13 години затвор за водачот на Франкфуртската мафија

Дванесетмина од обвинетите остануваат во притвор, а според пресудата ќе бидат запленети автомобилите и парите најдени во полициската акција "Диригент" Тринаесет години затвор за првообвинетиот и член на т.н. "Франкфуртска мафија", Спасе Димовски - Ајдукот, е одлуката на судскиот совет со кој претседаваа судии Јани Нича и Ванѓелина Маркудова. Вчера во големата сала во скопскиот Врховен суд беа соопштени пресудите за дваесет и деветтемина обвинети во случајот "Диригент", кои се товареа за трговија со дрога и перење пари. Второобвинетиот Томе Димовски, син на Ајдукот, доби десетгодишна затворска казна за истите дела, а на петтообвинетиот Зоран Манасков - Скршениот му беше изречена казна во траење од единаесет години. Останатите обвинети добија пониски казни кои се движеа од четиригодишни условни до седум години, но повеќето се движеа од три до три и пол години затвор. Според пресудата ќе бидат запленети имотот, автомобилите и парите откриени во полициската акција, а за кои се докажало дека потекнуваат од ...
| | веќе видена | слични

Осомничените дилери на дрога во Германија, од операцијата „Диригент“ што ја реализира МВР, добија затворски казни, задолжително лекување и воспитни мерки Обвинетите и роднините жестоко реагираа за пресудата ПРВОСТЕПЕНА ПРЕСУДА ЗА „ФРАНКФУРТ МАФИЈА“ Во Основниот суд 1 во Скопје под силно полициско обезбедување тензична атмосфера, со многу нервоза и плачење беше проследено изрекувањето неправосилни првостепени пресуди за 29 обвинети члена на познатата велешка „Франкфурт мафија“. Половина час судијата Јани Нича ги читаше затворските казни за осудените. За тоа време најблиските, повеќето девојки и сопруги на обвинетите, се гушкаа, стискаа палци и се молеа нивните да бидат ослободени. Но, освен неколку условни осуди, ниту еден од обвинетите не доби ослободителна пресуда. Највисока казна доби првообвинетиот Спасе Димовски, кому судот му пресуди 13 години затвор. Другите се осудени на долгогодишни затворски казни, задолжително лекување и воспитни мерки. - Не грижи се, добро поминав со три и пол години затвор. ...
| | веќе видена | слични

Останато

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Антонијо Милошоски денеска во Јавното обвинителство и ја предаде аудио снимката на обвинителката Вилма Русковска која минатата недела ...
сите 205 | | | веќе видена

Зоран Заев е главата на криминалниот октопод, велат од ВМРО - ДПМНЕ и уште откриваат дека тие се среќавале со Катица Јанева и Зоран Милески – Кичеец, што го ...
сите 458 | | | веќе видена

Денеска премиерот на техничката влада Оливер Спасовски му порача на министерот за внатрешни работи Наќе Чулев подобро менаџирање со министерството, а изјавата ...
сите 208 | | | веќе видена

„СДСМ како одговорна и демократска партија преку легитимни законски решенија создаде услови за независно и професионално правосудство.Со Законот за Јавно ...
сите 243 | | | веќе видена

Диего Симеоне нагласи дека никогаш во животот не видел пречек каков што приредија фановите на Атлетико Мадрид пред мечот со Ливерпул во Лигата на шампионите, ...
сите 90 | | | веќе видена

Составот на Вардар минатиот викенд успеа да слави убедлива победа над Мотор Запорожје со што обезбеди пласман во осминафиналето на Лигата на шампионите, но ...
сите 216 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

13 години затвор за водачот на Франкфуртската мафија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: