Лига Европа: Металург најавува офанзивна игра против Биркиркара

Екипата на Металург утре од 17:00 часот во Куманово го игра реванш натпреварот од првото коло во Лигата на Европа против Биркиркара од Малта каде првиот натпревар заврши со нерешен резултат 2:2. За тренерот Ѓорѓи Христов нерешениот резултат на Малта е само основа да се биде поуспешен од противникот и најави офанзивна игра на победа без калкулации. Слично размислува и капитенот Миле Крстев кој не го потценува тимот на Биркиркара но напомена дека се извлечени поуки од првиот натпревар за да не се направат несакани грешки. Инаку утре и вториот наш преставник Ренова од 20:30 во Сан Марино се среќава со Либертас кого го победи на првиот натпревар со убедливи 4:0.
| | веќе видена | слични

Ренова и Металург остануваат на европска сцена и ќе играат во вториот квалификациски круг за Лига Европа. Металург помина со Биркиркара со реванш без голови, а Ренова уште еднаш со 4-0 го совлада Либертас овој пат на теренот на противникот. Во вториот круг Ренова ќе игра против белоруски Гомел, а Металург со Рух од Полска. Головите за Ренова на гостувањето во Сан Марино ги дадоа Фисник Нухиу во 16 минута, Бобан Јанчовски во 61 и 64 минута, а конечниот резултат од 4- го постави Исмаил Исмаили во 88 минута.
| | веќе видена | слични

Денеска ви претставуваме еден прекрасен гол, кој најверојатно не сте го виделе, бидејќи беше постигнат вчера во првото квалификациско коло од Лигата на Европа на дуелот помеѓу Розенборг и Крусејдерс. Голот беше дело на Анкерсен во 84-тата минута од натпреварот со што го постигна и конечниот резултат. Норвешкиот тим се пласираше во второто коло со вкупен резултат од 4-0.
| | веќе видена | слични

Две од трите македонски екипи кои учествуваа во првото квалификациско коло од Лигата на Европа обезбедија пласман во следната рунда. Само Шкендија нема да игра во второто квалификациско коло, бидејќи беше елиминирана од Портадаун, додека Металург и Ренова ќе одиграат минимум уште два европски натпревари ова лето. Металург иако ниту еднаш не ја победи екипата на Биркиркара од Малта, сепак успеа да се пласира во следната рунда, благодарение на двата гола на гостински терен кои ги постигна на првиот натпревар. Реваншот вчера во Куманово исто така заврши нерешно, но без голови, што им беше доволно на избраниците на Ѓорѓи Христов да одат понатаму. Ренова со идентичен резултат 4-0, како и на првиот натпревар на домашен терен, синоќа славеше на гостувањето во Сан Марино, кај Либертас. Капитенот Фисник Нухиу го отвори резултатот во 16-тата минута. Бобан Јанчевски со два гола од 61-та до 64-тата минута зголеми на 3-0, а точка на натпреварот стави Исмаили на три минути пред истекот на регуларните 90 минути. Во ...
| | веќе видена | слични

Екипата на Металург без да постигне победа обезбеди пласман во второто квалификациско коло од Лига на Европа, додека Фудбалерите на Ренова вторпат го победија Либертас од Сан Марино со 4:0. Пласманот во второто квалификациско коло за Лига Европа не беше доведен во прашање уште по првата средба, а тимот на Ренова вчера само ја потврди разликата во класа, а стрелци на головите за Ренова беа Нухи во 16-та, Јанчевски во 61-та и 64-та и Исмаили во 87-та минута од натпреварот. Противник на Ренова во второто коло во Лига Европа ќе биде полскиот белорискиот Гомел. Ренова првиот меч, кој ќе се одигра на 19-ти јули, ќе го одигра на домашен терен, реваншот во Белорусија ќе се одигра на 26-ти. Возвратниот натпревар, кој Металург против екипата од Малта, како домаќин го одигра во Куманово, заврши без победник и без голови. Металург во второто коло оди благодарение на ремито во првиот меч 2:2, одигран пред една недела. Противник на македонскиот преставник во Лига Европа во второто коло ќе биде полскиот Рух ...
| | веќе видена | слични

Екипата на Металург без да постигне победа обезбеди пласман во второто квалификациско коло од Лига на Европа. Избраниците на Ѓорѓи Христов во реванш мечот против Биркиркара од Малта одиграа без голови на домашен (0-0) но поради резултатот од првиот меч (2-2) ќе играат во следното коло. Пласман во второто коло обезбеди и Ренова која на гости славеше против Лебертас со 0-4. Во второто коло од квалификациите за Лига на Европа, Ренова ќе игра против белорускиот претставник Гомел, додека Металург за противник го има полскиот тим Рух Хорзов. Првите мечеви ќе се играат на 9 јули, а реваншите се седум дена подоцна. (Крај)
| | веќе видена | слични
3 копии

"Фудбалерите на Ренова со 4:0, исто како и на првиот натпревар, синоќа го победија Либертас во Сан Марино, во реванш натпреварот од првото квалификациско коло од Лига Европа. „Гипсарите“ поведоа во 16.минута со голот на Фисник Нухиу, и со резултат 1:0 го завршија првото полувреме. Во вториот дел Бобан Јанчевски зголеми на 2:0 во 61.минута, а истиот играч три минути подоцна од пенал го постигна и третиот гол за Ренова. Конечните 4:0 ги постави Исмаил Исмаили во 88.минута. Противник на Ренова во 2.коло од квалификациите за Лига Европа ќе биде претставникот од Белорусија, Гомел. Првиот натпревар на 19-ти јули Ренова ќе го одигра на домашен терен, а реваншот е седум дена подоцна во Белорусија. Вториот македонски тим кој избори пласман во второто квалификациско коло е Металург кој за противник ќе го има Рух Хорзов од Полска. Првиот натпревар „металурзите“ ќе го одиграат на гостински терен на 19 јули, а реваншот е седум дена подоцна. Тимот од Автокоманда на реваншот против Биркиркира одигра 0:0 на домашен ...
| | веќе видена | слични

Сосема очекувано, по Металург, и екипата на Ренова се пласираше во 2. квалификациско коло од Лигата на Европа откако рутински со истиот резултат како и на првата средба вечерва славеше со 4-0 и на реванш дуелот против Либертас. Против аматерите од Сан Марино составот на Влатко Костов до водство од 0-1 дојде преку Фисник Нухиу уште во 16. минута со што дефинитивно беше најавено дека нема да биде можно изненадување на стартот од натпреварите на „гипсарите“ во Европа. Новата голеада беше заокружена во второто полувреме Јанчевски во 61. минута и потоа со удар од белата точка во 64. минута донесе водство од 0-3, а конечната „четворка“ ја запечати Исмаили во 88. минута од дуелот.
| | веќе видена | слични

Ренова ја мина првата пречка, а сега веднаш треба да се насочи на наредната - белорускиот тим Гомел. Слично како и Ренова, Белорусите имаа лесна пречка во првото квалификациско коло од Лигата на Европа, победувајќи го Викингур од Фарски Острови со вкупни 10-0. Но, интересен е фактот дека сите десет гола, и на првиот, а и на вториот меч, Гомел ги постигна во второто полувреме. И на двата натпревари, Викингур се држеше одлично во првите 45 минути, а потоа Гомел додаваше гас и постигнуваше голови. На првата средба како гостин дури шест, а на втората пред домашните гледачи - уфрли четири во противничката мрежа. Ќе биде тоа навистина добар аспект за анализирање за тренерот на Ренова, Влатко Костов. Што се однесува до составот, еден од најдобрите играчи на Гомел е напаѓачот Вјачеслав Хлеб, помладиот брат на многу попознатиот Александер Хлеб, долги години најдобриот белоруски фудбалер, кој беше член на Арсенал и на Барселона. Вјачеслав има 29 години, игра како класичен напаѓач, има и интернационално искуство, со ...
| | веќе видена | слични

Фудбалерите на Ренова вторпат го победија Либертас од Сан Марино со 4:0, но вчера тоа го направија на гостински терен. Пласманот во второто квалификациско коло за Лига Европа не беше доведен во прашање уште по првата средба, а тимот на Ренова вчера само ја потврди разликата во класа. Стрелци на головите беа Нухиу, Јанчевски (2) и Исмаили. Во следната рунда Ренова ќе игра против Гомел од Белорусија.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

УХМР за утре најавува сончево и потопло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од северозападен правец.Минималните температури од ...
сите 306 | | | веќе видена

Дали се знаеше дека Боки 13 рекетира и заработува милиони. Да, Зоран Заев и СДСМ го знаеа тоа со години, како и Финансиската полиција, и молчеле затоа што ...
сите 60 | | | веќе видена

Владата на денешната седница ја разгледа Информацијата за формирање меѓуресорска работна група за обезбедување натамошен квалитетен развој и имплементација на ...
сите 80 | | | веќе видена

Шефицата на европската дипломатија, Федерика Могерини изјави дека прашањето за проширувањето на ЕУ на Западен Балкан е прашање на помирување и обединување на ...
сите 85 | | | веќе видена

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 137 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 102 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Лига Европа: Металург најавува офанзивна игра против Биркиркара

Од:
До кого (е-маил):
Порака: