Статуата на Хермес откопана на локалитетот Хераклеја Синтика кај Петрич, стана светска сензација

Двометарска статуа на богот Хермес е откриена во античкиот град во близина на Рупите до Петрич. Исклучително е сочувана и е „величествена“, вели проф. д-р ...
| | веќе видена | слични

Д-р Вернер КЕЛЕР (Од книгата „Библијата е во право“, 1955 година) И јас ти велам: ти си Петар; и на тебе ќе ја изградам црквата моја и портите на пеколот нема ...
| | веќе видена | слични

Велигден дојде и отиде, а со него и мноштво религиозни страсти во кои пред верната публика се игра предавството на Јуда на Исус. Според моето искуство, ова ги ...
| | веќе видена | слични

Дали знаете дека Таџикистан значи „земја на Таџикистанците“ или дека некогаш бил дел од Саманидската империја пред да се приклучи на Советскиот Сојуз? Па, ако ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Кризниот штаб на општина Неготино ги информира и замолува за помош граѓаните и фирмите кои се сопственици на багери, булдожери и моторни пили и знаат да ...
сите 323 | | | веќе видена

„Фуриозна и динамична беше агендата на претседателот Мицкоски, поздравена и поддржана од сите. Очигледно е дека СДС и малиот Заев имаат сериозен проблем со ...
сите 160 | | | веќе видена

Новото писмо на Емануел Макрон до Французите, наместо гест на смирување, ги оживува политичките тензии во Франција Шефот на француската држава ја оспорува ...
сите 246 | | | веќе видена

Бугарската анахрона и противправна позиција за македонскиот народ, историја и јазик тргна на буниште Почнуваат ли Бугарија и официјална Софија да уважуваат ...
сите 399 | | | веќе видена

Интензитетот на сообраќајот на патните правци надвор од градските средини е зголемен. Зголемена фреквенција за влез и излез од државата има на граничниот ...
сите 145 | | | веќе видена

Нејасно е како 12 години не е решена експропријацијата за автопатската делница Кичево-Охрид и за тоа директно е одговорна претходната Влада. Детектиравме три ...
сите 131 | | | веќе видена

Ветувањето дека Украина ќе стане членка на НАТО мора да се исполни, но Украинците не можат да чекаат уште 75 години за тоа да се случи, изјави украинскиот ...
сите 324 | | | веќе видена

Мерсиха Смаиловиќ, модераторка на молитвата во Собранието во чест на Сребреница на Фejсбук се огласи откако имаше реакции од дел од партиите дека Собранието ...
сите 85 | | | веќе видена

Србин ја истепал сопругата, ја оставил кај Демир Капија, по што со внуката и синот си продолжил кон граничниот премин Табановце. По тепачката сопругот го ...
сите 209 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Статуата на Хермес откопана на локалитетот Хераклеја Синтика кај Петрич, стана светска сензација

Од:
До кого (е-маил):
Порака: