Повеќе од 900 луѓе починале на аџилак, во Мека температурата надмина 50 степени


Еден арапски дипломати кажал за Франс прес дека смртноста меѓу египетските аџии скокнала на „најмалку 600“.Семејствата и пријателите ги пребарувале болниците и ...
| | веќе видена | слични
8 копии
2 копии

Бројот на Египќани кои го загубија животот поради топлотен удар за време на аџилакот во Саудиска Арабија се зголеми на 672, додека 25 се водат за исчезнати, ...
| | веќе видена | слични

Неименуван египетски владин функционер претходно изјави дека најмалку 630 Египќани загинале за време на аџилакот, а повеќето од смртните случаи биле пријавени ...
| | веќе видена | слични

Египетскиот премиер Мостафа Мадбули нареди да се укинат лиценците на 16 туристички агенции кои организираа нелегални патувања на аџилак, откако стотици ...
| | веќе видена | слични

Откако стотици аџии загинаа од жешките пустински горештини на годишниот аџилак во Мека, египетската влада објави дека ги суспендирала лиценците на 16 ...
| | веќе видена | слични

Тунискиот претседател Каис Сајед го разреши министерот за верски прашања Ибрахим Шаиби, откако беше откриено дека 49 туниски верници загинале за време на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Гори мешана шума и ниска вегетација на Криволак, а чадот се протега до Штип и Свети Николе. Пожарот се двиѓи и кон воениот полигон заради што таму ќе бидат ...
сите 966 | | | веќе видена

Денеска двата хеликоптери од Одделот за воздухопловни единици на МВР повторно дејствуваа во реонот на селата Мокрени, Габровник и Селце. Кракот од пожарот кој ...
сите 101 | | | веќе видена

Веднаш по неуспешниот атентат на 13 јули, агенцијата негираше дека ги одбила таквите барања. Но, Тајната служба една недела по убиството на Трамп призна дека ...
сите 232 | | | веќе видена

Невреме со интензивен пороен дожд, грмежи, силен ветер и град има вечерва во централниот дел на Пелагонија. Како што информира Центарот за управување со кризи ...
сите 190 | | | веќе видена

Една недела откако поранешниот американски претседател и републикански кандидат на претстојните избори Доналд Трамп преживеа обид за атентат на митинг во ...
сите 86 | | | веќе видена

Без здравствено осигурување, со плата која доцни и не им е исплатена од мај годинава, вработените во Национални Шуми на чело со раководителот од Демир Капија, ...
сите 38 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Повеќе од 900 луѓе починале на аџилак, во Мека температурата надмина 50 степени

Од:
До кого (е-маил):
Порака: