ЦИПРАС: Ако Заев не го сменеше името, ќе бевме под голем притисок да го признаеме уставното име на соседот

Поранешниот премиер Алексис Ципрас на конференцијата во Атина призна дека ако неговиот пријател Зоран Заев не прифател да го промени името на својата држава, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

На редовниот состанок во Брисел, Бугарија ќе инсистира Европскиот совет да ги потврди заклучоците за Македонија и да ја повика земјата да ги почитува ...
| | веќе видена | слични

Европскиот совет да ги реафирмира заклучоците за Македонија во кои е нагласено да се почитуваат договорите со Грција и Бугарија и да се повика Македонија да ги ...
| | веќе видена | слични
5 копии

„Очекувам Северна Македонија да ги почитува договорите и ќе ги потсетам европските колеги какви обврски беа преземени уште на 18 јули 2022 година кога беше ...
| | веќе видена | слични

Очекувам дека ќе се испочитуваат договорите. Ќе ги потсетам европските колеги кои обврски беа веќе прифатени на 18 јули 2022 година и какви се патоказите за ...
| | веќе видена | слични

Не стивнуваат реакциите после заострените тонови на релација Скопје-Софија откако Христијан Мицкоски стана нов премиер и уште еднаш го повтори стариот став ...
| | веќе видена | слични

Отсуството на претставници од Македонија во европските институции (затоа што комисиите во нашето собрание сѐ уште не се целосно конституирани, по изборите) го ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Техничкиот бугарски премиер Димитар Главчев ќе инсистира од Европскиот совет да ги потврди заклучоците во однос на Македонија, соопшти тамошната владина ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Гори мешана шума и ниска вегетација на Криволак, а чадот се протега до Штип и Свети Николе. Пожарот се двиѓи и кон воениот полигон заради што таму ќе бидат ...
сите 966 | | | веќе видена

Денеска двата хеликоптери од Одделот за воздухопловни единици на МВР повторно дејствуваа во реонот на селата Мокрени, Габровник и Селце. Кракот од пожарот кој ...
сите 101 | | | веќе видена

Веднаш по неуспешниот атентат на 13 јули, агенцијата негираше дека ги одбила таквите барања. Но, Тајната служба една недела по убиството на Трамп призна дека ...
сите 232 | | | веќе видена

Невреме со интензивен пороен дожд, грмежи, силен ветер и град има вечерва во централниот дел на Пелагонија. Како што информира Центарот за управување со кризи ...
сите 190 | | | веќе видена

Една недела откако поранешниот американски претседател и републикански кандидат на претстојните избори Доналд Трамп преживеа обид за атентат на митинг во ...
сите 86 | | | веќе видена

Без здравствено осигурување, со плата која доцни и не им е исплатена од мај годинава, вработените во Национални Шуми на чело со раководителот од Демир Капија, ...
сите 38 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЦИПРАС: Ако Заев не го сменеше името, ќе бевме под голем притисок да го признаеме уставното име на соседот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: