Топлиот бран го скрати работно време за два часа

Поради пеколните температури, а за да се заштити здравјето на граѓаните и на работниците, Владата на РМ на вчерашната седница одлучи да го скрати работното време за два часа во наредните седум дена. -Владата препорачува државните органи, јавните претпријатија и установи, а и приватниот сектор да го организираат работното време од 7 до 15 часот, рече на прес-конференција портпаролот на Владата, Александар Ѓоргиев. Според информациите од Хидрометеоролошкиот завод во текот на денешниот ден четири региони во државава, скопскиот, струмичкиот, пелагонискиот и охридскиот, ќе влезат во портокалова фаза, а состојбата на топлотен бран почнува да важи на целата територија на Македонија. Скопје и јужниот дел на Македонија горат на температури над 40 Целзиусови степени, а индексот на УВ зрачење е меѓу 9 и 10. Деновиве беше актуелна фотографијата што се појави на социјалните мрежи, а на којашто е прикажана измерена температура од 50 Целзиусови степени во центарот на Скопје. Во понеделникот, министерот за здравство ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Скопје, 13 јули - Скопскиот, југоисточниот и пелагонискиот регион утре ќе бидат зафатени со топлотен бран од портокалова фаза, некои од останатите региони во државата ќе бидат во жолта фаза, а други во зелена фаза, соопшти Министерството за здравство согласно добиените информации од метеоалармот на Управата за хидрометеоролошки работи. За таа цел, како што се наведува, треба да се почитуваат мерките за намалување на ризиците од високите температури за лицата кои се наоѓаат на отворен простор, дома, на своите работни места, покрај езерата, реките и базените или на планините. Со цел заштита на населението од високите температури, во регионите зафатени од топлотниот бран, се препорачува ослободување од работните обврски на најранливите групи на населението, како што се - бремените жени и на лицата над 60 години, во установите за згрижување на децата (градинки) да не практикуваат физичка активност и да не ги изнесуваат децата на отворено во периодот од 11 до 16 часот. Единиците на локална самоуправа, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Три региони од нашата држава ќе бидат зафатени со топлотен бран од портокалова фаза, известува Министерството за здравство по добиените информации од Управата за хидрометеоролошки работи. Портокаловата фаза ќе ги зафати скопскиот, југоисточниот и пелагоискиот регион, додека останатите три региони се жолта, односно зелена фаза. Со цел заштита на населението од високите температури, во регионите зафатени од топлотниот бран, се препорачува: • Ослободување на работните обврски на најранливите групи на населението, како што се - бремените жени и на лицата над 60 години. • Во установите за згрижување на децата (градинки) да не практикуваат физичка активност и да не ги изнесуваат децата на отворено во периодот од 11 до 16 часот. • Единиците на локална самоуправа, Црвен крст на Република Македонија и Центрите за социјални работи во регионите зафатени со топлотниот беран да имаат поактивен пристап и да пружат помош на осамени стари изнемоштени лица и бездомници. • Со оглед на фактот дека одредени ...
| | веќе видена | слични

За таа цел, како што се наведува, треба да се почитуваат мерките за намалување на ризиците од високите температури за лицата кои се наоѓаат на отворен простор, дома, на своите работни места, покрај езерата, реките и базените или на планините. Со цел заштита на населението од високите температури, во регионите зафатени од топлотниот бран, се препорачува ослободување од работните обврски на најранливите групи на населението, како што се - бремените жени и на лицата над 60 години, во установите за згрижување на децата (градинки) да не практикуваат физичка активност и да не ги изнесуваат децата на отворено во периодот од 11 до 16 часот. Единиците на локална самоуправа, Црвениот крст на Република Македонија и центрите за социјални работи во регионите зафатени со топлотниот бран треба да имаат поактивен пристап и да пружат помош на осамени стари изнемоштени лица и бездомници. Со оглед на фактот дека одредени ризични производни и технолошки процеси може да претставуваат дополнителен ризик по здравјето на изложените ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Три региона од државата во сабота ќе бидат зафатени со топлотен бран од портокалова фаза. Од Министерството за здравство ја известуваат јавноста од потребата за почитување на мерките за намалување на ризиците од високите температури за лицата кои се наоѓаат на отворен простор, дома, на своите работни места, покрај езерата, реките и базените или на планините. Портокаловата фаза ќе ги зафати скопскиот, југоисточниот и пелагонискиот регион, додека останатите три региони се жолта, односно зелена фаза.
| | веќе видена | слични

Газдите, посебно од приватниот сектор, не ги почитуваат мерките против топлотниот бран Трудници и на плус 40 се на своите работни места, иако Владата поради топлото време препорача заедно со лицата постари од 60 години, да останат дома. А на градилиштата во земјава се' уште работниците си работат како да нема тревога за топлотен удар. Најголемиот број од газдите на приватните фирми, маркетите, дуќаните или не ги почитуваат мерките на Владата или пак, ги менуваат онака како што им одговараат ним. Во државната администрација, главно се почитуваат препораките, барем така тврдат и од министерствата за здравство и за труд и социјална политика, што не може да се каже за приватниот сектор за кој не важат мерките против топлотниот бран. Трудница, и тоа во осми месец од бременоста, сретнавме во еден скопски маркет. Газдата не и' рекол дека може да остане дома, како што налагаат препораките, туку и го сменил работно време, односно и' дал меѓусмена и тоа од 9 до 17 часот. А токму тој период од денот, како што ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Државните органи и јавните претпријатија и установи од денеска треба да го организираат своето работно време од 7 до 15 часот, поради топлотниот бран и високите температури. Оваа одлука во времетраење од седум дена ја донесе Владата на Република Македонија на вчерашната седница и препорача да ја почитува и приватниот сектор. Донесена е одлука за ослободување од работните обврски на најранливите групи на населението како што се бремените жени и на лицата над 60 години, а установите за згрижување на децата, односно градинките не треба да практикуваат физичка активност и да не ги изнесуваат децата на отворено во периодот од 11 до 16 часот. Работното време градинките треба да го организираат во периодот од 7 до 17 часот, а сите правни субјекти кои вршат активности на отворено треба да ги запрат активностите во периодот од 11 до 17 часот. Ова особено се однесува на градежните работници. Владата одлучи единиците на локалната самоуправа, Црвениот крст на Република Македонија и центрите за социјални работи во ...
| | веќе видена | слични

Оваа одлука во времетраење од седум дена ја донесе Владата на Република Македонија на вчерашната седница и препорача да ја почитува и приватниот сектор. Донесена е одлука за ослободување од работните обврски на најранливите групи на населението како што се бремените жени и на лицата над 60 години, а установите за згрижување на децата, односно градинките не треба да практикуваат физичка активност и да не ги изнесуваат децата на отворено во периодот од 11 до 16 часот. Работното време градинките треба да го организираат во периодот од 7 до 17 часот, а сите правни субјекти кои вршат активности на отворено треба да ги запрат активностите во периодот од 11 до 17 часот. Ова особено се однесува на градежните работници. Владата одлучи единиците на локалната самоуправа, Црвениот крст на Република Македонија и центрите за социјални работи во регионите зафатени со топлотниот бран да имаат поактивен пристап и да пружат помош на осамени, стари, изнемоштени лица и бездомници. Во исто време, Владата препорачува да се ...
| | веќе видена | слични

Владата со нови препораки за справување со топлотниот бран. Од денеска па во наредните 7 дена работното време и во јавниот и во приватниот сектор да се ограничи на периодот од 7 до 15 часот, да не одат на работа бремените жени и лицата постари од 60 години, децата од градинките да не се изнесуваат надвор по 11 часот, а да се запрат и сите активности на отворено, особено во градежниот сектор. Докторите со препорака – внимавајте што јадете и од каде ги купувате производите. Демнат цревни вируси.
| | веќе видена | слични

Владиниот портпарол Александар Ѓорѓиев на денешната прес-конференција информираше дека оваа мерка засега е предвидено да трае седум дена, а се препорачува и на приватниот сектор исто така да го организира работното време од 7 до 15 часот. - Донесена е одлука за ослободување од работните обврски на најранливите групи на населението како што се бремените жени и на лицата над 60 години, а установите за згрижување на децата, односно градинките да не практикуваат физичка активност и да не ги изнесуваат децата на отворено во периодот од 11 до 16 часот, истакна Ѓорѓиев. Нагласи дека работното време градинките треба да го организираат во периодот од 7 до 17 часот. - Владата зазема став сите правни субјекти кои вршат активности на отворено да ги запрат активностите во периодот од 11 до 17 часот. Ова особено се однесува на градежните работници, потенцираше Ѓорѓиев. Владата одлучи единиците на локалната самоуправа, Црвениот крст на Република Македонија и центрите за социјални работи во регионите зафатени со топлотниот ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

УХМР за утре најавува сончево и потопло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од северозападен правец.Минималните температури од ...
сите 305 | | | веќе видена

Дали се знаеше дека Боки 13 рекетира и заработува милиони. Да, Зоран Заев и СДСМ го знаеа тоа со години, како и Финансиската полиција, и молчеле затоа што ...
сите 60 | | | веќе видена

Владата на денешната седница ја разгледа Информацијата за формирање меѓуресорска работна група за обезбедување натамошен квалитетен развој и имплементација на ...
сите 80 | | | веќе видена

Шефицата на европската дипломатија, Федерика Могерини изјави дека прашањето за проширувањето на ЕУ на Западен Балкан е прашање на помирување и обединување на ...
сите 85 | | | веќе видена

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 137 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 102 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Топлиот бран го скрати работно време за два часа

Од:
До кого (е-маил):
Порака: