Работниците не се прашуваат: Во оваа европска земја ќе се работи 6 дена


Речиси во сите европски земји целта е да се има пократка, четиридневна работна недела, но во Грција владата одлучи да ја продолжи неделата на 6-ти работен ден ...
| | веќе видена | слични

Кога би имале шанса да изберат, дури 44% од вработените во Хрватска би работеле во јавниот сектор, а жените почесто го избираат ова од мажите. 29% од ...
| | веќе видена | слични

Време зa читање: 4 минути Скратена работна недела? Во Грција работите, се чини, одат во спротивна насока, па така дел од вработените од 1 јули годинава работат ...
| | веќе видена | слични

Грција стана првата земја во Европска Унија која им дозволи на компаниите да воведат шестдневна работна недела, што има за цел да ги задоволи потребите на ...
| | веќе видена | слични

Додека компаниите во земјите ширум светот размислуваат да воведат пократки работни недели, во Грција на вработените им е кажано со новата регулатива дека сега ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Четириесет и пет компании од различни гранки низ Германија се приклучија оваа година во тестирањето на воведувањето на четиридневната работна недела. Какви се ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Германија ја тестира четиридневната работна недела во 45 компании. Има позитивни ефекти кај работниците. Некои од бизнисите кои ја тестираа четиридневната ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Пожарот на планината Серта кој има три крака, сè уште е активен. Гасењето ќе продолжи сè додека е видливо, а утре повторно ќе се гаси со хеликоптери и ...
сите 490 | | | веќе видена

Ден Скавино Џуниор рече дека малото поместување на главата на Трамп кон визуелното помагало на екранот е причината поради која куршумот само му го закачил ...
сите 175 | | | веќе видена

Ставот дека „државниот врв на Северна Македонија систематски го прекршува Договорот од Преспа“, го изрази министерот за надворешни работи на Грција Јоргос ...
сите 404 | | | веќе видена

Професорот по економија и член на Академијата за банкарство и информатичка технологија (АБИТ), Синиша Наумовски, вели дека ефектите од „унгарски заем“ од ...
сите 108 | | | веќе видена

Американската амбасадорка Ангела Агелер во интервјуто за „Програма 200“ на ТВ Алсат рече дека добила уверување од новата Влада дека нема да се раскине ...
сите 120 | | | веќе видена

Продолжува периодот на сончево и многу топло време со максимална дневна температура која насекаде ќе биде над 30°C, а наместа ќе надминува 40°C поради што до ...
сите 281 | | | веќе видена

Лишен од слобода бил жител на неготинско село, братот пријавил во полиција дека му се заканувал со остар предмет. Во друг случај, ваташанец испукал два куршуми ...
сите 184 | | | веќе видена

Во рамките на посетата на Вашингтон САД, претседателот на Владата на Република Северна Македонија оствари повеќе средби и состаноци. Премиерот Мицкоски оствари ...
сите 72 | | | веќе видена

Судот му одреди мерка притвор од 30 дена на 40-годишниот скопјанец, осомничен за инцидентот со 4-те малолетници кои беа пронајдени во неговата куќа во ...
сите 107 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Работниците не се прашуваат: Во оваа европска земја ќе се работи 6 дена

Од:
До кого (е-маил):
Порака: