Раст на минималната плата и стабилизирање на цените – приоритети на новиот министер за економија и труд, Дурмиши

Зголемување на минималната плата и стабилизирање на цените на прехранбените производи се приоритетите на новиот министер за економија и труд Бесар Дурмиши. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Неформалните работници во Македонија сочинуват 11.8% од вкупно вработените лица, но половина од нив се концентрирани во земјоделството, од кои доминантен дел ...
| | веќе видена | слични

Време зa читање: 4 минути Работа на црно или плата во коверт – државата секако губи големи пари. Со тоа што нецелосно пријавената работа е поштетна од целосно ...
| | веќе видена | слични

Во Македонија неформалните работници се наоѓаат во секторите земјоделство, градежништво и трговија, кои работат во мали претпријатија и функционираат како ...
| | веќе видена | слични

Голем број работници во земјоделството, трговијата и градежништвото не се пријавени, а во преработувачката индустрија работат, но се делумно пријавени, а ...
| | веќе видена | слични

Ова се дел од наодите на студијата „Грануларно испитување на неформалната економија во Македонија: Увид во неформалните работници, непријавената работа и ...
| | веќе видена | слични

Речиси во сите европски земји се трудат работната недела да се намали на четири дена. Сепак, грчката влада одлучи да им дозволи на работодавачите да ја ...
| | веќе видена | слични

Работна недела во времетраење од 6 дена како во Грција или 4 дневна по примерот на одредени компании во Германија? Единствената најава за евентуална измена на ...
| | веќе видена | слични

Најголем дел од странските инвестиции во Србија во текот на претходната и на почетокот на годинава се слеале во преработувачката индустрија, градежништвото, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

ВОДИТЕЛ: Демократите се нарекоа себе си партија на демократијата, но тие учествуваа во најмалку демократски прелиминарни избори досега. Тие ги прескокнаа Ајова ...
сите 127 | | | веќе видена

За влез од граничниот премин Табановце и за излез од граничниот премин Богородица се чека околу еден час, соопштија денеска Министерството за внатрешни работи ...
сите 194 | | | веќе видена

Таа тоа го кажа на своето прво појавување пред Надзорниот одбор на Претставничкиот дом на американскиот Конгрес по обидот за убиство во кој еден гледач беше ...
сите 180 | | | веќе видена

Педесетгодишниот Ј.М. од Прилеп пријавил дека околу 12.15 часот на улицата Тризла и еден час подоцна пред неговиот дом, поради претходно недоразбирање, бил ...
сите 212 | | | веќе видена

Во следните денови ќе преовладува променливо облачно време со повремен пороен дожд и грмежи. Наместа процесите ќе бидат во форма на невреме со интензивен ...
сите 268 | | | веќе видена

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп, во неговото прво интервју откако преживеа обид за атентат, рече дека го изменил својот говор за претстојната ...
сите 258 | | | веќе видена

Глобалниот технолошки прекин што влијаеше на работата во многу сектори, а исто така погоди и делови од работата на Летните олимписки игри (ЛОИ) во Париз, се ...
сите 157 | | | веќе видена

Министерството за внатрешни работи соопшти дека денеска поднело кривични пријави против вкупно девет лица. Врз основа на прибраните докази од страна на ...
сите 169 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Раст на минималната плата и стабилизирање на цените – приоритети на новиот министер за економија и труд, Дурмиши

Од:
До кого (е-маил):
Порака: