион е со нешто помал интензитет и надлежните очекуваат брзо да го стават под контрола. Од дирекцијата за заштита и спасување апелираат до граѓаните да бидат максимално внимателни кога се движат во природа бидејќи главен виновник за големиот број на повторно активирани пожари бил човечкиот фактор. Граѓаните можат да пријават пожар на телефонскиот број 195. До крајот на август забранет е влезот во шуми без посебна дозвола. За несовесно однесување во шумите следуваат казни од 1.500 до 3.000 евра.
| | веќе видена | слични

Од вчера попладне, како прв кој во овој пеколен летен период го зафати прилепско, гори пожарот на 20-тина километри од мариовско Витолиште. Огнената стихија е во месноста Орлова вода во близина на македонско - грчката граница а на терен се 40-тина луѓе, изјави за Канал 77 портпаролот на Центарот за управување со кризи Надица Вчкова: - Пожарот сеуште е активен но е приземен. Гори сува трева и папрат но за среќа крошната од боровата шума не е зафатена. Засега е зафатена површина од 5-6 хектари. Од утрово на терен интервенираат 33 вработени од ЈП македонски шуми Црн Бор од Прилеп, 5 вработени од ЈП Македонски Шуми Бор од Кавадарци како и 5 пожарникари од ТППЕ од Прилеп. Засега не е побарана дополнителна помош за гаснење на овој пожар. Командирот на прилепската територијална противпожарна единица Станко Колески инофрмира дека на терен е едно возило со 5 пожарникари а главницата на чобекова сила се 30-тина вработени во ЈП Македонски шуми подружница Црн бор Прилеп, а со цел поголема успешност во справувањето со ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Од Центарот за управување со кризи информираат дека во моментов на територијата на Република Македонија се активни пожари на две локации. Пожарот над населеното место Ново Конско на м.в.„Ѓупка“ кај Гевгелија се уште е активен и на истиот од утрово интервенираат вработени од ШС „Кожув“ Гевелија, пожарникари од ТППЕ Гевгелија. Како и два авиони на ДЗС. Активен е и пожарот кај селото Витолиште (мариовско, Прилеп), но истиот е приземен. Гори сува трева и папрат, а крошната од боровата шума не е зафатена. Засега зафатена е површина од околу 5-6 хектари. Од утрово на терен интервенираат работници од ШС „Црн Бор“ од прилеп, вработени од ШС „Бор“ од Кавадарци и пожарникари од Прилеп. Пожарот над селото Разловци на м.в. „Средна - Бејаз Тепе“ е локализиран, но на терен се останати вработени од ШС „Голак“ од Делчево, како и ТППЕ од Делчево. Екипите ќе бидат присутни на опожареното подрачје во текот на целиот ден. Делот од пожарот во атарот на селото Робово кај Пехчево е изгаснат. Од утринава екипи од ШС „Равна Река“ ...
| | веќе видена | слични

Дирекцијата за заштита и спасување на денешниот прес, информираше дека во Македонија има два активни пожари. Првиот е во близина на селото Витолиште каде што гори трева и папрат а го гаснат вработени во Македонски шуми, додека пак вториот се наоѓа во месноста Ѓупка, во близина на границата со Грција. Во вториот случај во гаснењето на пожарот се вклучени и авиони.
| | веќе видена | слични

Од Дирекцијата за заштита и спасување денеска информираат дека неколку од пожарите што ја зафатија земјава се’ уште се активни. Станува збор за пожарот во селото Витолиште, прилепско на потегот кон границата со Грција се’ уште гори трева и папрат шума, а таму се ангажирани околу 15 лица од “Македонски шуми“. Во селото Ново Конско, гевгелиско близу границата со Грција гори ниско стеблеста шума, а таму се ангажирани 20 лица од “Македонски шуми“ и 10 лица од месното население. Во моментот на лице место дејствуваат воздухопловите на ДЗС и се направени седум налети и видувањето на стручните екипи е дека гаснењето се движи успешно. Пожари кои се локализирани и се под контрола се оние во општина Делчево, како и пожарот во светиниколско што е локализиран и ставен под контрола уште пред два дена.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Два дена по катастрофалниот земјотрес во Мексико, при што загинаа најмалку 230 лица, спасувачките тимови воспоставија контакт по телефон со деца, затрупани под ...
сите 166 | | | веќе видена

Во Домот за култура „Ацо Шопов“-Штип синоќа се одржа промоција на кандидат за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ , Илчо Захариев и на советничката листа од 23 ...
сите 145 | | | веќе видена

Овен (21.03 – 20.04) Денот е поволен за деловни преговори, ќе имате доста среќа на ова поле. Љубовната ситуација ќе ви биде многу возбудлива, ве очекуваат нови ...
сите 34 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Гори во Делчево, Пехчево и Штип, пожарот во неготинско изгаснат

Од:
До кого (е-маил):
Порака: