Груевски: Ако македонизмот значи почитување на македонскиот народ, јас сум македонист

Доколку позади обвинувањата на Папуљас стои поддршка на македонскиот идентитет, националност и јазик, и потврда дека во оваа држава мнозинството народ се Македонци, тогаш можам не само да го прифатам тоа што го кажува, туку со задоволство можам да потврдам дека сум и ќе бидам предводник на македонизмот. Ваква порака вчера му упати премиерот Никола Груевски на грчкиот претседател по неговите обвинувања. Постојано препукување за да се соберат поени на домашен терен не е начин да се решаваат проблемите. Грчкиот претседател Каролос Папуљас е доволно искусен во политиката и затоа треба да покаже малку позитивна енергија во целата работа. - Не е срамота, ни грев, ниту пак навреда за некоја друга држава ако премиер си го поддржува идентитетот на сопствениот народ и тоа што народот го чувствува, го поддржува сопствениот јазик, националност, култура, потенцира премиерот Груевски, додавајќи оти во тој аспект дури и не го чувствува како обвинување она што го изјави Папуљас. Според него, Грција 21 година на овој начин ...
| | веќе видена | слични

Македонските власти имаат волја да се реши прашањето за името, а Грција треба да престане да се однесува негативно и непродуктивно и да седне да разговора за проблемот, порача вчера македонскиот премиер Никола Груевски Според него, Атина дваесет и една година на овој начин собирала поени пред своите граѓани, меѓутоа, како што рече, не отишла далеку со таквиот однос. - Погледнете сега што се случува таму. Затоа би им порачал да запрат со ваквите непродуктивни исфрлања негативни енергии и обвинувања, клевети и слично. Тогаш кога тие ќе кажат на кое било место што тие ќе го одредат јас сум подготвен да одам и да разговарам. Ако кажат во Атина утре, утре одиме во Атина, да разговараме, да се надмине спорот и да се најде решение. Ако кажат во Брисел, одиме во Брисел. Ако сакаат во Скопје, во Скопје. Каде ќе одлучат, во кој состав ќе одлучат, на кој начин, битно е ден порано да се седне да се разговара за да се најде решение - рече Груевски Реагирајќи на изјавата на грчкиот претседател Каролос Папуљас, Груевски ...
| | веќе видена | слични

„Кај нас има волја да се реши прашањето за името, тоа е наш интерес, тоа прашање да биде надминато, да имаме пријателски односи со нашиот јужен сосед, наместо да си одмагаме“, вели премиерот Никола Груевски, пренесува „Инпрес“. Според него, не треба и натаму да се продолжи со обвинувања и префрлања вина едни на други и затоа, како што истакна, постојат два начина и тоа едниот е, вака да се продолжи, на начин кој досега го наметна Грција, а ние бевме затечени и моравме да го прифатиме. Вториот начин, потенцира Груевски , кој би им го препорачал на Грција е ден порано, а не недела порано, да седнеме, да разговараме, да најдеме решение и да го надминеме овој спор на задоволство на двете страни, во консултација со граѓаните на Република Македонија на организиран референдум. „Ние не случајно дадовме иницијативи за отворање нови гранични премини, за одбегнвуање на двојното одданочување, со кои сакаме да почнеме некаков дијалог и да почнат да се прават позитивни работи помеѓу Македонија и Грција, да почне ...
| | веќе видена | слични

Останато

Пред три дена заврши во притвор а заедно со останатите обвинети за 27 април беше на сослушување . Од затворот во Шутка Владимир Атанасовски екс директорот на ...
сите 238 | | | веќе видена

Во Куќата на Уранија- МАНУ, свечено беше отворена изложбата на фотографии „По трагите на светите Кирил и Методиј”. На свеченоста, во името на организаторите, ...
сите 188 | | | веќе видена

Пркосот нема да сопре, а ВМРО-ДПМНЕ народот нема да сопре во спротивставувањето на наметнатите црнила, изјави на денешната прес-конференција портпаролот на ...
сите 93 | | | веќе видена

д-р Весна Попоска Четирите предложени амандмани треба да им го оневозможат лускузот кој го имаа сите досегашни влади, на сите идни влади – спорот за името да ...
сите 72 | | | веќе видена

Конвенција за избор на кандидат за претседател на Р.Македонија опозицијата ќе одржи во градот на Миладиновци, на Охридското езеро во Струга, објави лидерот на ...
сите 122 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Груевски: Ако македонизмот значи почитување на македонскиот народ, јас сум македонист

Од:
До кого (е-маил):
Порака: