Бан Ки мун во Скопје со Метју Нимиц

Генералниот секретар на Обединетите нации Бан ки Мун доаѓа во Македонија заедно со специјалниот посредник за името Метју Нимиц. Два дена по посетата на Скопје, Нимиц во Солун ќе се сретне со грчкиот преговарач Василакис. Генералниот секретар на Обединетите нации Бан ки Мун доаѓа во Македонија заедно со специјалниот посредник за името Метју Нимиц. Два дена по посетата на Скопје, Нимиц во Солун ќе се сретне со грчкиот преговарач Василакис.
| | веќе видена | слични

Грција има волја и подготвеност за договор, но бара искрен соговорник, бара суштина, а не зборови, очекува дека пораките од Нимиц по средбите со македонскиот државен врв ќе бидат позитивни, дека Скопје ќе го направи чекорот што е потребен за да се дојде до решение, а медијаторот доаѓа во Солун, по покана на грчката страна, ова се позициите на грчкото МНР, во однос на новата иницијатива на медијаторот. Од кабинетот на Нимиц веќе соопштија дека по средбите и разговорите кај нас, тој доаѓа во Грција, меѓутоа не во Атина туку во Солун каде ќе се сретне само со Василакис. Портпаролот на грчкото МНР, Григорис Делавекурас на денешниот редовен брифинг со новинарите рече дека посетата е по покана на грчката страна. Тие ќе бараат од медијаторот да ги извести како поминале разговорите со македонскиот државен врв. Грција очекува дека Нимиц ќе им пренесе порака дека македонската страна е подготвена да направи чекор кон договор, но портпаролот на министерството, одговарајќи на прашањето на Канал 5, рече дека ...
| | веќе видена | слични

Генералниот секретар на ОН, Бан Ки-Мун денес ја започнува турнејата по Балканот. За 25-ти јули во Охрид е закажана средба на Бан Ки-Мун со претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов. Овој месец се одбележуваат 20 години од официјалното пристапување на Македонија во оваа организација. Додека Охрид, најголемиот туристички адут на Македонија, годинава одбележува 32 години од ставањето под заштита на Организацијата за образование, наука и култура во Обединетите нации. Во врска со заканите за можното губење на статусот на Охрид и негово бришење од листата на УНЕСКО на светски заштитените места и градови, пристигнуваа доста предупредувања во изминатите години. Комисија на оваа организација редовно врши ревизија на градовите кои се под нивна заштита. Има многу мерки кои треба да се преземат за да се зачува статусот кој го има Охрид. Дополнителната заштита на Охридското Езеро и неговиот воден слив, заштитата на познатата стара архитектура на градот и справувањето со непланската урбанизација, сето тоа спаѓа ...
| | веќе видена | слични

Политичките кругови во Скопје позитивно гледаат на посетата на Нимиц на Грција, бидејќи се смета дека со тоа ќе се даде дополнителен поттик врз Атина за помрднувањена спорот Бан Ки-мун одлучи да ја посети и Грција Генералниот секретар на ОН ја зголемува својата делегација Посредникот во спорот за разликите за името Метју Нимиц од Македонија дефинитивно ќе отпатува во Грција. Од неговата канцеларија завчера доцна вечерта потврдија дека на 26 месецов во Солун Нимиц ќе се сретне со грчкиот претставник во разговорите Адамантиос Василакис. Ваквата агенда на посредникот, во која е вклучена и Грција, во домашната политичка јавност наидува на позитивни коментари, пред сѐ поради фактот што се очекува со тоа да се даде дополнителен поттик и врз Атина за помрднување на разговорите, кои веќе извесен период се во фаза на мирување. Во финалниот состав на делегацијата на генералниот секретар на ОН, освен Нимиц, како посебен „кец од ракав“ се очекува да допатува и првиот помошник на Ки-мун, познатиот хрватски правник ...
| | веќе видена | слични
4 копии

„Штом доаѓа во Регионот, тоа укажува дека ќе ни прати некои пораки, а и ние има што да му кажеме и што да му пренесеме за тоа што сме го презеле ние“ ова се очекувањата на претседателот на државата Ѓорѓе Иванов од престојната посета на генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун на Македонија како и од специјалниот пратеник за спорот со името Метју Нимиц. „Бан Ки Мун е во регионална посета, а во рамките на посетата на Регионот доаѓа и во Македонија, а затоа доаѓа и неговиот специјален пратеник Метју Нимиц задолжен за прашањето што го имаме со нашиот сосед. Ќе има прес конференции и се што ќе биде тема на разговорите ќе можете да чуете“-рече претседателот Иванов при вчерашната посета на ИЗ „Жабени“ во Битола. Иванов денеска дојде во Битола за да се увери лично до каде е снимањето на филмот „ До балчак“ на Столе Попов но и за тоа како течат подговотките за 33 издание на ИФФК „ Браќа Манаки“ во Битола чии покровител е толку претседателот на државата. Кога веќе дојде до Битола Иванов реши да не ја заобиколи ИЗ ...
| | веќе видена | слични

Како што пренесе канал 5 телевизја, Генералниот секретар на Обединетите Нации, Бан ки Мун на 24- ти и на 25- ти јули во Охрид ќе се сретне со македонскиот државен врв. Генералниот секретар на ОН во вилата Биљана за спорот за името ќе разговара со претседателот Иванов за спорот за името. Информациите се дека посетата на Бан Ки Мун на Македонија нема да биде само формална и протоколарна, туку дека може да донесе нова динамика во дведеценискиот спор. OhridNews
| | веќе видена | слични

Заедно со Бан Ки Мун доаѓа и неговиот специјален пратеник Метју Нимиц задолжен за прашањето што го имаме со нашиот сосед. Ќе има прес-конференции и се што ќе биде тема на разговорите ќе можете да чуете - рече Иванов. Чим доаѓа во регионот, тоа укажува дека ќе ни прати некои пораки, а и ние има што да му кажеме и да му пренесеме за тоа што сме го презеле, рече денеска од Битола, претседателот Ѓорге Иванов, на прашањето што очекува од посетата на медијаторот Метју Нимиц и генералниот секретар на ОН, Бан Ки Мун. -Заедно со Бан Ки Мун доаѓа и неговиот специјален пратеник Метју Нимиц задолжен за прашањето што го имаме со нашиот сосед. Ќе има прес-конференции и се што ќе биде тема на разговорите ќе можете да чуете - рече Иванов.
| | веќе видена | слични

По средбите во Скопје каде ќе допатува на 24 јули, Нимиц оди во Солун каде ќе има состанок со преговарачот Василакис и ќе ја информира грчката влада за разговорите кај нас. По средбите и разговорите во Скопје, Нимиц патува во Грција. Не во Атина, туку во Солун. Ќе има состанок со преговарачот Василакис, а според соопштението од кабинетот на медијаторот, ќе ја информира грчката влада за разговорите кај нас. И извори од грчкото МНР за Канал 5 брифираат дека средбата ќе биде од информативен карактер. На минатонеделниот брифинг, портпаролот на министерството рече дека Атина е конструктивна и подготвена да преговара, и дека чекаат иницијатива од Нимиц. За средбите, разговорите, програмата на Нимиц, но и за тоа дали ќе ја посети Атина, од грчкото МНР за Канал 5 велат дека тоа се работи за кои одлучува лично медијаторот и кои ги соопштуваат од неговиот кабинет. За грчко-турските односи, за кипарското прашање, за земјите од Западен Балкан, но и за проблемот со името – станало збор на денешната средба ...
| | веќе видена | слични

Не знаеме што Бан Ки Мун што ќе ни каже при посетата на Македонија, но знаеме што ние ќе му порачаме - изјави претседателот на државата Ѓорге Иванов прашан за детали околу најавената посета на Бан Ки Мун. Зачестените посети на државниците инволвирани во решавањето на спорот како што се посетите на Бан Ки Мун, Метју Нимиц и заменик генералниот секретар на НАТО значат динамика, а очекуваме реакција од Грција, оцени министерот за надворешни Никола Поповски. Во видеото погледнете ги изјавите на претседателот Ѓорге Иванов и министерот Никола Поповски пред средбата со Бан Ки Мун.
| | веќе видена | слични

По посетата на Скопје, заедно со генералниот секретар на Обединетите Нации Бан Ки Мун на 24 и 25 јули, Нимиц, в четврток ќе замине во Грција, но наместо во Атина во Солун. Според официјалната информација медијаторот таму нема да се сретне со грчкиот државен врв, туку само со преговарачот Адамантиос Василакис и тоа да го брифира за разговорите во Скопје. И шефот на македонската дипломатија побара суштинска посветеност на Атина во спорот за името. -Но тоа што сакаме да го видиме е искрена посветеност и искрено инволвирање и комуникација на сите можни нивоа помеѓу официјалните претставници од највисоко ниво на Грција до она практично ниво. Само со такви чекори би можеле д авидиме некакво конкретно приближување, изјави Никола Поповски Во меѓувреме, следејќи ја официјалната македонска политика за активно барање решение за спорот за името и спикерот на Парламентот Трајко Велјановски испрати писмо со честитики до новиот претседател на грчкиот Парламент Евангелос Василеос Мимаракис, но и покана да ја посети ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Британската полиција денеска уапси шести човек, осомничен за терористичкиот напад во лондонското метро, што се случи минатата недела.– Седумнаесетгодишно ...
сите 203 | | | веќе видена

Весела Честоева од ВМРО-ДПМНЕ го обвини СДСМ дека го преполнил Министерството за култура со граѓански активисти, дека запира културни проекти и создава хаос во ...
сите 112 | | | веќе видена

Овен (21.03 – 20.04) Денот е поволен за деловни преговори, ќе имате доста среќа на ова поле. Љубовната ситуација ќе ви биде многу возбудлива, ве очекуваат нови ...
сите 40 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бан Ки мун во Скопје со Метју Нимиц

Од:
До кого (е-маил):
Порака: