Доаѓа руски капитал!?

Компании од Руската Федерација заинтересирани за инвестирање во Македонија Денеска владината делегација ќе престојува во Нижњиј Новогород, каде ќе оствари повеќе средби со претставници на руски компании заинтересирани за инвестиции во Македонија и ќе присуствува и ќе се обрати на бизнис-форум во истоимениот град За поволностите за инвестирање кои ги нуди Македонија, вчера во рускиот град Владимир слушнаа 20 заинтересирани компании. Македонската приказна им ја презентирал лично премиерот Никола Груевски, кој и претходниот ден во Москва имаше средба со 90 стопанственици и бизнисмени. Во своето обраќање на бизнис-форумот во Владимир, премиерот Груевски ја истакнал заложбата за продлабочување на односите помеѓу двете страни. - Руската Федерација е седмиот најзначаен трговски партнер на Република Македонија. Нашата билатерална трговија во изминатата деценија се зголеми за речиси петпати, односно растеше со просечна стапка од близу 17% годишно. И покрај тоа, од руските и македонските стопанственици очекуваме ...
| | веќе видена | слични

Според извори на ВЕЧЕР, веднаш по средбата Путин го повикал македонскиот премиер и заедно влегле во преполната сала на Меѓународниот економски форум, каде тајкуни и политичари, сите на нозе ги пречекале Премиерот Никола Груевски вчера во Санкт Петербург се сретна со претседателот на Руската Федерација Владимир Путин. Размениле мислења за прашања од заеднички интерес на двете земји. Двајцата соговорници ги потенцирале добрите односи меѓу двете земји на секое поле, кои одат во нагорна линија. Се согласиле дека и Македонија и Русија успешно се справиле и се уште се справуваат со последиците од економската криза, која е голем светски предизвик. Груевски и Путин се заложиле за интензивирање на економската соработка на полето на инвестициите и трговската размена. - Меѓу клучните приоритети за кои се разговараше е и соработката во областа на гасификацијата и вклучувањето на Република Македонија во меѓународните коридори за пренос на гас, што ќе отвори нови перспективи за македонската економија, се вели во ...
| | веќе видена | слични

Наташа Гркова Петрушевска Отворени вратите за јакнење на односите меѓу Македонија и Русија. Средба на премиерот Груевски и претседателот Путин. Нов сигнал за продлабочување на политичките и економските односи и трговската размена.Добрите политички односи се во нагорна линија. Груевски и Путин констатирале дека двете земји досега успешно се справуваат со последиците од глобалната економска криза. Како клучни приоритети - соработката во областа на гасификацијата и вклучувањето на Република Македонија во меѓународните коридори за пренос на гас, што ќе отвори нови перспективи за македонската економија. Владиниот тим и на средба со руски компании кои веќе инвестираат во Македонија. Лукоил планира да ја зголеми инвестицијата кај нас. Оваа на премиерот Груевски му го соопштил директорот на компанијата во Санкт Петербург, Алекперов. На средбата била потенцирана поддршката од македонската влада за реализација на плановите за проширување на руската компанија. Путин и Груевски заедно влегоа на 16-тиот Меѓународен ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Средбата со претседателот на Руската Федерација Владимир Путин на Меѓународниот економски форум во Санкт Петербург претсвува импулс за економската соработка меѓу двете земји, бидејќи добиена е позитивна реакција за приклучување на Македонија во енергетскиот проект Јужен поток и за гасификацијата, изјави Премиерот на Република Македонија Никола Груевски денеска во Санкт Петербург се сретна со претседателот на Руската Федерација Владимир Путин. - Имав можнст со Путин да разменам мислење за повеќе работи, но и на некој начин да се даде импулс на нашата понатамошна економска соработка. Средбата дава еден импулс на економската соработка. Добивме на некој начин позитивна реакција за приклучување на Македонија во Јужен Поток, односно, проектот Јужен Поток да поминува низ Република Македонија што ќе биде една нова можност и една нова шанса за државата. Исто така, добивме позитивно размислување за спроведување на проектот за гасната инфраструктура во РМ. Се надевам, некаде до крајот на оваа година ќе успееме да ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Санкт Петерсбург, 21 јуни - Да се продлабочуваат и интензивираат економските односи меѓу Македонија и Русија посакаа премиерот Никола Груевски и претседателот Владимир Путин на средбата одржана во четврток во Санкт Петербург. Македонскиот премиер и рускиот претседател на средбата ги истакнаа добрите политички односи меѓу двете земји на севкупно ниво, односи кои се во нагорна линија. Груевски и Путин констатираа дека двете земји успешно се справија и справуваат со последиците од глобалната економска криза, која е сериозен предизвик за сите земји од светот. Соговорниците изразиле заложба и поддршка за продлабочувањето и интензивирањето на економските односи, зголемувањето на економската соработка на планот на инвестициите и трговската размена. Меѓу клучните приоритети за кои се разговарало е соработката во областа на гасификацијата и вклучувањето на Македонија во меѓународните коридори за пренос на гас, што ќе отвори нови перспективи за македонската економија.
| | веќе видена | слични

Путин и Груевски за рускиот гас за Македонија Рускиот претседател Владимир Путин денеска го прими македонскиот премиер Никола Груевски на разговори за гасификацијата и вклучувањето на земјава во меѓународните коридори за пренос на гас, што трена да отвори нови перспективи за македонската економија. На средбата во Санкт ПетербургГруевски и Путинизразиле заложба и поддршка за продлабочувањето и интензивирањето на економските односи, зголемувањето на економската соработка на планот на инвестициите и трговската размена.
| | веќе видена | слични

Околу половина час траеше тет-а-тет средбата меѓу Никола Груевски и Владимир Путин и разговорите што ги водеа како премиер на Македонија и претседател на Руската Федерација. На разговорот во кој очигледно доминирале економските теми, двајцата констатирале дека двете земји досега успешно се справиле со последиците од глобалната економска криза - која претставува сериозен предизвик. Малку време посветиле и на политичките односи. Ги истакнале добрите меѓусебни релации на севкупно ниво кои, според информациите од Кабинетот на Груевски оделе по нагорна линија. Средбата на македонскиот премиер и рускиот претседател заврши со заеднички ручек. Таа се одржа на маргините на економскиот самит во Санкт Петерсбург. Македонија е речиси редовен гостин на бизнис-форумот што традиционално се одржува во вториот по големина град во Русија секоја година во првата половина на јуни. Груевски е третиот висок државен функционер кој присуствувал на него како репрезент во последните неколку години. Владо Бучковски во својство ...
| | веќе видена | слични

Средбата со претседателот на Руската Федерација Владимир Путин дава еден импулс на економска соработка. Добивме позитивна реакција за приклучување на Македонија во проектот Јужен проток што ќе биде една нова можност и шанса за нашата земја. Ова го истакна премиерот Никола Груевски по средбата со претседателот Путин на Меѓународниот економски форум во Санкт Петербург. -Добивме и позитивно размислување за спроведување на проектот за гасната инфраструктура во Македонија и се надевам дека до крајот на оваа година ќе успееме да го почнеме тој проект. Разговаравме и за понатамошната соработка, односите со Гаспром, информирав за тоа дека имаме добри односи и дека работиме на понатамошни проекти, така што од страна на Путин наидовме на полна подршка, истакна Груевски. На средбата Груевски-Путин се разговарало и за другите компании кои инвестираат во нашата земја, а премиерот информирал и за тоа дека во последните четири дена во четири различни града во Македонија имаше економска презентација пред поголем број ...
| | веќе видена | слични

На денешната средба во Санкт Петерсбург премиерот Никола Груевски и рускиот претседател Владимир Путин изразиле заложба за продлабочување и интензивирање на економските односи, зголемување на економската соработка во инвестициите и трговската размена. Груевски и Путин констатираа дека двете земји успешно се справија и справуваат со последиците од глобалната економска криза, која е сериозен предизвик за сите земји од светот. Клучните теми на кои се разговарало за време на средбата биле гасификацијата во Македонија и приклучувањето на земјава на некој од меѓународните коридори за природен гас, што пак е од голам важност за македонската економија.
| | веќе видена | слични

"Средбата со Путин дава еден импулс на економска соработка, истакна премиерот Груевски по денешната средбата со претседателот на Руската Федерација, Владимир Путин во Санкт Петербург. Соработката во областа на гасификацијата и вклучувањето на Република Македонија во меѓународните коридори за пренос на гас, според премиерот ќе отвори нови перспективи за македонската економија. На средбата премиерот Груевски и претседателот Путин ги истакнале и добрите политички односи кои владеат меѓу двете земји на севкупно ниво, односи кои се во нагорна линија. Тие констатирале дека Македонија и Русија успешно се справија и справуваат со последиците од глобалната економска криза, која е сериозен предизвик за сите земји од светот. "
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

„Транспаренси Интернешнел“ – Македонија и Центарот за економски развој (ЦЕР) бараат од Собранието да донесе измени во Законот за пратеници и да усвои Законик ...
сите 345 | | | веќе видена

Денеска на пладне по телефон ќе разговараат македонскиот премиер Зоран Заев и српскиот претседател Александар Вучиќ за последните недоразбирања на релација ...
сите 417 | | | веќе видена

Во врска со реакцијата на Министерството за одбрана на говорот на претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов на прославата на 18 Август, Денот на ...
сите 146 | | | веќе видена

Терористите во Германија практично добија правна заштита - Сириец добил само 2 години затворска казна затоа што од ИСИС побарал пари за терористички напад кој ...
сите 16 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Доаѓа руски капитал!?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: