Ципрас: Ако не беше Заев Грција ќе мораше да го признае уставното име на Македонија


„Не само што беше вистинското време туку ако не го потпишевме договорот работите можеа да ‘скиснат’, не само да созреат затоа што 6 години подоцна работите ...
| | веќе видена | слични

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис вчера одговорал на новинарски прашања по првиот ден на Самитот на ЕУ во Брисеол. Како што пренесуваат грчките медиуми, тој ...
| | веќе видена | слични

Официјална Софија во обид да ги зајакне своите позиции во Брисел по најавата на премиер Мицкоски бара нови разговари за уставните измени што ги бара Бугарија. ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Очекувам Северна Македонија да ги почитува договорите и ќе ги потсетам европските колеги какви обврски беа преземени уште на 18 јули 2022 година кога беше ...
| | веќе видена | слични

Бугарија ќе инсистира во Европскиот совет да се вметне текст за Македонија при прифаќањето на заклучоците од состанокот, дознава МКД.мк од дипломатски ...
| | веќе видена | слични

Бугарија ќе бара заклучоци за Северна Македонија во Брисел. Бугарските власти реагираат затоа што нема уставни измени во земјава со кои Бугарите ќе бидат ...
| | веќе видена | слични
2 копии

На редовниот состанок во Брисел, Бугарија ќе инсистира Европскиот совет да ги потврди заклучоците за Македонија и да ја повика земјата да ги почитува ...
| | веќе видена | слични

Европскиот совет да ги реафирмира заклучоците за Македонија во кои е нагласено да се почитуваат договорите со Грција и Бугарија и да се повика Македонија да ги ...
| | веќе видена | слични

Очекувам дека ќе се испочитуваат договорите. Ќе ги потсетам европските колеги кои обврски беа веќе прифатени на 18 јули 2022 година и какви се патоказите за ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Гори мешана шума и ниска вегетација на Криволак, а чадот се протега до Штип и Свети Николе. Пожарот се двиѓи и кон воениот полигон заради што таму ќе бидат ...
сите 971 | | | веќе видена

Една недела откако поранешниот американски претседател и републикански кандидат на претстојните избори Доналд Трамп преживеа обид за атентат на митинг во ...
сите 253 | | | веќе видена

Службениците на Тајната служба одбија да му обезбедат дополнително обезбедување на Доналд Трамп пред обидот за атентат минатиот викенд, според ...
сите 260 | | | веќе видена

Неодамнешните случаи со загрозување деца во Скопје и во Велес укажуваат на потребата за покажување поголема емпатија и грижа, како и за обрнување поголемо ...
сите 47 | | | веќе видена

Опаѓање на дневните температури во претстојната работна седмица, со позначителен пад од среда, прогнозира Управата за метеоролошки работи. Утре ќе се задржи ...
сите 236 | | | веќе видена

Доналд Трамп, републиканскиот кандидат на претстојните претседателски избори во Соединетите Американски Држави, изјави денеска, по повлекувањето на актуелниот ...
сите 160 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ципрас: Ако не беше Заев Грција ќе мораше да го признае уставното име на Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: