Најкрвав ден годинава во Ирак

Најмалку 83 луѓе загинаа, а повеќе од 300 се повредени во серијата напади со автомобили-бомби во повеќе ирачки градови, каде цел на нападите беа шиитски верници. Тоа е трет ден по ред да се напаѓаат шиитите, кои се упатени до Багдад, кои ја одбележуваат 800 години од смртта на имамот Муса ал Казим, еден од потомците на пророкот Мухамед. Гробот на Муса ал Казим се наоѓа во северниот кварт на Багдад, Ал Казимија. Повеќето од 16 експлозии беа насочени кон шиитските верници, а во два случаи беа нападнати канцеларии на политички партии на курдското малцинство. Првата бомба експлодира во пет часот наутро во градот Таџи при што загинаа седум луѓе, а двајца се повредени. Потоа уследиле уште четири експлозии кои погодиле друга група аџии во Багдад при што загинаа 25, а повредени се повеќе од 70 луѓе. Две бомби експлодираа една по друга во центарот на градот Хилах, при што загинаа 31 лица, а повредени се 53. Бомба оставена во паркиран автомобил експлодира околу осум часот во близина на верниците во шиитскиот град ...
| | веќе видена | слични

Останато

Охрид, 15. декември 2018 (ИНПРЕС) – Времето денес ќе биде променливо облачно со слаб до умерен југоисточен ветер. Во крајните западни и источни делови ќе има ...
сите 247 | | | веќе видена

Главниот град на Унгарија заживеа во новогодишна атмосфера. На температури под нулата, околу разиграниот Дунав се замрзнуават спомените на илјадниците туристи. ...
сите 209 | | | веќе видена

Во 16.25 часот во Полициска станица Македонски брод е пријавено дека на улица ,,Партизанска’’ во Македонски Брод патничко моторно возило ,,Фолксваген голф’’ со ...
сите 153 | | | веќе видена

Француската полиција го застрела терористот за кој што се верува дека е одговорен за вооружениот напад на Божиќниот пазар во Стразбур, а сега истражителите се ...
сите 102 | | | веќе видена

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, попланедво упати телеграма со сочувство до семејството на починатиот градоначалник на Охрид, Јован ...
сите 90 | | | веќе видена

На Македонија и треба премиер кој ќе споделува вистински европски вредности, а не прикриен афрички монарх. Зората ќе ги победи тие црнила, и тоа ќе биде победа ...
сите 373 | | | веќе видена

Париз е под опсадна состојба – од едната страна жолтите елеци, од другата илјадници полицајци со оклопни возила. Демонстрантите се собраа на Шанзелизе за петти ...
сите 107 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Најкрвав ден годинава во Ирак

Од:
До кого (е-маил):
Порака: