ФРАНЦИЈА: Победничката НФП го обвинува Макрон за обид за киднапирање на институциите и бришење на изборните резултати

Победниците на изборите од француската левичарска коалиција Нов народен фронт (НФП) се огласија откако Емануел Макрон одби да го смени актуелниот премиер на ...
| | веќе видена | слични

Францускиот претседател Емануел Макрон ја прифати оставката на премиерот, но го задржа на чело на преодната влада. Кабинетот на Макрон соопшти дека францускиот ...
| | веќе видена | слични

Франција влегува во невидена политичка фаза, при што Емануел Макрон е повикан да се справи со деликатни рамнотежи, до назначувањето на новиот премиер, кој ќе ...
| | веќе видена | слични

Набрзина формираната левичарска коалиција Нов народен фронт (NFP), која победи на парламентарните избори во Франција, се соочува со тест на единство околу ...
| | веќе видена | слични

Социјалистите во неделата ја отфрлија кандидатурата на Игет Бело од француската прекуморска територија Реунион во име на радикалната левичарска партија ...
| | веќе видена | слични

Шпанската крајнодесничарска партија Вокс се повлече од коалицијата со конзервативната Народна партија (ПП) во пет клучни региони по несогласувањата околу ...
| | веќе видена | слични

Францускиот премиер Габриел Атал беше избран за лидер на групата на неговата партија во Националното собрание, додека политичарите од сите страни се обидуваа ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Директорката на американската тајна служба Кимберли Читл денеска изјави дека неуспешниот атентат врз републиканскиот претседателски кандидат Доналд Трамп на 13 ...
сите 258 | | | веќе видена

ВОДИТЕЛ: Демократите се нарекоа себе си партија на демократијата, но тие учествуваа во најмалку демократски прелиминарни избори досега. Тие ги прескокнаа Ајова ...
сите 133 | | | веќе видена

За влез од граничниот премин Табановце и за излез од граничниот премин Богородица се чека околу еден час, соопштија денеска Министерството за внатрешни работи ...
сите 194 | | | веќе видена

Педесетгодишниот Ј.М. од Прилеп пријавил дека околу 12.15 часот на улицата Тризла и еден час подоцна пред неговиот дом, поради претходно недоразбирање, бил ...
сите 212 | | | веќе видена

Во следните денови ќе преовладува променливо облачно време со повремен пороен дожд и грмежи. Наместа процесите ќе бидат во форма на невреме со интензивен ...
сите 268 | | | веќе видена

Глобалниот технолошки прекин што влијаеше на работата во многу сектори, а исто така погоди и делови од работата на Летните олимписки игри (ЛОИ) во Париз, се ...
сите 156 | | | веќе видена

Министерството за внатрешни работи соопшти дека денеска поднело кривични пријави против вкупно девет лица. Врз основа на прибраните докази од страна на ...
сите 168 | | | веќе видена

Една недела откако поранешниот американски претседател и републикански кандидат на претстојните избори Доналд Трамп преживеа обид за атентат на митинг во ...
сите 6 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ФРАНЦИЈА: Победничката НФП го обвинува Макрон за обид за киднапирање на институциите и бришење на изборните резултати

Од:
До кого (е-маил):
Порака: