Со картичка (не)може – Малите трговци со кеш се штитат од банкарските провизии


Време зa читање: 7 минути „Не работиме со картички“ – пишува на некои киосци. Ако нема писмено известување, тогаш усно ќе ви кажат – „не примаме картички“. ...
| | веќе видена | слични

Речиси 30.000 студенти оваа учебна година биле регистрирани како корисници на субвенционираниот студентски оброк, покажуваат бројките што агенцијата Мета.мк ги ...
| | веќе видена | слични

Претпазливоста и знаењето го чуваат домашниот буџет Купувањето со платежна картичка преку интернет не е нешто ново. Но сведоци сме дека купувањето на тој начин ...
| | веќе видена | слични

Баба десет дена не можела да ги добие парите за пензија затоа што банката по грешка ја прогласила за мртва! Белгијката Вероника (68) неодамна влезе во проблем, ...
| | веќе видена | слични

Време зa читање: 5 минути Револуционерен потег планира Народната банка со драстично намалување на банкарските провизии за меѓународни плаќања. Можеби токму тоа ...
| | веќе видена | слични

Слободата е во суштината на принципите на Европската унија. Секој граѓанин на ЕУ може да живее, работи, студира и работи во која било земја членка на ЕУ. ...
| | веќе видена | слични

Останато

Ставот дека „државниот врв на Северна Македонија систематски го прекршува Договорот од Преспа“, го изрази министерот за надворешни работи на Грција Јоргос ...
сите 380 | | | веќе видена

Четворицата тинејџери кои по сугестија на полнолетно лице конзумирале алкохол со психотропни суптанци, најверојатно дури утре ќе бидат пуштени на домашно ...
сите 128 | | | веќе видена

Професорот по економија и член на Академијата за банкарство и информатичка технологија (АБИТ), Синиша Наумовски, вели дека ефектите од „унгарски заем“ од ...
сите 108 | | | веќе видена

Американската амбасадорка Ангела Агелер во интервјуто за „Програма 200“ на ТВ Алсат рече дека добила уверување од новата Влада дека нема да се раскине ...
сите 120 | | | веќе видена

Продолжува периодот на сончево и многу топло време со максимална дневна температура која насекаде ќе биде над 30°C, а наместа ќе надминува 40°C поради што до ...
сите 280 | | | веќе видена

Лишен од слобода бил жител на неготинско село, братот пријавил во полиција дека му се заканувал со остар предмет. Во друг случај, ваташанец испукал два куршуми ...
сите 183 | | | веќе видена

Во рамките на посетата на Вашингтон САД, претседателот на Владата на Република Северна Македонија оствари повеќе средби и состаноци. Премиерот Мицкоски оствари ...
сите 72 | | | веќе видена

Мајката на отфрленото седуммесечно бебе кое од случаен минувач беше пронајдено во Велес синоќа дошла да преноќи во велешката болница, но изутрината си ...
сите 53 | | | веќе видена

Ненадејната посета на унгарскиот премиер Виктор Орбан на Москва и средбата со рускиот претседател Владимир Путин претходно овој месец предизвикаа реакции во ...
сите 123 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Со картичка (не)може – Малите трговци со кеш се штитат од банкарските провизии

Од:
До кого (е-маил):
Порака: