ЛИСТА НА ДОЛЖНИЦИ: УЈП објави кој не платил данок

2 копии

Мобилните екипи на Управата за јавни приходи (УЈП) ќе вршат засилени контроли за фискализација, посебно за времетраењето на летните манифестации кои се ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Даночните обврзници кои вршат промет на добра и промет на услуги за кој плаќањето се извршува во готово, должни се да го регистрираат готовинскиот промет преку ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Управата за јавни приходи се обраќа кон сите физички лица кои вршат определена дејност од времен карактер (продавачи на крофни, пуканки, пченка, цедени сокови, ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Доходот кој го остварувате по основ на издавање во закуп или подзакуп на станбени простории, соби, апартмани, простории за одмор и рекреација (викендици), ...
| | веќе видена | слични

„Така на пример, даночниот обврзник – физичко лице кое отпочнува да врши дејност од времен карактер на 15 јули 2024 година и дејноста ќе ја врши до 31 август ...
| | веќе видена | слични

Фирми и граѓани должат повеќе од 10,72 милијарди денари (169 милиони евра) за даноци придонеси, и акцизи и царини што е повеќе за 134 милиони денари од ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Управата за јавни приходи - Регионалната Дирекција Скопје денеска преку даночен засптапник ја регистрира првата странска компанија која нема свое седиште, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

„Кризниот штаб на општина Неготино ги информира и замолува за помош граѓаните и фирмите кои се сопственици на багери, булдожери и моторни пили и знаат да ...
сите 326 | | | веќе видена

Новото писмо на Емануел Макрон до Французите, наместо гест на смирување, ги оживува политичките тензии во Франција Шефот на француската држава ја оспорува ...
сите 270 | | | веќе видена

„Фуриозна и динамична беше агендата на претседателот Мицкоски, поздравена и поддржана од сите. Очигледно е дека СДС и малиот Заев имаат сериозен проблем со ...
сите 107 | | | веќе видена

Премиерот Христијан Мицкоски во интервју за Ал Џезира говорејќи за внесувањето на Бугарите во Уставот изјави дека ставот на Владата е јасен и непроменет. Вели ...
сите 333 | | | веќе видена

Интензитетот на сообраќајот на патните правци надвор од градските средини е зголемен. Зголемена фреквенција за влез и излез од државата има на граничниот ...
сите 145 | | | веќе видена

Ветувањето дека Украина ќе стане членка на НАТО мора да се исполни, но Украинците не можат да чекаат уште 75 години за тоа да се случи, изјави украинскиот ...
сите 369 | | | веќе видена

Нејасно е како 12 години не е решена експропријацијата за автопатската делница Кичево-Охрид и за тоа директно е одговорна претходната Влада. Детектиравме три ...
сите 131 | | | веќе видена

Мерсиха Смаиловиќ, модераторка на молитвата во Собранието во чест на Сребреница на Фejсбук се огласи откако имаше реакции од дел од партиите дека Собранието ...
сите 85 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЛИСТА НА ДОЛЖНИЦИ: УЈП објави кој не платил данок

Од:
До кого (е-маил):
Порака: