Уставен се сомнева во дискриминација при државна помош на новородени деца, поведена постапка

Уставниот суд денеска поведе постапка за оценка на уставноста на одредби од Законот за заштита на децата кои се однесуваат на државна помош за новороденчиња, ...
| | веќе видена | слични

Одлуката на Уставниот суд за поведување на иницијатива за оценување на уставноста на членот 2 и членот 4 од Законот за изменување и дополнување на Законот за ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Претседателот на Уставниот суд Дарко Костадиновски и судиите Татјана Васиќ Бозаџиева и Ана Павловска Данева вчера оствариле работна средба со амбасадорот на ЕУ ...
| | веќе видена | слични
2 копии

На една муслиманка не ѝ беше дозволено да служи како поротник со образложение дека носењето традиционална шамија го нарушува принципот на државна неутралност ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Таа сега поднела жалба до Уставниот суд против таа одлука, пишува ДВ. Во германските училишта, дебатата за носење традиционални шамии не е нова. Но, сега оваа ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Одлуките на Уставниот суд се конечни и извршни, велат од Судот во врска со реакцијата на Здружението на судиите за отфрлената иницијатива за платите на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Судскиот еснаф му се налути на Уставниот суд. Здружението на судии е незадоволно што колегите уставни судии им ја отфрлија иницијативата за преиспитување на ...
| | веќе видена | слични

Отфрлањето на иницијативата на Здружението на судии на РСМ и Судскиот совет на РСМ за поништување на одредбите од Законот за плати на судии од страна на ...
| | веќе видена | слични

Судот како заштитник на слободата на мислата и на јавното изразување на мислата, како што се посочува во соопштението од Уставниот суд, ги поддржува ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

ВОДИТЕЛ: Демократите се нарекоа себе си партија на демократијата, но тие учествуваа во најмалку демократски прелиминарни избори досега. Тие ги прескокнаа Ајова ...
сите 127 | | | веќе видена

За влез од граничниот премин Табановце и за излез од граничниот премин Богородица се чека околу еден час, соопштија денеска Министерството за внатрешни работи ...
сите 194 | | | веќе видена

Таа тоа го кажа на своето прво појавување пред Надзорниот одбор на Претставничкиот дом на американскиот Конгрес по обидот за убиство во кој еден гледач беше ...
сите 180 | | | веќе видена

Педесетгодишниот Ј.М. од Прилеп пријавил дека околу 12.15 часот на улицата Тризла и еден час подоцна пред неговиот дом, поради претходно недоразбирање, бил ...
сите 212 | | | веќе видена

Во следните денови ќе преовладува променливо облачно време со повремен пороен дожд и грмежи. Наместа процесите ќе бидат во форма на невреме со интензивен ...
сите 268 | | | веќе видена

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп, во неговото прво интервју откако преживеа обид за атентат, рече дека го изменил својот говор за претстојната ...
сите 258 | | | веќе видена

Глобалниот технолошки прекин што влијаеше на работата во многу сектори, а исто така погоди и делови од работата на Летните олимписки игри (ЛОИ) во Париз, се ...
сите 156 | | | веќе видена

Министерството за внатрешни работи соопшти дека денеска поднело кривични пријави против вкупно девет лица. Врз основа на прибраните докази од страна на ...
сите 168 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Уставен се сомнева во дискриминација при државна помош на новородени деца, поведена постапка

Од:
До кого (е-маил):
Порака: