За три дена 83 забрани за работа на отворен простор

Според министерот за труд и социјална политика, Спиро Ристовски, преку 100 инспектори се на терен и доколку се утврди непочитување на забраните, ќе следуваат и прекршочни пријави од трета категорија, во висина од 5.000 до 8.000 евра за правниот субјект и од 500 до 1000 евра за одговорното лице Топлотниот бран кој ја гори Македонија претставува опасност за сите граѓани, особено за работниците кои работат на отворено во периодот од 11 до 17 часот. Поради тоа Државниот инспекторат за труд ДИТ во изминатите три дена издаде 83 решенија за забрана на работа на отворено за утврдена непосредна опасност по здравјето на вработените од високите температури и зголеменото УВ зрачење. -Преку 100 инспектори се на терен и доколку се утврди непочитување на забраните, ќе следуваат и прекршочни пријави од трета категорија, во висина од 5.000 до 8.000 евра за правниот субјект и од 500 до 1000 евра за одговорното лице на правниот субјект, вели министерот за труд и социјална политика, Спиро Ристовски. Според него поголем дел од ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Министерот за труд и социјална политика Спиро Ристовски е задоволен од контролите кои вршат надзор дали се почитуваат препораките за работа упатени поради топлотниот бран. Бидејќи се подобрила свеста кај голем дел од работодавачите, министерот рече дека се изрекуваат помалку забрани за работа на отворено. Досега изречени се 96 забрани за работа на отворен простор и две прекршочни пријави. - Покрај редовните надзори, апелирам пред се, за морална и етичка одговорност кај работодавачите и да сфатат дека со таквото однесување, не само што ќе им наштетат на работниците, туку може да си наштетат и себеси и на угледот на компанијата. Не дај боже да се случи инцидент со смрттни последици, законот е многу јасен во оваа ситуација и мислам дека никој не треба да ризикува да се доведе во ситуација да му биде затворена компанијата или кривично да одговара за несовесно работење во услови кога навистина е тешко да се оди по улица, а не да се работи во период од 11 до 17 часот. Ова го правиме за да ги заштитиме ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Вкупно седум решенија за забрана на работа на отворен простор во периодот од 11:00 до 17:00 часот издаде вчреа Државниот инспекторат за труд, пренесува „Макфакс“. Од Министерството за труд и социјална политика информираат дека биле извршени 51 инспекциски надзори (24 редовни и 27 контролни). Оттаму велат дека надзорите продолжуваат и во наредниот период и доколку се утврди непочитување на забраните ќе следуваат и прекршочни пријави од трета категорија во висина од 5.000-8.000 евра за правниот субјект и 500-1.000 евра за одговорното лице на правниот субјект. Исто така, за утврдени други недостатоци и непреземени мерки согласно со Законот и подзаконските акти, ќе се изрекуваат соодветни прекршочни пријави. При контролните надзори во текот на денешниот ден, не е утврдено прекршување на претходно изречените забрани. OhridNews
| | веќе видена | слични

Две градилиштата во Скопје заработија прекршочни пријави бидејќи и покрај забраната работеа на сонце Денес и утре повторно се вклучува топлотниот аларм, и тоа за повеќе од половина држава. Портокалова тревога е прогласена во скопскиот, струмичкиот и пелагонскиот регион. Температурите повторно ќе бидат до 35 Целзиусови степени, а утре ќе достигнат и до 41 Целзиусов степен. Заладување и тоа со 8 степени пониски температури, според метеоролозите, се прогнозира дури од понеделник попладне. Две градилишта во Скопје заработија прекршочни пријави бидејќи и покрај забраната за работа на отворено, работниците биле затекнати како работат во периодот од 11 до 17 часот. Освен прекршочни постапки, за прекршителите Министерството за труд и социјална политика најавува и парични казни од 5.000 до 8.000 евра за фирмата изведувач и од 500 до 1.000 евра за одговорното лице. Вчера беа изречени 7 нови решенија за забрана на работа на отворено, од вкупно 51 извршени контроли на градилиштата од страна на трудовата инспекција. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Поради утврдена непосредна опасност по здравјето на вработените - високи температури и зголемено УВ зрачење, Државниот инспекторат за труд денеска издаде седум решенија за забрана на работа на отворено во периодот од 11 до 17 часот. Инспекторатот до 14 часот изврши 51 инспекциски надзор (24 редовни и 27 контролни) од областа на безбедност и здравје при работа, на територијата на Република Македонија. Од Министерството за труд и социјална политика информираат дека при контролните надзори во текот на денешниот ден, не е утврдено прекршување на претходно изречените забрани. Надзорите, како што соопшти МТСП, продолжуваат и наредниот период и доколку се утврди непочитување на забраните ќе следуваат и прекршочни пријави од трета категорија во висина од 5.000 до 8.000 евра за правниот субјект и 500 до 1.000 евра за одговорното лице на правниот субјект.
| | веќе видена | слични

Издадени нови забрани за работа на отворено по горештиниве Државниот инспекторат за труд денеска изврши 51 инспекциски надзори од областа на безбедност и здравје при работа, на територијата на целата земја, при што издаде седум решенија за забрана на работа на отворен простор во периодот од 11:00 до 17:00 часот. Надзорите продолжуваат и во наредниот период и доколку се утврди непочитување на забраните ќе следуваат и прекршочни пријави од трета категорија во висина од 5000-8000 евра за правниот субјект и 500-1000 евра за одговорното лице на правниот субјект, соопшти Министерството за труд и социјална политика. При контролните надзори во текот на денешниот ден, не е утврдено прекршување на претходно изречените забрани.
| | веќе видена | слични

Од Министерството за труд и социјална политика информираат дека до 14:00 часот се извршени 51 инспекциски надзори (24 редовни и 27 контролни). Оттаму велат дека надзорите продолжуваат и во наредниот период и доколку се утврди непочитување на забраните ќе следуваат и прекршочни пријави од трета категорија во висина од 5.000-8.000 евра за правниот субјект и 500-1.000 евра за одговорното лице на правниот субјект. Исто така, за утврдени други недостатоци и непреземени мерки согласно со Законот и подзаконските акти, ќе се изрекуваат соодветни прекршочни пријави. При контролните надзори во текот на денешниот ден, не е утврдено прекршување на претходно изречените забрани.
| | веќе видена | слични

Изречени се 83 решенија за забрана за работа на фирми чии вработени се изложени на високи температури на отворен простор во периодот од 11 до 17 часот, информира Спиро Ристовски, министер за труд и социјала Спиро Ристовски Тој вели дека Законот за безбедност и здравје при работа е дециден - работодавецот има обврска да осигури безбедност и услови за работа за неговите вработени од секој аспект. - На отворен простор и под ведро небо нема елементарни услови за работа, особено во најтоплиот дел од денот - вели Ристовски. Тој најави дека надзорите продолжуваат и во наредниот период и доколку се утврди непочитување на забраните, ќе следуваат и прекршочни пријави од трета категорија во висина од 5.000 до 8.000 евра за правниот субјект и од 500 до 1.000 евра за одговорното лице на правниот субјект. - Не можеме да ги смениме факторите што влијаат врз условите за работа, но затоа, пак, можеме да ја смениме свеста на работодавците да ги заштитат работниците од топлото време. Ниту една улица, булевар, водовод, ...
| | веќе видена | слични

Останато

На секаков начин СДСМ се обидува да избегне одговорност од криминалот, посочи потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски во своето гостување во ...
сите 398 | | | веќе видена

Извршителот Христијан Мицкоски потонат во очај и без идеи свири како што диригентот Груевски му диригира но не погоди ниту една нота, не успеа да оствари ниту ...
сите 107 | | | веќе видена

Не помогнаа молбите на Бојан Јовановски и Катица Јанева, обвинети за рекет врз Орце Камчев, новинарите да останат во судница денеска кога се пуштаа смс пораки ...
сите 284 | | | веќе видена

Мухамед Зеќири, потпретседател и пратеник од СДСМ во емисијата „Отворено“ на ТВ 24 зборуваше за Маршот за правда, на кој учевствуваа 15.000 граѓани, и објасни ...
сите 111 | | | веќе видена

Диего Симеоне нагласи дека никогаш во животот не видел пречек каков што приредија фановите на Атлетико Мадрид пред мечот со Ливерпул во Лигата на шампионите, ...
сите 97 | | | веќе видена

Владата на Република Македонија категорично ја демантира изјавата на техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев дека одлуката за поништување на ...
сите 198 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

За три дена 83 забрани за работа на отворен простор

Од:
До кого (е-маил):
Порака: