НИКОЛОСКИ: EУ има многу механизми со кои може да ја натера Бугарија да го повлече ветото

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека најдобра гаранција да нема вета и во иднина е дека доколку се направи било каков чекор кон Бугарија истиот да важи со завршување на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Република Северна Македонија треба да ги исполни преземените обврски за да напредува на патот кон Европската унија. Ова го изјавил бугарскиот вршител на ...
| | веќе видена | слични

Градоначалникот на Благоевград, Методи Бајкушев во средата се сретна со амбасадорката на Република Северна Македонија, Агнеса Руси Поповска и претставници на ...
| | веќе видена | слични

Бугарите во Северна Македонија се стигматизирани, изјавил бугарскиот европратеник и член на бугарската партија ГЕРБ, Андреј Ковачев во интервју за „БНР“. Тој ...
| | веќе видена | слични
3 копии

„Очекувам да се испочитуваат договорите и затоа ќе ги потсетам моите колеги какви обврски беа преземени уште на 18 јули 2022 година и кој е патоказот за ...
| | веќе видена | слични

Бугарија, според соопштението од бугарската влада, ќе инсистира Европскиот совет при усвојувањето на заклучоците од состанокот да вклучи и текст за Република ...
| | веќе видена | слични

Официјална Софија во обид да ги зајакне своите позиции во Брисел по најавата на премиер Мицкоски бара нови разговари за уставните измени што ги бара Бугарија. ...
| | веќе видена | слични

„Ние не спречуваме никого во самоопределување, но многу ќе ги спречиме токму овие обиди да се припише историјата“, изјави потпретседателката на Бугарија ...
| | веќе видена | слични

Бугарија не го оспорува суверенитетот и јазикот на современите држави, изјави бугарската потпретседателка Илијана Јотова. Јотова како што пренесуваат ...
| | веќе видена | слични

Бугарија ќе инсистира во Европскиот совет да се вметне текст за Македонија при прифаќањето на заклучоците од состанокот, дознава МКД.мк од дипломатски ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Полициски воздухоплов од типот Бел-412 од Одделот за воздухопловни единици и денеска продолжи да дејствува на пожарот што избувна на планината Серта, меѓу ...
сите 565 | | | веќе видена

Будно се следи состојбата, има доволно ресурси, доволно луѓе на терен и се надевам дека во текот на денот ќе се стави под контрола пожарот на планината Серта ...
сите 234 | | | веќе видена

Пукотниците од Пенсилванија се слушаа низ сите делови на светот, поради што не е чудно што децата во Уганда решија да глумат атентат на Трамп, објави Дејли ...
сите 222 | | | веќе видена

Тешка сообраќајна незгода се случила вчера попладенто на автопатот Куманово - Скопје. Притоа повредни се четири лица, поточно возачите и сопатниците во ...
сите 346 | | | веќе видена

„Високите температури кои деновиве во делови од земјата надминуваат 40 степени, предизвикаа поизразено губење на почвената влага. Овие температури влијаат ...
сите 230 | | | веќе видена

Пожарите кои веќе десетина дена беснеат низ државата, на површина ги извадија бројните проблеми напластени во нашата држава. Иако, пред кратко време имавме ...
сите 87 | | | веќе видена

Како што објави NBC News, општиот тон на разговорот беше дека секој план за излез - доколку Бајден одлучи да го преземе тој чекор, како што некои од неговите ...
сите 136 | | | веќе видена

Владимир Зеленски сака да го вклучи НАТО во украинскиот конфликт, а учеството на една земја од алијансата во конфликтот со Русија ќе значи светска војна – ...
сите 160 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

НИКОЛОСКИ: EУ има многу механизми со кои може да ја натера Бугарија да го повлече ветото

Од:
До кого (е-маил):
Порака: