Руни : “Па време беше“

Повратникот во селекцијата на “гордиот албион“ Вејн Руни го постигна победничкиот погодок за Англија на мечот против Украина одигран пред преполниот стадион во Доњецк. Руни ја одлежа суспензијата од два натпревари, која му беше изречена откако заработи црвен картон на последниот квалификациски дуел со Црна Гора. Поласкани сме од победата, и голот беше на место. Немав постигнато погодок на големо натпреварување подолго време, а ова беше одличен меч да го прекинам тоа. Го познаваме нашиот квалитет и капацитетот затоа почнавме малку бавно. Но од минута во минута полека се отпуштавме и добро го завршивме првиот дел, а уште подобро продолживме во вториот - потенцираше Вејн Руни. Напаѓачот на Манчестер Јунајтед, Вејн Руни кратко се осврна на 1/4 финалниот дуел со Италија кој на програмата е во недела. Ќе имаме неколку денови одмор повеќе, ќе се вратиме свежи по исцрпувачкиот меч со Украина. Ќе биде тешко со Италија, мора да веруваме во себе и да се справиме со сите предизвици на ЕП - истакна Руни. Мх.П.
| | веќе видена | слични

Ѕвездата на Англија Вејн Руни е убеден дека екипата има сили да триумфира на ЕП 2012. - Си го знаеме квалитетот и за што сме способни. На тренинзите посветуваме големо внимание на тактиката и сме многу тешки за победување, изјави Руни по победата над Украина (1:0) и додава: - Нема екипа која посакува да игра против нас. Нескршливи сме, одбраната ни функционира добро, а располагаме и со играчи кои можат да постигнат гол во секој момент. Сега треба да се одмориме добро и да излеземе свежи против Италијанците. Руни ја затресе противничката мрежа по 673 минути пост во дресот на "трите лава", за кои не можеше да настапи на првите два натпревара поради казната од квалификациите. Кога тоа го почувствува, Руни голот го прослави со симулација на миење коса. - Енди Керол побара од мене да дадам гол со глава и пред натпреварот го зедов неговиот шампон. Не го постигнав со глава, но се надевам дека ќе ми порасне коса како неговата, со насмевка изјави Руни, кој веќе неколку пати се подложи на пресадување коса, па сега ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Вејн Руни беше човекот на одлука за Англија на својот прв натпревар на ЕП 2012, а медиумите на Островот истакнуваат дека му оди подобро со ударите со глава откако пресади нова коса. Тој, пак, вели: „Ми помогна шампонот на Керол“. Руни немаше постигнато гол за гордиот Албион 673 минути, а погодокот го прослави со симулација на миење коса. Објаснува и зошто. „Енди Керолбараше од мене да дадам гол со глава, а јас го користев неговиот шампон пред мечот со Украина. Се надевам дека ќе ми порасне коса како и неговата“, изјави со насмевка Вејн Руни. Англија во четвртфиналето ќе ги одмери силите со Италија, а Руни се надева дека неговата селекција ќе оди уште подалеку на ЕП 2012. „Ќе биде тешко против Италијанците, но мора да бидеме самоуверени. Без разлика што очекуваат луѓето од нас, ние треба да се фокусираме само на натпреварот и максимално да се подготвиме, затоа што отсега нема место за поправен на натпреварите од Европското првенство“, истакна напаѓачот на Манчестер јунајтед. \Ekipa
| | веќе видена | слични

“Триколорите“ имаат најлесна задача, бод им гарантира место во четвртфиналето. Во директен дуел Англија и Украина ќе се борат за гол живот. Последниот круг од “Д“ групата ќе го означи крајот на првата фаза од европското првенство. Вејн Руни би требало да ги крене Англичаните, Шведска ќе го спасува образот против силната Франција. “Триколорите“ имаат најлесна задача, бод им гарантира место во четвртфиналето. Во директен дуел Англија и Украина ќе се борат за гол живот. Целата еуфорија на Украинците во еден натпревар – Украина против Англија за пласман меѓу осумте најдобри. Мисијата е едноставна. Репрезентацијата на Олег Блохин мора да победи ако сака да и го донесе на Украина најголемиот репрезентативен успех. Голем проблем за Болхин е повредата на Шевченко. Украинската икона има повреда на коленото и шансите да настапи се 50-50. Шевченко не тренирал поради оток на коленото кое не може целосно да го свитка. Артем Милевски веројатно ќе добие шанса доколку Шевченко не може да настапи. Кај ...
| | веќе видена | слични

Евро 2012 | Селекторот на Украина, Олег Блохин вели дека Англија е фаворит во вечерашниот дуел, па притисокот е на нивна страна... Украина е пред историска шанса, со победа над Англија ко-домаќинот на европското првенство ќе се пласира во 1/4 финалето. Гордиот Албион е фаворит во овој дуел, па Блохин смета дека неговите фудбалери растеретено ќе влезат во натпреварот за разлика од Англичаните кои можеби ќе бидат нервозни. "Англија е фаворит, па притисокот е на нивна страна" - вели Блохин. "Ние сме порелаксирани. Доколку резултатот не е добар а сме се бореле на теренот до последната минута, тоа нема да биде лошо за нас". "Градиме нов тим, млад тим. Мислам дека Англија ќе биде многу нервозна". За разлика од Англија на која им се враќа Вејн Руни, селекцијата на Украина има проблеми во нападот, поради повреда неизвесен е настапот на Шевченко. "Доколку Шева не може да настапи, тоа ќе биде голема загуба за нас" - вели Блохин според кој шансите за настап на украинската ѕвезда се 50-50. Powered ...
| | веќе видена | слични

Триумфот од 3-2 над Шведска дополнително ја крена атмосферата кај фудбалерите на англиската репрезентација, кои што сега со нетрпение го очекуваат вечерашниот дуел со селекцијата на Украина. Уште еден плус за селекторот Рој Хоџсон е враќање во националниот тим на Вејн Руни, кој што по одлежаната суспензија од два натпревари, вечерва ќе го има своето деби на овој европски шампионат. Со оглед на мотивираноста, но и квалитетите на Руни, јасно е зошто Хоџсон без ниту ронка двоумење ќе го уфрли голгетерот на Манчестер јунајтед во стартниот тим, а единствената дилема е дали негов партнер во нападот да биде Е Енди Керол, или пак неговиот соиграч од јунајтед, Дени Велбек. „ Руни може да биде нашиот Пеле. Бразилецот секогаш играше најдобро и постигнуваше голови кога тоа беше најпотребно за неговата репрезентација, убеден сум дека Руни може да го стори истото за нас. Говориме за фудбалер со извонредни голгетерски способности, кој што згора на тоа е и максимално мотивиран за да покаже што знае и умее “ - изјави Хоџсон, ...
| | веќе видена | слични

Украина е пред историска шанса, со победа над Англија ко-домаќинот на европското првенство ќе се пласира во 1/4 финалето. Гордиот Албион е фаворит во овој дуел, па Блохин смета дека неговите фудбалери растеретено ќе влезат во натпреварот за разлика од Англичаните кои можеби ќе бидат нервозни. "Англија е фаворит, па притисокот е на нивна страна" - вели Блохин. "Ние сме порелаксирани. Доколку резултатот не е добар а сме се бореле на теренот до последната минута, тоа нема да биде лошо за нас". "Градиме нов тим, млад тим. Мислам дека Англија ќе биде многу нервозна". За разлика од Англија на која им се враќа Вејн Руни, селекцијата на Украина има проблеми во нападот, поради повреда неизвесен е настапот на Шевченко. "Доколку Шева не може да настапи, тоа ќе биде голема загуба за нас" - вели Блохин според кој шансите за настап на украинската ѕвезда се 50-50.
| | веќе видена | слични

Останато

Емилија Александрова од ВМРО-ДПМНЕ денеска во изјава за медиумите рече дека граѓаните во изминативе 100 дена се сведоци на скандали и штетни политики кои ...
сите 106 | | | веќе видена

Исполнетата дводневна агенда на министерот за надворешни работи Никола Димитров во Лондон резултираше со позитивна порака на поддршка за реформските процеси на ...
сите 131 | | | веќе видена

До крајот на годината не е планирано издавање на еврообврзница, а буџетот ќе се финанасира од домашното задолжување изјави министерот за финансии Драган ...
сите 34 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Руни : “Па време беше“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: