Билек : “Добрата подготовка ни го донесе резултатот“

Селекцијата на Чешка до победа на ЕП стигна во втората рунда откако беше поуспешна од Грција со 2-1. Брзите погодоци на Јирачек и Пилар беа пресудни за конечниот победник. Добрата подготовка за мечот го даде посакуваниот резултат. Во првото полувреме одигравме феноменално додека во второто ни се повреди Росицки и ја загубивме битката на средината од теренот После првиот натпревар кога во нашата селекција не функцинираше ништо во вториот меч сум задоволен од играта и секако резултатот - истакна селекторот на чесите, Билек. Во последното коло Чешка ќе се сретне со домаќинот на ЕП, Полска која во второто коло ремизираше со Русија играјќи 1-1. Мх.П.
| | веќе видена | слични

Селекторите на Русија и на Полска мирно го прифатија ремито 1:1 во меѓусебната пресметка Многумина одмавнуваа во незадоволство кога го слушнаа составот на групата А, за ЕП 2012, но сега, по две рунди сите екипи во неа покажуваат дека се вредни за внимание. Полска ја оспори доминацијата на Русија и одигра 1:1, освојувајќи го вториот бод. Чешка го извлече срамот од поразот во првото коло совладувајќи ја Грција со 2:1 за да стана сериозен кандидат за четвртфинале. Алан Ѕагоев ја доведе „зборнаја“ во водство и стана, засега, најуспешниот голгетер на првенството, со три погодока. Меѓутоа, неговото дело бргу падна во заборав, на „Националниот стадион“ во Варшава, бидејќи Јакуб Блашчиковски постигна вистински „убавец“, во второто полувреме, враќајќи ја резултатската рамнотежа. „Мора да прифатиме дека нивниот гол беше прекрасен. Мислам дека Русија беше подобра од Полска, иако објективно и двете репрезентации работеа вредно. Севкупно, беше одличен натпревар, ние одигравме многу добро и постигнавме одличен резултат ...
| | веќе видена | слични

Нашиот јужен сосед има само една опција, да слави со два или повеќе гола разлика во дуелот со лидерот на табелата, селекцијата на Русија Треба да се случи вистинско чудо репрезентацијата на Грција да биде дел од четвртфиналето на ЕП. Избраниците на Фернандо Сантос одиграа многу лошо на вториот натпревар во групата А и заслужено се поразени од репрезентацијата на Чешка (2:1). За разлика од Чесите, кои можат да си дозволат и реми на последниот меч во групната фаза против кодомаќинот Полска, Грција има само една опција, да слави со два или повеќе гола разлика во дуелот со лидерот на табелата, селекцијата на Русија. - Грција не играше во првите 10 минути. Како да постоеше само еден тим. Игравме со срце, а не со глава. Лесно е сега да се критикуваат сите мои одлуки, да се критикува играта на мојот тим и на некои поединци. Јас мислам дека овој тим може да одигра многу подобро. Примивме два гола на стартот од натпреварот. Моравме да направиме нешто подобро, моравме да ја спречиме таа ситуација, изјави Сантос. ...
| | веќе видена | слични

Селекцијата на Чешка вчера извојува значајна победа од 2-1 против Грција но со тоа се уште не е обезбеден пласманот во четвртфиналето. За успех потребна е победа против Полска или навивање за русите во дуелот со Грција. Русија води на табелата со 4 бода и солидна гол разлика. Чешка е втора со 3. Полска има 2 а Грција само еден. Сепак сите четири селекции имаат теоретски шанси за пласман во следната рунда. Ситуацијата за чесите е сложена бидејќи играат против домаќинот на шампионатот кој ќе биде посебно мотивиран за овој меч и ќе има огромна поддршка од навивачите, а можеби и од судиите и што е најголемиот проблем тоа повредата на плејмејкерот Томаж Росицки.
| | веќе видена | слични

Фудбалската репрезентација на Чешка вчера со 2:1 го доби дуелот од втората групна рунда на ЕУРО 2012. Настрада Грција, по што се најде на чекор од елиминација, додека Чесите сега имаат солидни шанси за пласман во следната фаза. Одбранбениот фудбалер на нашиот јужен сосед Василис Торосидис изјави дека неговиот тим одиграл исклучително лошо на почетокот од натпреварот, а тоа според него и му кумувало на поразот. И покрај ова, во таборот на „Хелените“ се уверени дека можат да дојдат до триумф против Русија во последното коло и да изборат место во четвртфиналето на Еврошампионатот. -Бевме многу лоши. Чесите во само шест минути од две прилики постигнаа два гола и создадоа голема предност. Не смеевме да примиме такви голови. Сите треба да ја преземеме одговорноста за она што се случи. И покрај се, мислам дека можеме да се избавиме за овој пораз со евентуален триумф против Русија. Сметам дека имаме шанси за четвртфинале, убедува Торосидис. Неговиот соиграч Теофанис Гекас пак, откако влезе во второто полувреме внесе ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Ко-домаќинот на Европското првенство Полска и во вториот натпревар на шампионатот одигра нерешено 1:1 со Русија. На „Националниот стадион“ синоќа во Варшава поведоа Русите во 37.минута со голот на Алан Џагоев, што за него беше трет на шампионатот. Резултатот го изедначи Јакуб Блажиковски во 57.минута со ефектен гол. На вториот натпревар од 2.коло во групата „А“ Чешка ја победи Грција со 2:1. Во пресрет на последното 3.коло Русија е прва на табелата со 4 бодови, пред Чешка која има 3, Полска има 2, а Грција 1 бод. Во последното коло на 16.јуни ќе играат: Полска – Чешка и Русија – Грција. Денеска се играат натпреварите од 2.коло од „Б“ групата. Во Л“вов од 18 часот е почетокот на натпреварот Данска – Португалија, а во 20 часот и 45 минути во Краков играат Холандија – Германија.
| | веќе видена | слични

Полска собра нов бод откако во вториот натпревар на шампионатот одигра нерешено 1:1 со Русија. На „Националниот стадион“ синоќа во Варшава поведоа Русите во 37.минута со голот на Алан Џагоев. Ова е негов трет гол на шампионатот. Резултатот го изедначи Јакуб Блажиковски во 57.минута со ефектен гол. Синоќа се сретнаа и Чешка и Грција. Во овој меч од групата А Чесите ги собраа поените завршувајќи го мечот со 2:1. Табела: Русија 4 бодови Чешка 3 Полска 2 Грција 1 Во последното коло на 16.јуни ќе играат: Полска – Чешка и Русија – Грција. Денеска се сретнуваат Данска – Португалија и Холандија – Германија.
| | веќе видена | слични

"Чешката фудбалска репрезентација ја победи Грција со 2:1 и ги задржа шансите за пласман во четвртфиналната фаза од групата „А“ на ЕУРО 2012. Натпреварот со кој стартуваше второто коло од групната фаза на еврошампионатот почна одлично за Чесите, кои во периодот од 3 до 6.минута постигнаа два гола за убедливо водство. Петр Јирачек го постигна водечкиот погодок, а Вацлав Пилар зголеми на 2:0. До крајот на првиот дел Грција се обиде да намали, но не создаде посериозна шанса за гол. Европскиот првак од 2004 година преку „резервистот“ Теофанис Гекас во 55.минута ја намали негативата на еден гол. Гекас искористи едно недоразбирање на чешкиот голман Петр Чех и одбранбениот и играч Томаш Сивок и намали на 2:1 што се покажа како конечен резултат. Со овој пораз Грција уште сега полека може да си ги пакува коферите. "
| | веќе видена | слични

Со натпреварите од групата А, синоќа започна второто коло на Европското првенство 2012. Кодомаќинот Полска одново одигра нерешено, овојпат со Русија, додека Чешка најверојатно ги испрати Грците дома. Натпреварот од висок ризик меѓу домаќинот Полска и Русија во Варшава, на крајот заврши „мирољубиво“ со поделба на поените, што ако се погледнат резултатите од претходните стартни натпревари дефинитивно повеќе им одговара на Русите. По убедливиот пораз од Русија на стартот на ЕП, селекцијата на Чешка дополнително мотивирана му пристапи на вчерашниот дуел на отварањето на вториот круг од шампионатот против Грција, совладувајќи ја со 2:1. По оваа победа Чешка повторно се враќа во игра за пласман во четвртфиналето на турнирот. Објавено во соработка со Екипа
| | веќе видена | слични

Селекцијата на Чешка се радуваше на првите бодови на Европското првенство откако вчера на мечот против Грција уште после 6. минута стана јасно кој ќе успее да стигне до победата. Според тоа како тргна мечот се очекуваше ова да биде многу поефикасен дуел. Чесите со максимална мотивираност веднаш тргнаа во налет. Набрзина создадоа предност која што беше тешко да се анулира до крајот на средбата. Во првата посериозна акција Чешка веќе имаше предност од 1:0. Иако никој не очекуваше атакот да биде по средината од теренот, токму тоа се случи. Јирачек успеа да се уфрли во вистински момент во просторот каде што не можеше да стигне ниту еден од стоперите на Грција. Беше проигран во вистински време, па после само две минути и 16 секунди игра Чешка водеше со 1:0. Ова беше гол кој најави интересна средба, а за вториот погодок немаше потреба да се чека премногу. Десниот бек на Чесите, Гебре Селасие проби по неговата страна од теренот. Топката ја упати кон петерецот на Грците, а голманот Халкиас интервенираше како ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Времето денеска претпладне е сончево со умерена облачност, додека попладне нестабилно со пороен дожд и грмежи.УХМР за попладне во Скопје најавува и невреме ...
сите 305 | | | веќе видена

Државата е во опасност кога со нејзиниот буџет директно управува аболиран криминалец како Зоран Заев. Од денот кога аболицираниот Заев и неговата криминална ...
сите 250 | | | веќе видена

Претседателот Трамп воведе синоќа нови санкции врз Ајатолахот Али Каменеи и неговите соработници Иран со жестока реакција откако администрацијата на ...
сите 42 | | | веќе видена

Политичката криза во Албанија се продлабочува пред претстојните локални избори закажани за 30 јуни. Албанскиот претседател, Илир Мета, ја осуди одлуката на ...
сите 185 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Билек : “Добрата подготовка ни го донесе резултатот“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: