Германците маршираат кон следната фаза, Холандија пред елиминација

Германија со 2-1 ја победи Холандија во значајната дерби пресметка од Групата Б, Портокаловите на излезна врата од европското првенство. Германците одиграа одличен натпревар, делуваа моќно, беа подобри во најголемиот дел од натпреварот и заслужено се радуваат на големиот триумф. По киксот против Данска, Холандија беше под голем притисок да оствари позитивен резултат против Германија, но тимот на Ван Марвјик повторно разочара. Холандија добро го започна натпреварот, Робин ван Перси ја имаше првата шанса, неговиот удар заврши во рацете на Стекеленбург. Резултатот беше отворен во 24. минута кога по додавање од Швајнштајгер, Гомез убаво се снајде во шеснаесетникот и ја затресе мрежата на Холандија за водство од 1-0. Истото дуо беше најзаслужно и за вториот гол, Швајни додаде до Гомез кој убаво пласираше во голот на Стекеленбург за сигурна предност од 2-0. Холандија тргна поофанзивно кон голот на Нојер во вториот дел, но и Германците имаа шанси рано да ги решат сите дилеми. Ван Перси во 73. постигнува убав гол од ...
| | веќе видена | слични

Португалците немаат друга опција освен да слават во дуелот со "лалињата" кои пак можат да се пласираат во 1/4-финалето само ако слават со два или повеќе гола разлика во последниот натпревар од групната фаза и ако Германија ја победи Данска Сите комбинации се во игра, но најсигурна е таа дека Германија ќе биде патник во следната 1/4-финална фаза, а за второто место повеќе шанси имаат репрезентативците на Португалија и Данска, отколку тие на Холандија. Германија ќе биде дел од следната фаза ако освои најмалку еден бод во дуелот со селекцијата на Данска која ќе го чека и расплетот од дуелот помеѓу Португалија и Холандија. Португалците немаат друга опција освен да слават во дуелот со "лалињата" кои пак можат да се пласираат во 1/4-финалето само ако слават со два или повеќе гола разлика во последниот натпревар од групната фаза и ако Германија ја победи Данска. Во игра е и таа опција, Германија да и подари еден бод на Данска, под услов вториот натпревар од истата група да заврши или без победник или со триумф на ...
| | веќе видена | слични

Фасцинантен податок е поврзан со Марио Гомез, единствениот стрелец во репрезентацијата на Германија на ова Европско првенство. Германија во досегашниот дел од ЕП запиша две победи, најнапред со 1-0 ја победи Португалија, а потоа со 2-1 беше подобра од Холандија. Сите три гола ги постигна напаѓачот на Баерн, Марио Гомез, а денес за него се појави еден интересен податок, поврзан со натпреварот против Холандија. Гомез на тој натпревар, се на се, во своите нозе ја имаше топката во посед само 23 секунди и толку му беа потребни за да постигне два гола. Голот против Португалија беше негов 23. за репрезентацијата, а против Холандија стигна до бројката 25. Во овој момент, најдобри стрелци на Европското првенство се Гомез, Џагоев и Манџукиќ.
| | веќе видена | слични

Германија во најповолна позиција, Холандија во најнезавидна, со свои сметки и Данците и Португалците Групата која помина низ устите на сите страсни фудбалски навивачи, уште кога судбината и среќата ја креираа, конечно стигна до својот расплет. Ја нарекуваа со едно друго популарно име, но в недела може да биде група на раѓање на нечија нова фудбалска историја. Сите четири репрезентации можат да продолжат понатаму и сите четири можат да бидат елиминирани, но се разбира, секој е со различни шанси. Во „пол-позиција“ се Германците, кои се единствената екипа на шампионатот со шест бода по две кола. Зад нив во речиси идентична ситуација се Португалија и Данска со по три и на дното е Холандија која ќе се обиде да ја одлепи етикетата „најголемо разочарување на ЕУРО 2012“. За да го одржи максималниот ефект, Германија треба да ја совлада Данска. Мечот Холандија - Португалија, пак, е оној кој може да донесе сензационален пресврт на односите во групата. Историјата не' научила - се можно. Германија Многумина побрзаа и ја ...
| | веќе видена | слични

Германија четврфиналист, Холандија близу до враќање дома Светскиот вицешампион Холандија повторно на колена. Во дербито на 2 коло во групата Б Германија – Холандија 2-1. Германскиот панцир скоро непробоен за холандските лалиња на дербито во Храков. Избраниците на Јоаким Лев со двата погодока на машината за голови Марио Гомез со 2-1 ја извојуваа и втората победа на ЕУРО 2012. Почесниот гол за портокаловите е дело на Робин ван Перси. Германија маршира кон завршницата на европскиот шампионат и е првиот патник во елитнотот четврфинале со максимален ефект од 6 бодови. Дуото Бастијан Швајнштајгер (асистент) –Марио Гомез (стрелец) на популарните панцири им ја обезбеди втората победа на европското првенство. Ниту краткотрајниот блесок на Холандија во средината на вториот дел, ниту пак голот на ван Перси беа премалку да се надомести очигледно слабата форма на популарните лалиња. Актуалениот светски вицешампион Холандија е многу блуску до елиминација и пред последното 3 коло од групната фаза ќе мора ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Холандскиот селектор Берт Ван Марвијк разочаран по синоќешниот пораз од Германија, причината за вториот неуспех на неговите фудбалери на ЕУРО 2012 ја гледа во недостаток на храброст. - Разочаран сум тотално. Игравме добро во првите 20 минути, така требаше да биде и до крај, имавме неколку добри шанси. Но, голот на Германија дојде од никаде, оставивме премногу простор за Гомез. Според Ван Марвијк, „лалињата“ не биле доволно цврсти и храбри во вториот дел за да направат нешто повеќе и да ја сменат неповолната ситуација. - Ситуацијата е таква каква што е, ние се уште имаме некакви шанси. Додека има шанси треба да се надевам. Тоа им го реков и на играчите во соблекувалната – додаде холандскиот селектор.
| | веќе видена | слични

По победата над Холандија од 2:1, само теорија го оспорува пласманот на Германија во следната фаза на ЕП Германците покажаа дека вербата во нивните шанси за титулата не е празна. Силниот тим на Јоаким Лев ја совлада Холандија со 2:1 во најголемото дерби во „групата на смртта“ и со втората победа дојде на дофат на четвртфиналето. Дисциплинираните „панцери“ ги одбија нападите на „портокаловите“ во првиот дел од мечот, а потоа Гомез ладнокрвно ја искористи првата шанса за водство од 1:0. Најдобриот стрелец на Баерн Минхен погоди и втор пат до паузата за да ја зголеми предноста на Германија, но и да го потпише својот трет гол на шампионатот, колку што има и досегашниот лидер, Алан Ѕагоев. Холанѓаните и понатаму инсистираа на агресивна игра во нападот, но тоа резултираше само со еден гол, на ван Перси во 73. минута, за намалување на резултатот кој остана конечен. „Секако дека сме разочарани. Првите 20 минути го одигравме одлично, тоа е она што сакам да го играме. Создадовме неколку шанси, а потоа од никаде дојде ...
| | веќе видена | слични

Заморот и заситеноста од фудбалот, според Ѓорѓи Христов, се чувствува кај играчите што настапуваат на ЕП во Полска и во Украина и е една од главните причини за неочекуваниот пад на холандската селекција. Со два пораза „Орање“, што популарно е прекарот на Холанѓаните, е пред елиминација и само уверлива победа над Португалија и триумф на Германија против Данска го спасува од сензационално испаѓање уште по првиот круг. Христов одлично ги познава условите во холандскиот фудбал бидејќи беше член на тамошните клубови Нец Нијмеген, Цволе и Ден Бош. - Видливо е дека им недостига расен стрелец од калибарот на еден Руд ван Нистелрој или уште од претходно Марко ван Бастен. Можеби еден од клучните фактори е и лошиот период за Арјен Робен, кој немаше добар финиш на сезоната, особено во финалето на ЛШ со Баерн против Челзи. Не паметам дека Холандија била во ваква ситуација без бодови по два дуела на големите натпреварувања - вели сегашниот стратег на скопски Металург. Теоретски Холандија с` уште има шанси да го мине ...
| | веќе видена | слични

Марио Гомес е јунакот на Германија на завршницата од ЕП во Полска и во Украина. Со два нови гола, три вкупно на завршницата, Гомес ги обра „лалињата“, а својата репрезентација со максимален учинок ја доведе пред пласманот во четврт-финалето. За Германија останува само теорија да не ја мине групната фаза, а за Холандија надежта по двата пораза дека ќе ја избегне елиминацијата. Судирот на фаворитите во „групата на смртта“ беше решен за само петнаесетина минути, кога Гомес најпрво во 24. минута, а потоа и во 38. со манир на голем стрелец го фрли на колена голманот Мартен Стекеленбург. - Заслужено победивме во натпревар со високо темпо. Холандија има неколку врвни играчи и посебно требаше да внимаваме на нив. Добро одигравме во одбраната - вели Јоаким Лев, селекторот на Германија. Надежта на Холандија ~ ја врати Робин ван Песри со прецизен удар во 73. минута. „Лалињата“ го зголемија притисокот за да се спасат од пораз, но тешко им одеше во пробивањето кон голот на сигурниот Мануел Нојер. - Имавме шанси, но не ...
| | веќе видена | слични

Селекторот на холандската репрезентација Берт ван Марвијк изјави дека е разочаран по поразот од Германија (2-1) во второто коло од групата Б, но потенцираше дека нема намера да се предаде се додека постојат шанси за пласман на „лалињата“ во 1/4-финалето на ЕП. - Добро ја почнавме средбата, имавме неколку шанси, а потоа направивме неколку грешки во одбраната и Германија не казни. Мислам дека на противниците им остававме премногу простор во одбраната – изјави Ван Марвијк. Според Ван Марвијк, „лалињата“ не биле доволно цврсти и храбри во вториот дел за да направат нешто повеќе и да ја сменат неповолната ситуација. - Ние продолжуваме да веруваме во себе и да се бориме. Ситуацијата ни е далеку од сјајна, но се додека имаме шанси, мораме да веруваме. Нема да биде лесно – додава тој. Без разлика што по две кола се на последното место без бодови во групата Б, Холанѓаните се уште имаат шанси за понатамошен пласман. Во последното коло потребна им е победа од два гола над Португалија, а Германија ќе треба да слави ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во текот на следните неколку денови, поточно некаде до вторник ќе продолжи променливото време со локални послаби врнежи и тоа од дожд на ниските и снег на ...
сите 222 | | | веќе видена

Законот за двојазичност е штетен и ќе предизвика далекусежни последици по Република Македонија. Дополнителен проблем е што законот е донесен на начинот на кој ...
сите 377 | | | веќе видена

Залудни се обидите на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ преку неосновани кривични пријави да го блокираат напредокот на државата, се наведува во реакцијата на СДСМ на прес ...
сите 214 | | | веќе видена

Јелена Карлеуша и Огњен Врањеш имаат експлицитно видео клип кој секој момент може да осамне во јавноста. Пеачката и фудбалерот се снимале за време на се*с во ...
сите 170 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 61 | | | веќе видена

Од прогласувањето на епидемијата, досега, се вакцинирани 2.925 деца. Денеска до 13 часот вакцинирани се 181 дете, соопшти Министерството за здравство. За време ...
сите 139 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Германците маршираат кон следната фаза, Холандија пред елиминација

Од:
До кого (е-маил):
Порака: