Мајка Тереза е уникатна врска која ги спојува нашите народи

Министерката за надворешни работи на Индија, Пренит Кор, е во прва посета на Македонија на високо ниво и е придружувана од голема бизнис-делегација која потпиша меморандум за разбирање и соработка со стопанските комори во Македонија Во дводневна посета на Република Македонија престојува индиската министерка за надворешни работи Пренит Кор. Ова е прва министерска посета на државен функционер од Република Индија. На средбата со шефот на македонската дипломатија Никола Попоски е разговарано на повеќе теми во билатералните односи, меѓународни прашања, регионалните случувања, вклучително за реформите во Советот на безбедност на Обединетите нации како и за меѓународниот тероризам. -Приоритет во односите меѓу двете земји е унапредување на економската соработка, јакнење на трговската размена и иницирање на натамошно зголемување на индиските инвестиции во Македонија. Задоволство ми е што се запознав со група видни индиски бизнисмени кои ја придружуваат министерката во оваа посета, кои остварија корисни средби во ...
| | веќе видена | слични

Индиската министерка за надворешни работи Пренит Кор во Македонија виде голем потенцијал за развој на туризмот и можност за соработка во повеќе области ПРВА ПОСЕТА НА ИНДИСКИ ВЛАДИН ПРЕТСТАВНИК НА МАКЕДОНИЈА По вчерашната средба со нејзиниот домаќин, шефот на македонската дипломатија Никола Попоски, таа изјави дека Мајка Тереза е уникатна личност, која ги поврзува Македонија и Индија и народите на двете земји. Министерката, која е прв индиски владин претставник што доаѓа во земјава, рече дека посетата следува по престојот на премиерот Никола Груевски во Индија. - Оваа посета е показател на желбата на Индија да ги зајакне политичката и економската интеракција со Македонија - рече Кор. Министерот Попоски ја оцени посетата како исклучително важна. - Заклучивме дека развојот на односите се одвива во посакуваниот правец, но сѐ уште има потенцијал за нивно натамошно продлабочување во области од заеднички интерес - рече шефот на македонската дипломатија. Според Попоски, има можности за подобрување на ...
| | веќе видена | слични

Министерката за надворешни работи на Индија, Пренит Кор по средбата со македонскиот колега, Никола Поповски, изјави дека има голем потенцијал за развој на туризмот, пренесува „Инпрес“. Кор доаѓа во Македонија со бизнис-делегација од претставници на Конфедерацијата на индиските индустрии, по престојот на премиерот Никола Груевски на Индија во март во рамки на која беа презентирани можностите за инвестирање во Македонија. На средбата беше разговарано за изнаоѓање начини за унапредување на билатералната соработа во сите сфери од заеднички интерес, посебно во областите како што се економијата, културата, образованието и науката, внатрешните работи. За време на посетата, министерката Кор беше придржувана и од економска делегација составена од видни индиски бизнисмени. Министерот Попоски ја оцени денешната посета како исклучително важна со оглед дека е прва посета на владин претставник на Индија, земја која има особен интегритет и кредибилитет на светската политичка сцена. „Заклучивме дека развојот на ...
| | веќе видена | слични

Останато

УХМР за утре најавува сончево и потопло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од северозападен правец.Минималните температури од ...
сите 306 | | | веќе видена

Дали се знаеше дека Боки 13 рекетира и заработува милиони. Да, Зоран Заев и СДСМ го знаеа тоа со години, како и Финансиската полиција, и молчеле затоа што ...
сите 60 | | | веќе видена

Владата на денешната седница ја разгледа Информацијата за формирање меѓуресорска работна група за обезбедување натамошен квалитетен развој и имплементација на ...
сите 80 | | | веќе видена

Шефицата на европската дипломатија, Федерика Могерини изјави дека прашањето за проширувањето на ЕУ на Западен Балкан е прашање на помирување и обединување на ...
сите 85 | | | веќе видена

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 137 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 102 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Мајка Тереза е уникатна врска која ги спојува нашите народи

Од:
До кого (е-маил):
Порака: