А2 телевизија остана без дозвола за работа

Советот за радиодифузија одлучи да и ја одземе дозволата за работа на телевизија А2. Одлуката ја донесе на вчерашната седница повикувајќи се на член 63 од Законот за радиодифузна дејност. Сега, кога телевизијата веќе нема лиценца, на ред е Агенцијата за електронски комуникации, која треба да и ја одземе и фреквенцијата. Со тоа, по ликвидацијата на А1 телевизија и стечајот на весниците "Време", "Шпиц" и "Коха е ре", згаснува и последниот медиум кој беше во сопственост на Велија Рамковски. Од февруари наваму сателитското трговско радиодифузно друштво А2 Телевизија од СРД доби неколку рокови да го усогласи работењето со Законот за радиодифузната дејност и со условите од дозволата што ја има. Последниот мониторинг покажа дека оваа обврска не е исполнета, а последица на тоа е одлуката за одземање на дозволата. Како што соопшти СРД мониторингот покажал дека радиодифузерот сериозно отстапува од претежно забавниот општ формат што му е доделен, за што членовите на Советот и лично го информирале управителот на А2, ...
| | веќе видена | слични

Одлуката на Советот за радиодифузија за одземање на лиценцата на телевизијата А2 за ЗНМ ја загрозува слободата не медиумите и на изразувањето ЗНМ ЗА ОДЛУКАТА НА СОВЕТОТ ЗА РАДИОДИФУЗИЈА Според Селмани, непочитувањето на програмскиот формат не може да биде причина за одземање на дозволата, а СРД требало да и даде уште една шанса на телевизијата. Ние сметаме дека СРД донесе многу опасна одлука и создаде многу опасен преседан. Ако во иднина постапува слично, во Македонија не треба да постои ниту еден електронски медиум оти сите имаат проблем со програмскиот формат – рече Селмани . Со слична реакција преку писмено соопштение се јави и Амбасадата на Соединетите Американски Држави во земјава. „Се согласуваме дека сите медиуми треба да ги почитуваат сите обврски што произлегуваат од поседувањето дозвола, и тоа е исклучително важно за постоењето на независна и избалансирана медиумска клима, но гледаме дека А2 е првиот радиодифузер врз кој е извршено ова барање“, наведуваат од амбасадата додавајќи дека одблиску ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Одземањето на дозволата за емитување на А2 телевизија од страна на Советот за радиодифузија поради непочитување на програмскиот формат сериозно ја загрозува слободата на изразувањето и медиумскиот плурализам во Македонија, стои во реакцијата на Македонскиот институт за медиуми, по повод одлуката за одземање на дозволата на телевизијата. Во реакцијата исто така стои дека членот 63 од Законот за радиодифузија не содржи експлицитна одредба дека основ за одземање на дозвола може да биде непочитување на програмскиот формат. „Експертите на Советот на Европа, при изготвувањето на Законот за радиодифузија од 2005 година, децидно предупредија дека таква одредба во законот не смее да постои, заради можноста од нејзина злоупотреба.Советот за радиодифузија треба да ја информира јавноста дали и другите телевизии во целост се придржуваат кон програмскиот формат, или се работи за селективна примена на Законот. Ваквиот начин на справување со сложените медиумски состојби од страна на институциите придонесува за натамошно ...
| | веќе видена | слични

Амбасадата на САД се чуди зошто А2 е прв радиодифузер врз кој е извршено барањето за програмски формат Одлуката на Советот за радиодифузија да и' ја одземе дозволата за работа на телевизијата А2 не значи и целосно прекинување со работата. Програмата на А2 во иднина ќе можат да се следат онлајн, преку веб-порталот „Либертас“. Онлајн-емитувањето засега е единствената можност новинарите од оваа телевизија да продолжат со својата работа по одлуката што ја донесе завчера СРД. „Одлуката на СРД за мене не претставува изненадување. Напротив, ова беше сосема очекуван потег. Не му се лутам на премиерот Груевски, но ако од некого сум разочаран, тоа е господинот Али Ахмети, за кого мислев дека има поголем демократски капацитет. Ние го направивме своето и ја постигнавме целта. Процентот на гледаност на телевизијата, по само 25 дена работење, говори дека народот бара нешто поинакво од она што се нуди сега“, вели Ацо Кабранов, главен уредник на телевизијата А2. Одземањето на дозволата за работа поради „неусогласеност на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Еднаков аршин за сите медиуми, побара американската амбасада по одземањето на концесијата на А2. САД најави дека одблиску ќе ја следи работата на Советот за радиодифузија - дали подеднакво се мониторираат сите телевизиски станици. “Се согласуваме дека сите медиуми треба да ги почитуваат сите обврски што произлегуваат од поседувањето на дозвола, и тоа е исклучително важно за постоењето на независна и избалансирана медиумска клима, но гледаме дека А2 е првиот радиодифузер врз кого е извршено ова барање“ - стои во реакцијата на американската амбасада. Сличен став има и Европската Комисија. Портпаролот на еврокомесарот Филе, Петар Стано порача дека Брисел внимателно ќе ги следи случувањата особено што слободата на изразувањето е една од точките во пристапниот дијалог. Раководството на телевизијата најави дека по судски пат ќе ја оспори одлуката на Советот за радиодифузија. Истото им го сугерира и премиерот Груевски, кој во својата писмена реакција побара случајот да не се политизира а оние што се засегнати ...
| | веќе видена | слични

Не може Советот за радиодифузија само врз основ на програмата да и ја одземе лиценцата на А2, смета претседателот на ЗНМ, Насер Селмани. Бара исти критериуми за сите радиодифузери, а СРД да изврши контрола на нивната програма. - Со таа одлука се загрозува слободата на медиумите. СРД требаше да и даде уште една шанса. Ако овој критериум се применува секаде тоа ќе значи дека во Македонија нема да имаме ниту еден електронски медиум, рече Насер Селмани, претседател на ЗНМ.
| | веќе видена | слични
4 копии

Се согласуваме дека сите медиуми треба да ги почитуваат сите обврски што произлегуваат од поседувањето на дозвола, и тоа е исклучително важно за постоењето на независна и избалансирана медиумска клима, но гледаме дека А2 е првиот радиодифузер врз кого е извршено ова барање“.Ова го наведе Амбасадата на САД во Македонија како реакција на одлуката на Советот за радиодифузија (СРД) да ја одземе дозволата на А2 телевизија.„Одблиску ќе ги следиме процедурите на Советот за радиодифузија, за да потврдиме дека нивниот мониторинг на содржини, со цел потполна усогласеност со радиодифузната регулатива, се применува подеднакво стриктно врз сите телевизиски станици“, се вели во соопштението на Амбасадата.
| | веќе видена | слични

Американската амбасада испрати соопштение во врска со одлуката на Советот за радиодифузија за затворање на А2. Вчера разбравме дека Советот за радиодифузија гласал за одземање на дозволата за емитување на А2 телевизија поради непочитување на барањата што произлегуваат од програмскиот формат. Се согласуваме дека сите медиуми треба да ги почитуваат сите обврски што произлегуваат од поседувањето на дозвола, и тоа е исклучително важно за постоењето на независна и избалансирана медиумска клима, но гледаме дека А2 е првиот радиодифузер врз кого е извршено ова барање. Одблиску ќе ги следиме процедурите на Советот за радиодифузија за да потврдиме дека нивниот мониторинг на содржини со цел потполна усогласеност со радиодифузната регулатива, се применува подеднакво стриктно врз сите телевизиски станици, соопштува американската амбасада.
| | веќе видена | слични

„Советот требаше да и даде уште една шанса на телевизијата да ги исполни сите услови бидејќи целта на спроведување на законот треба да биде да имаме поодговорни медиуми, а не да ги затвораме, тоа треба да биде крајна мерка. СРД донесе многу опасна одлука и создаде опасен преседан, затоа што ако во иднина постапува слично како што постапи вчера, во Македонија не треба да постои ниеден електронски медиум бидејќи сите електронски медиуми имаат проблем со програмскиот формат“ рече претседателот на ЗНМ, Насер Селмани.
| | веќе видена | слични

По одземањето на дозволата за работа на “А2“ Телевизија поради непочитување на програмската шема, денеска се огласи и Амбасадата на САД во Скопје. “Вчера разбравме дека Советот за радиодифузија гласал за одземање на дозволата за емитување на А2 телевизија поради непочитување на барањата што произлегуваат од програмскиот формат. Се согласуваме дека сите медиуми треба да ги почитуваат сите обврски што произлегуваат од поседувањето на дозвола, и тоа е исклучително важно за постоењето на независна и избалансирана медиумска клима, но гледаме дека А2 е првиот радиодифузер врз кого е извршено ова барање“, велат од американската амбасада. Оттаму додаваат дека ќе ги следат процедурите на СРД за да потврдат дека нивниот мониторинг на содржини со цел потполна усогласеност со радиодифузната регулатива, се применува подеднакво стриктно врз сите телевизиски станици.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Отворањето нови преговори за брегзитот би зависело од тоа дали владата на Британија ќе поднесе убедлив нов предлог, соопшти владата на Германија. „Ние сме ...
сите 363 | | | веќе видена

Циклонска активност со центар во јужните делови на Европа ќе услови од утре и во текот на неделава да има повремени врнежи од дожд и снег на пониските места и ...
сите 197 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 143 | | | веќе видена

Ве информираме дека согласно податоците од ДАМСКВ на ден 21.01.2019, среднодневните концентрации на РМ10 се под дефинираниот праг на алармирање од 188 g/m3, ...
сите 179 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

А2 телевизија остана без дозвола за работа

Од:
До кого (е-маил):
Порака: