Норвешка, Шведска и Финска создаваат воен транспортен коридор во Арктикот

Овој договор е „важен чекор“ за овие три земји, кои се веќе членки на НАТО, нагласи тој. Финска и Шведска ја напуштија својата повеќедецениска политика на ...
| | веќе видена | слични

Европските земји-членки на НАТО немаат доволно воен персонал и во случај на конфликт со Русија ќе им биде тешко да привлечат повеќе од 300.000 војници, пишува ...
| | веќе видена | слични

Останато

Без комплетни, длабоки и радикални реформи, ниту една странска инвестиција, колку било таа и да е голема нема да нѐ спаси од апаратите за реанимација. Да биде ...
сите 172 | | | веќе видена

Прекршувањето или селективното спроведување на Договорот од Преспа ќе ја загрози стабилноста и безбедноста во регионот, истакнал меѓу другото, грчкиот премиер ...
сите 267 | | | веќе видена

Полска, Германија и балтичките членки на Европската унија бараат унгарскиот премиер Виктор Орбан да биде „отстранет од претседателството на Унијата“, пишува ...
сите 193 | | | веќе видена

Македонска делегација предводена од премерот Христијан Мицкоски присуствува на НАТО самитот кој се одржува во Вашингтон. -На официјалниот почеток на НАТО ...
сите 286 | | | веќе видена

Руте се познава со поранешниот американски претседател Доналд Трамп со години, а многумина очекуваат дека би можел да го заузда доколку победи на ...
сите 283 | | | веќе видена

Синиша Ивановски, претседателот на партиската комисија на ВМРО-ДПМНЕ за инфраструктура, урбанизам и транспорт, е назначен за нов директор на Јавното ...
сите 88 | | | веќе видена

Министерството за образование и наука и УНИЦЕФ ќе ја продолжат досегашната плодна соработка насочена кон обезбедување квалитетно образование на секое дете, ...
сите 184 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Норвешка, Шведска и Финска создаваат воен транспортен коридор во Арктикот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: