Кина: ЕУ предизвика тензии што може да предизвика „трговска војна“

Кинеското Министерство за трговија соопшти денеска дека Европската унија продолжува да предизвикува трговски тензии во односите со Кина што може да доведе до ...
| | веќе видена | слични

„Мораме заеднички да се спротивставуваме на секој кој ја наметнува својата волја на другите, да се спротивставиме на блоковска конфронтација и обединување во ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Кинескиот претседател Си Џинпинг повика на изградба на „мостови“ на соработка во светската економија додека Пекинг се бори со економски и безбедносни спорови ...
| | веќе видена | слични
2 копии

-Кина никогаш нема да го напушти патот на мирен развој. Соочувајќи се со историјата на мирот или војната, единството или конфронтацијата, мораме да го ...
| | веќе видена | слични

Кинеското Министерство за надворешни работи во вторникот соопшти дека ќе ја прошири својата безвизна политика на Нов Зеланд, Австралија и Полска. Истиот ден, ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Останато

- Двата далекуводи на потегот од Пепелиште кон село Лакавица се исклучени од безбедносни причини со цел да се овозможат безбедни услови за интервенција од ...
сите 432 | | | веќе видена

Ставот дека „државниот врв на Северна Македонија систематски го прекршува Договорот од Преспа“, го изрази министерот за надворешни работи на Грција Јоргос ...
сите 391 | | | веќе видена

Ненадејната посета на унгарскиот премиер Виктор Орбан на Москва и средбата со рускиот претседател Владимир Путин претходно овој месец предизвикаа реакции во ...
сите 351 | | | веќе видена

Четворицата тинејџери кои по сугестија на полнолетно лице конзумирале алкохол со психотропни суптанци, најверојатно дури утре ќе бидат пуштени на домашно ...
сите 128 | | | веќе видена

Професорот по економија и член на Академијата за банкарство и информатичка технологија (АБИТ), Синиша Наумовски, вели дека ефектите од „унгарски заем“ од ...
сите 108 | | | веќе видена

Американската амбасадорка Ангела Агелер во интервјуто за „Програма 200“ на ТВ Алсат рече дека добила уверување од новата Влада дека нема да се раскине ...
сите 120 | | | веќе видена

Продолжува периодот на сончево и многу топло време со максимална дневна температура која насекаде ќе биде над 30°C, а наместа ќе надминува 40°C поради што до ...
сите 280 | | | веќе видена

Лишен од слобода бил жител на неготинско село, братот пријавил во полиција дека му се заканувал со остар предмет. Во друг случај, ваташанец испукал два куршуми ...
сите 182 | | | веќе видена

„Сакам да нагласам дека ние сме подготвени да градиме добрососедски односи, но тоа мора да биде двонасочна улица. Заврши времето на политичари кои ја виткаат ...
сите 166 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Кина: ЕУ предизвика тензии што може да предизвика „трговска војна“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: