Топлотниот бран во САД,Мексико и Централна Америка е 35 пати поголем поради климатските промени

Веројатноста за смртоносен топлотен бран што ги погоди САД, Мексико и Централна Америка кон крајот на мај и почетокот на јуни беше 35 пати поголема поради ...
| | веќе видена | слични

Меѓународниот институт за животна средина и развој (IIED), со седиште во Лондон, објави анализа во која се квантифицира растечката закана од екстремни ...
| | веќе видена | слични

Светот секоја година се соочува со топлотни бранови, а најпогодени се постарите, децата, жените и лицата со посебни потреби. Глобална мрежа на службеници го ...
| | веќе видена | слични

Повеќе места во светот периодов се изложени на таканаречената „топлинска купола“, што подразбира топлотни удари и екстремно високи температури. Согласно на ...
| | веќе видена | слични

Угледниот британски портал Телеграф се осврна на фактот дека промената на летните температури се уште влијае на популарноста на туристичките дестинации, а дека ...
| | веќе видена | слични

Угледниот британски портал „Телеграф“ наведува дека сите знаци укажуваат на фактот оти до крајот на овој век популарноста на Медитеранот како атрактивна ...
| | веќе видена | слични

Вработените во туристичките агениции сметаат дека иако секој турист има различни афинитети, сепак постојат дестинации како Тунис и Египет каде е попријатно да ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Гори мешана шума и ниска вегетација на Криволак, а чадот се протега до Штип и Свети Николе. Пожарот се двиѓи и кон воениот полигон заради што таму ќе бидат ...
сите 778 | | | веќе видена

59-годишната Камала Харис, која веднсш по повлекувањето од претседателската трка, Џо Бајден ја поддржа јавно родена и израсната во Оукленд, Калифорнија, од ...
сите 421 | | | веќе видена

Веднаш по неуспешниот атентат на 13 јули, агенцијата негираше дека ги одбила таквите барања. Но, Тајната служба една недела по убиството на Трамп призна дека ...
сите 345 | | | веќе видена

На планината Серта утрово е замаглено и не може да се види дали, каде и колку гори пожарот, кој избувна минатата среда, вели директорот на ЦУК Стојанче Ангелов ...
сите 76 | | | веќе видена

Опаѓање на дневните температури во претстојната работна седмица, со позначителен пад од среда, прогнозира Управата за метеоролошки работи. Утре ќе се задржи ...
сите 236 | | | веќе видена

Неодамнешните случаи со загрозување деца во Скопје и во Велес укажуваат на потребата за покажување поголема емпатија и грижа, како и за обрнување поголемо ...
сите 45 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Топлотниот бран во САД,Мексико и Централна Америка е 35 пати поголем поради климатските промени

Од:
До кого (е-маил):
Порака: