Зелените со амбиција да станат дел од мнозинство во Европскиот парламент

Групата Зелени-Европска слобода алијанса (Зелени/ЕФА) во Европскиот парламент отворено пројави амбиции да стане дел од парламентарното мнозинство кое се ...
| | веќе видена | слични

Естонската „челична дама“ и „адвокатот во чевли на политичар“ – вака медиумите ја опишуваат Каја Калас, првата политичарка од Естонија која би можела да дојде ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Премиерот на Унгарија Виктор Орбан престојува во Виена за да го промовира „Патриотски манифест“ со Херберт Кикл, лидер на австриската крајнодесничарска Партија ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Партијата на реформите на естонската премиерка Каја Калас соопшти дека го номинирала министерот за клима Кристен Михал за нејзин наследник на премиерската ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Орбан, Кикл и Бабиш го потпишаа „Патриотскиот манифест“ изутринава во Виена, обидувајќи се да формираат најголем крајнодесничарски блок во Европскиот ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Откако шефовите на држави или влади на членките на ЕУ во четвртокот вечерта нешто пред полноќ со квалификувано мнозинство ја номинираа за местото претседателка ...
| | веќе видена | слични

На самитот во Брисел лидерите на земјите членки на ЕУ постигнаа договор за врвните позиции во европските институции - за претседател на Европската комисија ...
| | веќе видена | слични

Шефовите на држави и влади на земјите-членки во Брисел се договорија за распределба на водечките позиции во европските институции по изборите за Европскиот ...
| | веќе видена | слични

Кремљ денеска соопшти дека изгледите за односите меѓу Русија и Европската унија се лоши откако лидерите на земјите-членки на ЕУ ја номинираа Урсула фон дер ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Републиканскиот претседателски кандидат и поранешен американски претседател Доналд Трамп изјави дека пред неговиот говор на митинг во Пенсилванија минатата ...
сите 330 | | | веќе видена

Доналд Трамп на митинг во Мичиген изјави дека „примил куршум за демократија“ кога преживеал обид за атентат. Тоа беше неговиот прв митинг на кој се појави со ...
сите 279 | | | веќе видена

Припадниците од 1.пешадиски баталјон од Кичево активно се вклучија во гасење на пожарот во реонот на с.Брезница и с.Тажево, Македонски Брод. Нивните колеги од ...
сите 201 | | | веќе видена

Од 30 дена, владиниот авион министрите на ДУИ и СДС го користеле 25 дена. Меѓу другото и за летови до Ниш. Ваквата искористеност на владиниот авион сега ...
сите 210 | | | веќе видена

Според неофицијални информации, проблемот на граничниот премин Евзони е решен и сообраќајот е обновен нормално. Директорот на Јута, Александар Сеничиќ, денеска ...
сите 199 | | | веќе видена

Опаѓање на дневните температури во претстојната работна седмица, со позначителен пад од среда, прогнозира Управата за метеоролошки работи. Утре ќе се задржи ...
сите 258 | | | веќе видена

На 20.07.2024 во 11.30 часот во Полициската станица Кичево било пријавено дека на магистралниот пат Гостивар-Кичево, во близина на с.Трапчин Дол, кичевско, се ...
сите 141 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Зелените со амбиција да станат дел од мнозинство во Европскиот парламент

Од:
До кого (е-маил):
Порака: