Ренова без проблеми и на гостувањето кај Либертас

Ренова сосема очекувано е вториот патник во второто квалификациско коло од Македонија во вториот по ранг европски клупски куп. Освојувачот на националниот Куп, во Сан Марино кај Либертас славеше и на реваншот, одново со идентични 4:0 како пред седум дена во Куманово. Два гола за Ренова на гостувањето во Сан Марино постигна Јанчевски, а по еднаш беа прецизни Нухи и Исмаили. Следен противник на тимот од Џепчиште ќе му биде Гомел, откако белорускиот тим го елиминира Викингур од Фарските Острови. Првиот натпревар со Гомел се игра на 19. јули во Куманово додека реваншот е за седум дена во Белорусија
| | веќе видена | слични

Екипата од „Автокоманда“ првпат успеа да добие двомеч во европските купови елиминирајќи го малтешки Биркиркара во 1. квалификациско коло на Лига Европа играјќи 0-0, откако првиот меч на гости заврши 2-2 Тешко се играше на кумановското сонце: момент од мечот Металург - Биркиркара Македонскиот претставникпотешко од очекувањата се пласираше во 2.коло на лига Европа Македонскиот вицешампион Металург потешко од очекувањата стигна до посакуваниот пласман во 2. квалификациско коло за фудбалската Лига Европа, откако ремизира без голови 0-0 со малтешки Биркиркара, во реванш-мечот од воведното коло, одигран завчера во Куманово. Металурзите одат понатаму поради повеќе голови постигнати на гостински терен, откако првиот дуел на Малта заврши нерешено 2-2. - Среќен сум и горд на моите играчи, бидејќи направивме чекор напред за клубот. Тие покажаа желба и енергија кога беше најпотребно за да го оствариме овој успех, кој е значаен и за мене како тренер - изјави по мечот Ѓорѓи Христов, тренерот на Металург. Следен ...
| | веќе видена | слични

Реми без голови во реваншот со Биркиркара, па пресудија двата гола во Малта во Лига Европа КУМАНОВО - Нерешениот исход 2:2, поточно постигнатите два гола во првиот дуел со Биркиркара во Малта се покажаа пресудни за Металург да продолжи во второто коло од Лига Европа, бидејќи реваншот во Куманово заврши без голови. Фудбалерите на Ѓорѓи Христов сега ги очекува двомеч со Рух Хорзов. Полскиот претставник ќе биде домаќин на првиот меч на 19 јули, а возвратната средба е седум дена подоцна и за неа во УЕФА е пријавена Националната арена „Филип Втори“ во Скопје. „Како што и очекував, Биркиркара и во вториот натпревар се покажа како незгоден противник. Сепак, успеавме да оствариме резултат што не' води понатаму и ова е одличен успех, како за мене така и за клубот. Што се однесува до следниот противник, се' што можам да кажам е дека станува збор за тим со огромен буџет од околу 20 милиони евра и самото тоа кажува кој е фаворитот“, изјави Христов. Гостите го почнаа мечот агресивно уште од стартот, а можност да дојдат ...
| | веќе видена | слични

Ренова не дозволи сензација и го совлада Либертас со 4:0 и на реваншот од првото квалификациско коло во Лига Европа. Македонскиот освојувач на купот не се штедеше и не калкулираше иако и пред возвратниот меч, во Сан Марино, благодарение на триумфот од 4:0 во Куманово, познато беше дека ќе продолжи во второто коло, пред фазата по групи во ЛЕ. Нухии го отвори резултатот во првото полувреме, а во второто се покажа Јанчевски. Постигна два гола за само три минути, вториот од пенал, а потоа Исмаили, во финишот од средбата, ги постави конечните 4:0. Ова е прв пат Ренова да помине коло во Лига Европа или Лига на шампионите, во нејзиното четврто учество. Ваков успех имаше само во премиерната сезона во Европа, кога се пласира во втората рунда од Интертото купот. Триумфот во Сан Марино беше четврти за Ренова, во 12. европски натпревар. Нареден предизвик за избраниците на Влатко Костов ќе биде белорускиот Гомељ, кој исто така со 4:0 го испрати Викингур назад на Фарски Острови. Првиот дуел Белорусите го добија со 6:0. ...
| | веќе видена | слични

Ренова и Металург остануваат на европска сцена и ќе играат во вториот квалификациски круг за Лига Европа. Металург помина со Биркиркара со реванш без голови, а Ренова уште еднаш со 4-0 го совлада Либертас овој пат на теренот на противникот. Во вториот круг Ренова ќе игра против белоруски Гомел, а Металург со Рух од Полска. Головите за Ренова на гостувањето во Сан Марино ги дадоа Фисник Нухиу во 16 минута, Бобан Јанчовски во 61 и 64 минута, а конечниот резултат од 4- го постави Исмаил Исмаили во 88 минута.
| | веќе видена | слични

Денеска ви претставуваме еден прекрасен гол, кој најверојатно не сте го виделе, бидејќи беше постигнат вчера во првото квалификациско коло од Лигата на Европа на дуелот помеѓу Розенборг и Крусејдерс. Голот беше дело на Анкерсен во 84-тата минута од натпреварот со што го постигна и конечниот резултат. Норвешкиот тим се пласираше во второто коло со вкупен резултат од 4-0.
| | веќе видена | слични

Две од трите македонски екипи кои учествуваа во првото квалификациско коло од Лигата на Европа обезбедија пласман во следната рунда. Само Шкендија нема да игра во второто квалификациско коло, бидејќи беше елиминирана од Портадаун, додека Металург и Ренова ќе одиграат минимум уште два европски натпревари ова лето. Металург иако ниту еднаш не ја победи екипата на Биркиркара од Малта, сепак успеа да се пласира во следната рунда, благодарение на двата гола на гостински терен кои ги постигна на првиот натпревар. Реваншот вчера во Куманово исто така заврши нерешно, но без голови, што им беше доволно на избраниците на Ѓорѓи Христов да одат понатаму. Ренова со идентичен резултат 4-0, како и на првиот натпревар на домашен терен, синоќа славеше на гостувањето во Сан Марино, кај Либертас. Капитенот Фисник Нухиу го отвори резултатот во 16-тата минута. Бобан Јанчевски со два гола од 61-та до 64-тата минута зголеми на 3-0, а точка на натпреварот стави Исмаили на три минути пред истекот на регуларните 90 минути. Во ...
| | веќе видена | слични

Екипата на Металург без да постигне победа обезбеди пласман во второто квалификациско коло од Лига на Европа, додека Фудбалерите на Ренова вторпат го победија Либертас од Сан Марино со 4:0. Пласманот во второто квалификациско коло за Лига Европа не беше доведен во прашање уште по првата средба, а тимот на Ренова вчера само ја потврди разликата во класа, а стрелци на головите за Ренова беа Нухи во 16-та, Јанчевски во 61-та и 64-та и Исмаили во 87-та минута од натпреварот. Противник на Ренова во второто коло во Лига Европа ќе биде полскиот белорискиот Гомел. Ренова првиот меч, кој ќе се одигра на 19-ти јули, ќе го одигра на домашен терен, реваншот во Белорусија ќе се одигра на 26-ти. Возвратниот натпревар, кој Металург против екипата од Малта, како домаќин го одигра во Куманово, заврши без победник и без голови. Металург во второто коло оди благодарение на ремито во првиот меч 2:2, одигран пред една недела. Противник на македонскиот преставник во Лига Европа во второто коло ќе биде полскиот Рух ...
| | веќе видена | слични

Екипата на Металург без да постигне победа обезбеди пласман во второто квалификациско коло од Лига на Европа. Избраниците на Ѓорѓи Христов во реванш мечот против Биркиркара од Малта одиграа без голови на домашен (0-0) но поради резултатот од првиот меч (2-2) ќе играат во следното коло. Пласман во второто коло обезбеди и Ренова која на гости славеше против Лебертас со 0-4. Во второто коло од квалификациите за Лига на Европа, Ренова ќе игра против белорускиот претставник Гомел, додека Металург за противник го има полскиот тим Рух Хорзов. Првите мечеви ќе се играат на 9 јули, а реваншите се седум дена подоцна. (Крај)
| | веќе видена | слични

"Фудбалерите на Ренова со 4:0, исто како и на првиот натпревар, синоќа го победија Либертас во Сан Марино, во реванш натпреварот од првото квалификациско коло од Лига Европа. „Гипсарите“ поведоа во 16.минута со голот на Фисник Нухиу, и со резултат 1:0 го завршија првото полувреме. Во вториот дел Бобан Јанчевски зголеми на 2:0 во 61.минута, а истиот играч три минути подоцна од пенал го постигна и третиот гол за Ренова. Конечните 4:0 ги постави Исмаил Исмаили во 88.минута. Противник на Ренова во 2.коло од квалификациите за Лига Европа ќе биде претставникот од Белорусија, Гомел. Првиот натпревар на 19-ти јули Ренова ќе го одигра на домашен терен, а реваншот е седум дена подоцна во Белорусија. Вториот македонски тим кој избори пласман во второто квалификациско коло е Металург кој за противник ќе го има Рух Хорзов од Полска. Првиот натпревар „металурзите“ ќе го одиграат на гостински терен на 19 јули, а реваншот е седум дена подоцна. Тимот од Автокоманда на реваншот против Биркиркира одигра 0:0 на домашен ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

„СДСМ како одговорна и демократска партија преку легитимни законски решенија создаде услови за независно и професионално правосудство.Со Законот за Јавно ...
сите 194 | | | веќе видена

Камчев инсистираше на средба со мене преку Владимир Ефтимовски, директорот на Стопанска банка од Битола. Ми понуди да влезам во тимот бранители кај него, и ми ...
сите 307 | | | веќе видена

Во Ханау, град источно од Франкфурт, осум лица загинаа вчеравечер кога напаѓачот извршил две вооружени акции пред кафуле за наргиле. Според весникот „Билд“, ...
сите 72 | | | веќе видена

Вардарци отпатуваа за Португалија денеска со цел да имаат повеќе време за одмор и подготовка со оглед на неповолните авионски конекции и патувањето што треба ...
сите 184 | | | веќе видена

Фудбалска Европа беше воодушевена од спринтот на Ерлинг Халанд на мечот на Борусија Дортмунд против ПСЖ во Лигата на шампионите. Но, ако треба да се зборува за ...
сите 169 | | | веќе видена

Диего Симеоне нагласи дека никогаш во животот не видел пречек каков што приредија фановите на Атлетико Мадрид пред мечот со Ливерпул во Лигата на шампионите, ...
сите 205 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ренова без проблеми и на гостувањето кај Либертас

Од:
До кого (е-маил):
Порака: