Четири езерца ќе ги разладуваат скопјани

Четири езерца, водопади, гејзири, соларно дрво, нова урбана опрема и зеленило се само дел од причините кои ќе бидат мамка за граѓаните често да го посетуваат новиот парк Аеродром на своите жители им подари уште едно катче за рекреација. На кејот на Вардар, покрај спортската сала "Јане Сандански", вчера официјално беше отворен Паркот на езерата". На површина од 12 илјади метри квадратни, од кои две илјади се водена површина, новиот парк ќе им обезбеди на жителите место за разладување во летниот период. Со четири езерца, водопади, гејзири, соларно дрво, нова урбана опрема и зелени површини, просторот близу салата кој долги години беше запуштен, сега се претвори во едно од најубавите катчиња во овој реон. За овој проект општината од својот буџет одвои 60 милиони денари. На отворањето на паркот присуствуваше претседателот на државата Ѓорѓе Иванов, скопскиот градоначалник Коце Трајановски и градоначалникот на општина Аеродром, Ивица Коневски. Присуството на претседателот на пуштањето на паркот беше дел од ...
| | веќе видена | слични

Воодушевен од новото аеродромско обележје, редовниот читател на Курир, Ламбро Патче, ни испрати фотографии од „Паркот на езерата“ од птичја перспектива. Погледнете како изгледа еден од најубавите паркови во Скопје сликан одозгора. Паркот на езерата е лоциран покрај кејот на Вардар близу салата МЗТ. Се простира на 12 илјади квадратни метри, од кои околу 2000 се водена површина со 4 езерца. Има три сопствени бунари, кои ќе се користат за полнење на езерата, а за тревниците има вграден автоматски систем за наводнување. Водениот парк е збогатен со урбана опрема, а осветлен е со канделабри и рефлектори.
| | веќе видена | слични

Останато

„Транспаренси Интернешнел“ – Македонија и Центарот за економски развој (ЦЕР) бараат од Собранието да донесе измени во Законот за пратеници и да усвои Законик ...
сите 345 | | | веќе видена

Денеска на пладне по телефон ќе разговараат македонскиот премиер Зоран Заев и српскиот претседател Александар Вучиќ за последните недоразбирања на релација ...
сите 417 | | | веќе видена

Во врска со реакцијата на Министерството за одбрана на говорот на претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов на прославата на 18 Август, Денот на ...
сите 146 | | | веќе видена

Терористите во Германија практично добија правна заштита - Сириец добил само 2 години затворска казна затоа што од ИСИС побарал пари за терористички напад кој ...
сите 16 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Четири езерца ќе ги разладуваат скопјани

Од:
До кого (е-маил):
Порака: