ДРЖАВНИ ПАТИШТА УБЕДЛИВО НА „ТРОНОТ“: државата гарантира, претпријатијата се задолжуваат


Јавното претпријатие за државни патишта е на пиедесталот меѓу државните компании за чии позајмици државата гарантира. Имено, јавниот долг на ЈПДП од 763,7 ...
| | веќе видена | слични

Посебниот долг што го има Јавното претпријатие за државни патишта за плаќање пенали кон Кина поради неизградбата на автопатот Кичево - Охрид достигнал 94 ...
| | веќе видена | слични

Бурна реакција имаше министерот за транспорт и врски по извештајот на Државниот завод за ревизија за финансирањето и изградбата на железничка пруга кон соседна ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Министерот за транспорт, Александар Николоски на денешната прес-конференција ги презентираше наводите во извештај на Државниот завод за ревизија за реализација ...
| | веќе видена | слични

Николоски на денешната прес-конференција потенцираше на сериозен сомнеж за нерационално потрошени стотици милиони евра и повика Јавното обвинителство да ја ...
| | веќе видена | слични

ДУИ и СДСМ да го уредат начинот на наплаќање на членарините кои законски не смеат да се повисоки од една исплатена просечна нето плата, а СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ  да ...
| | веќе видена | слични

СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ не ги спровеле во целост дадените препораки на Државниот завод за ревизија (ДЗР). Единствена партија која го исполнила препорачаното е ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Изградбата на делницата од Крива Паланка до границата со Бугарија, како дел од железничката инфраструктура на Коридорот 8, фаза 3, е еден од четирите проекти ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Зголемена е вредноста на проектите за изградба на првата и втората фаза од железничката инфраструкрура на Коридор 8 кон исток започнати во 1996 година и кои се ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Ден Скавино Џуниор рече дека малото поместување на главата на Трамп кон визуелното помагало на екранот е причината поради која куршумот само му го закачил ...
сите 175 | | | веќе видена

Ставот дека „државниот врв на Северна Македонија систематски го прекршува Договорот од Преспа“, го изрази министерот за надворешни работи на Грција Јоргос ...
сите 404 | | | веќе видена

Професорот по економија и член на Академијата за банкарство и информатичка технологија (АБИТ), Синиша Наумовски, вели дека ефектите од „унгарски заем“ од ...
сите 108 | | | веќе видена

Американската амбасадорка Ангела Агелер во интервјуто за „Програма 200“ на ТВ Алсат рече дека добила уверување од новата Влада дека нема да се раскине ...
сите 120 | | | веќе видена

Продолжува периодот на сончево и многу топло време со максимална дневна температура која насекаде ќе биде над 30°C, а наместа ќе надминува 40°C поради што до ...
сите 281 | | | веќе видена

Лишен од слобода бил жител на неготинско село, братот пријавил во полиција дека му се заканувал со остар предмет. Во друг случај, ваташанец испукал два куршуми ...
сите 184 | | | веќе видена

Во рамките на посетата на Вашингтон САД, претседателот на Владата на Република Северна Македонија оствари повеќе средби и состаноци. Премиерот Мицкоски оствари ...
сите 72 | | | веќе видена

Судот му одреди мерка притвор од 30 дена на 40-годишниот скопјанец, осомничен за инцидентот со 4-те малолетници кои беа пронајдени во неговата куќа во ...
сите 107 | | | веќе видена

Мајката на отфрленото седуммесечно бебе кое од случаен минувач беше пронајдено во Велес синоќа дошла да преноќи во велешката болница, но изутрината си ...
сите 53 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ДРЖАВНИ ПАТИШТА УБЕДЛИВО НА „ТРОНОТ“: државата гарантира, претпријатијата се задолжуваат

Од:
До кого (е-маил):
Порака: