Комбиниран изборен модел како оптимално решение за Македонија

Комбиниран изборен модел во наши услови би значел 60 пратеници да се избираат по пропорционален модел, со една изборна единица за целата земја, без изборен ...
| | веќе видена | слични

Една недела Македонија има нова Влада предводена од ВМРО-ДПМНЕ која за свои коалициски партнери ги има коалицијата Вреди и партијата ЗНАМ. Иако при ...
| | веќе видена | слични

„Кога бевме помали, кога си игравме на улица, на клупи, во маало… сите бевме исти и еднакви. Машки и женски, едни до други. Проблемите настануваат кога ќе ...
| | веќе видена | слични

Може ли Македонија да се гордее што има само три жени министерки во новата влада со 24 министерства? Или со само две градоначалнички од вкупно 81 општина. ...
| | веќе видена | слични

„И покрај тоа што државата постигна пресвртница со изборот на првата жена претседателка на државата – достигнување за пофалба, моментумот за што пошироко ...
| | веќе видена | слични
3 копии

По формирањето на новата влада, од Платформата за родова еднаквост соопштија дека изразуваат сериозна загриженост за недоволната вклученост на жените на сите ...
| | веќе видена | слични

 Како што потенцираат, вознемирувачки е што исклучувањето на жените од извршната власт е силно евидентно во новоформираната влада. -И покрај тоа што државата ...
| | веќе видена | слични

Во извештајот на Парламентарното собрание на Советот на Европа долг 29 страници, и покрај позитивните оценки, сепак e истакнато дека изборниот процес и ...
| | веќе видена | слични

Прелиминарната оцена на меѓународните набљудувачи на изборите беше соопштена веднаш по изборите, при што беше заклучено дека „законодавните и претседателските ...
| | веќе видена | слични

На 1 септември 2020 година за прв пат бев избран за член на Владата на позицијата прв вицепремиер и министер за политички систем, функција која исто така за ...
| | веќе видена | слични

Останато

Граѓаните на Штип гледаат чад во правец на планината Серта на две локации, а попладнево се разгоре пожарот меѓу полигоните Криволак и Пенуш, вели директорот на ...
сите 991 | | | веќе видена

Не мислам дека треба да се расфрламе со имотот на граѓаните и тој имот да се користи на начин којшто е надвор од законот, посочи премиерот Христијан Мицкоски, ...
сите 82 | | | веќе видена

ОБЈАВЕНО ПИСМОТО НА УНГАРСКИОТ ПРЕМИЕР АДРЕСИРАНО ДО ПРЕТСЕДАТЕЛOT НА ЕВРОПСКИОТ СОВЕТ, ШАРЛ МИШЕЛ Писмото е резултат на неодамнешните посети на унгарскиот ...
сите 119 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Комбиниран изборен модел како оптимално решение за Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: