Партијата на поранешниот чешки премиер Бабиш ги напушти европските либерали

Популистичката партија Акција на незадоволните граѓани (АНО) на поранешниот чешки премиер Андреј Бабиш денеска соопшти дека решила да ги напушти Алијансата на ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Откако шефовите на држави или влади на членките на ЕУ во четвртокот вечерта нешто пред полноќ со квалификувано мнозинство ја номинираа за местото претседателка ...
| | веќе видена | слични

На самитот во Брисел лидерите на земјите членки на ЕУ постигнаа договор за врвните позиции во европските институции - за претседател на Европската комисија ...
| | веќе видена | слични

Шефовите на држави и влади на земјите-членки во Брисел се договорија за распределба на водечките позиции во европските институции по изборите за Европскиот ...
| | веќе видена | слични

Кремљ денеска соопшти дека изгледите за односите меѓу Русија и Европската унија се лоши откако лидерите на земјите-членки на ЕУ ја номинираа Урсула фон дер ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Поранешната министерка за одбрана на Германија Урсула фон дер Лајен е номинирана за втор мандат на функцијата -претседателка на Европската комисија. Заедно со ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, на 2 и 3 јули ќе престојува во официјална посета на Црна Гора, на покана на претседателот на државата Јаков ...
| | веќе видена | слични

Полска, Литванија, Летонија и Естонија сакаат да изградат одбранбена линија од 700 километри долж границите со Руската Федерација и Белорусија. Како што ...
| | веќе видена | слични

Не била импресионирана ниту од фактот што рускиот претседател наредил да се распише потерница против неа, a постојано бара од Европа да обезбеди помош за ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Полициски воздухоплов од типот Бел-412 од Одделот за воздухопловни единици и денеска продолжи да дејствува на пожарот што избувна на планината Серта, меѓу ...
сите 565 | | | веќе видена

Будно се следи состојбата, има доволно ресурси, доволно луѓе на терен и се надевам дека во текот на денот ќе се стави под контрола пожарот на планината Серта ...
сите 234 | | | веќе видена

Пукотниците од Пенсилванија се слушаа низ сите делови на светот, поради што не е чудно што децата во Уганда решија да глумат атентат на Трамп, објави Дејли ...
сите 222 | | | веќе видена

Тешка сообраќајна незгода се случила вчера попладенто на автопатот Куманово - Скопје. Притоа повредни се четири лица, поточно возачите и сопатниците во ...
сите 346 | | | веќе видена

„Високите температури кои деновиве во делови од земјата надминуваат 40 степени, предизвикаа поизразено губење на почвената влага. Овие температури влијаат ...
сите 230 | | | веќе видена

Пожарите кои веќе десетина дена беснеат низ државата, на површина ги извадија бројните проблеми напластени во нашата држава. Иако, пред кратко време имавме ...
сите 87 | | | веќе видена

Како што објави NBC News, општиот тон на разговорот беше дека секој план за излез - доколку Бајден одлучи да го преземе тој чекор, како што некои од неговите ...
сите 136 | | | веќе видена

Владимир Зеленски сака да го вклучи НАТО во украинскиот конфликт, а учеството на една земја од алијансата во конфликтот со Русија ќе значи светска војна – ...
сите 160 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Партијата на поранешниот чешки премиер Бабиш ги напушти европските либерали

Од:
До кого (е-маил):
Порака: