Вмро-ДПМНЕ: Црвенковски одолговлекуваше со „Козјак“

ВМРО-ДПМНЕ: Црвенковски го одолговлекуваше градењето на „Козјак“ - Околу 70 проценти од средствата инвестирани и работите кои беа завршени околку браната „Козјак“ се за време на мандати на владите на ВМРО-ДПМНЕ, истакна денеска на прес-конференција портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Бичиклиски реагирајќи на тврдењата на лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски за изградбата на „Козјак“. Тие ангажмани и средства, додаде Бичиклиски, инвестирани во изградбата на оваа брана се од пресудно значење и се клучни за финализирање на оваа хидроцентрала, наспроти фактот дека Црвенковски го одолговлекуваше нејзиното градење. Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ оцени дека Црвенковски почнал да се фали со туѓи проекти и оти „е многу уплашен од прашањето каде одеа парите додека беше тој премиер“. - Нема да не зачуди ако во наредниов период Бранко Црвенковски започне да се фали со проекти кои во изминатите неколку години ги направи ВМРО-ДПМНЕ, ако се пофали дека тој поделил близу 700 милиони евра за земјоделците, не ги намалил ...
| | веќе видена | слични

ВМРО ДПМНЕ и СДСМ се скараа кој ја изградил хидроцентралата Козјак. И од двете партии се фалат дека токму тие имаат поголема заслуга за единствениот капитален енергетски објект изграден во последните дваесет години. Пред два... ВМРО ДПМНЕ и СДСМ се скараа кој ја изградил хидроцентралата Козјак. И од двете партии се фалат дека токму тие имаат поголема заслуга за единствениот капитален енергетски објект изграден во последните дваесет години. Пред два дена Бранко Црвенковски ги однесе медиумите на Козјак за да потсети дека изградбата на електраната почнала во 1994 година кога тој бил премиер. Денеска ВМРО ДПМНЕ преку директорот на ЕЛЕМ, Влатко Чингоски возврати дека најголем дел од работите биле направени во периодот од 1998 до 2002 година, кога оваа партија беше на власт. Покажа фотографии што било изградено во времето на СДСМ, а што во времето на ВМРО ДПМНЕ. - До 1998 година беше направен само пристапен пат, потоа завртување на реката и беше потпишан договор со кинеската банка за кредитирање на проектот. СДСМ ...
| | веќе видена | слични

Опозициската СДСМ реагира на денешната прес-конференција на директорот на ЕЛЕМ Влатко Чингоски за изградбата на ХЕЦ „Козјак“, според нив факт е, дека изградбата на ХЕЦ Козјак е започната и завршена во време на владеењето на СДСМ. Тие наведуваат оти првиот човек на државните електрани изнел куп невистини и се послужил со евтини манипулации. Според СДСМ, во изминатите шест години додека е на власт ВМРО-ДПМНЕ не реализирала ниту еден енергетски проект. - Во изминативе шест години единствено што направивте е крајно сомнителен увоз на скапа струја во вредност од речиси милијарда евра, шест пати ви пропаѓаа тендери за Чебрен и Галиште, и предвидовте барокни фасади на зградите на ЕЛЕМ и МЕПСО, велат во реакцијата од СДСМ и бараат Чингоски да понесе одговорност за според нив, поразителните состојби во енергетскиот сектор“.
| | веќе видена | слични

Директорот на ЕЛЕМ, Чинговски вели дека добивката од „Козјак“ не била ни приближно 15 милиони евра, а СДСМ го прашува што направи ВМРО-ДПМНЕ во овие 6 години додека е на власт. Реализацијата на проектот за хидроцентралата „Козјак“ ја работат стручни и квалификувани луѓе од ВМРО-ДПМНЕ, изјави директорот на ЕЛЕМ, Влатко Чингоски, како реакција на тезите на лидерот на опозициската СДСМ, Бранко Црвенковски, дека додека биле на власт ја изградиле хидроцентралата „Козјак“, во неа вложиле 173 милиони долари, а од тој проект годишната добивка на државата е 15 милиони евра. - Во преглед на изграденото од СДСМ на ХЕ „Козјак“, Владата на ВМРО-ДПМНЕ наследи само подготвителни работи за браната, пристапен пат, завртување на реката и потпишан договор со кинеската банка за кредитирање. Останатите работи ги заврши Владата на ВМРО-ДПМНЕ – изјави Чингоски. Според Чингоски, со цената што ја има денес на пазарот од 2,11 денари за киловат час вкупниот приход од производството на 150 гигават часови изнесува 6,35 милиони долари. - ...
| | веќе видена | слични
5 копии

СДСМ како гарнитура знае да преговара, да потпишува договори, но не знае да реализира. Реализацијата на проектите ја работат стручни и квалификувани луѓе од ВМРО-ДПМНЕ. Таква оценка изнесе денеска директорот на ЕЛЕМ Влатко Чингоски, кој ги демантираше тезите на лидерот на опозициската СДСМ Бранко Црвенковски дека додека биле на власт ја изградиле хидроцентралата Козјак, во неа вложиле 173 милиони долари, а од тој проект годишната добивка на државата е 15 милиони евра. Во преглед на изграденото од СДСМ на ХЕ Козјак рече дека во 1998 година Владата на ВМРО-ДПМНЕ наследила само подготвителни работи за браната, пристапен пат, завртување на реката и потпишан договор со кинеската банка за кредитирање. Останатите работи, според Чингоски, ги завршила Владата на ВМРО-ДПМНЕ, а во октомври 2002 година браната била целосно изградена. Во коментар на тврдењето дека СДСМ инвестирале 173 милиони долари, Чингоски истакна дека во периодот од 1994 до 1998 година се инвестирани само 30 милиони долари. Сите исплати, ...
| | веќе видена | слични

Опозициската СДСМ во реакција на денешната прес-конференција на директорот на ЕЛЕМ Влатко Чингоски за изградбата на ХЕЦ „Козјак“, наведува оти првиот човек на државните електрани изнел куп невистини и се послужил со евтини манипулации. Според СДСМ, во изминатите шест години додека е на власт ВМРО-ДПМНЕ не реализирала ниту еден енергетски проект. - Во изминативе шест години единствено што направивте е крајно сомнителен увоз на скапа струја во вредност од речиси милијарда евра, шест пати ви пропаѓаа тендери за Чебрен и Галиште, и предвидовте барокни фасади на зградите на ЕЛЕМ и МЕПСО, велат во реакцијата од СДСМ и бараат Чингоски да понесе одговорност за според нив, поразителните состојби во енергетскиот сектор“. Факт е, додава, дека изградбата на ХЕЦ Козјак е започната и завршена во време на владеењето на СДСМ.
| | веќе видена | слични

СДСМ знае да преговара и да потпишува договори, но не знае да реализира. Проектите ги реализира ВМРО-ДПМНЕ. Ваква оценка изнесе директорот на ЕЛЕМ, кој ги демантираше тезите на лидерот на опозициската СДСМ дека додека биле на власт ја изградиле хидроцентралата Козјак, во неа вложиле 173 милиони долари, а од тој проект годишната добивка на државата е 15 милиони евра. Во 1998 година Владата на ВМРО-ДПМНЕ, од СДСМ наследила само подготвителни работи за браната, останатите работи ги заврши ВМРО-ДПМНЕ, а во октомври 2002 година браната била целосно изградена. На тврдењето дека СДСМ инвестирале 173 милиони долари, Чингоски потенцира дека во периодот од 1994 до 1998 година се инвестирани само 30 милиони долари. Сите исплати биле направени непосредно пред изборите, односно по поразот на СДСМ и доаѓањето на Владата на ВМРО-ДПМНЕ. Чингоски, го негира и тврдењето дека годишно Македонија има добивка од хидро електраната Козјак затоа што со парите кои се добивале сега, се покривала само обврските за отплата на ...
| | веќе видена | слични

Најголемиот, и, можам да кажам, единствениот енергетски објект изграден во периодот на независна Македонија е изграден во времето на СДСМ, изјави лидерот на партијата, Бранко Црвенковски, од пред хидроелектричната централа „Козјак“ Црвенковски најави дека гасификацијата ќе биде приоритет и за неговата партија Од ВМРО-ДПМНЕ се огласија укажувајќи дека Црвенковски се фали со туѓи проекти, уплашен од прашањето каде се трошеле парите кога СДСМ беше на власт. Изјавата на Црвенковски следи по секојдневните препукувања со ВМРО-ДПМНЕ за тоа што се градело некогаш, а што се гради сега. - Вкупната инвестиција е 173 милиони долари. Ова е највисоката брана во Македонија, 126 метри, и една од највисоките во целиот регион. Ова е објект што на годишно ниво дава чиста добивка во производство на електрична енергија, според цените што важат сега, 15 милиони евра. Значи во наше време не се градеа споменици туку се инвестираше во објекти што ги враќаат парите и од кои корист ќе имаат и наредните генерации - изјави ...
| | веќе видена | слични

Останато

Емилија Александрова од ВМРО-ДПМНЕ денеска во изјава за медиумите рече дека граѓаните во изминативе 100 дена се сведоци на скандали и штетни политики кои ...
сите 81 | | | веќе видена

Исполнетата дводневна агенда на министерот за надворешни работи Никола Димитров во Лондон резултираше со позитивна порака на поддршка за реформските процеси на ...
сите 131 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Вмро-ДПМНЕ: Црвенковски одолговлекуваше со „Козјак“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: