ИНФЛАЦИЈАТА ВО ЕУ ПОРАСНА: Романија, Белгија и Хрватска бележат најголеми поскапувања


Инфлацијата во ЕУ благо забрза во мај, првпат од крајот на 2023 година, следејќи го трендот во еврозоната, се наведува во извештајот на Европската статистичка ...
| | веќе видена | слични

- Турција е најголемиот странски инвеститор. Во периодот јануари-март 2024 година, турските инвестициски текови се значително зголемени, достигнувајќи го ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Недвижностите се секторот што привлекува најголем обем на странски инвестиции во албанската економија во првиот квартал од 2024 година, објави денеска ...
| | веќе видена | слични

Најголемиот обем на странски инвестиции во албанската економија во првиот квартал од 2024 година се недвижностите, објави денеска Централна банка на Албанија. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Аргентина во првиот квартал од годината влезе во рецесија, со повисока невработеност во услови на строги политики за штедење воведени од претседателот Хавиер ...
| | веќе видена | слични
2 копии
2 копии

Време зa читање: 4 минути Домаќинствата со навиките за штедење, но и со потребата од позајмици, имаат поголем придонес за растот и на депозитите и на ...
| | веќе видена | слични

Производителите на автомобили во мај продадоа за 2,6 проценти помалку возила на европскиот пазар, отколку лани, поради тоа што купувачите се опираат на цените ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Ставот дека „државниот врв на Северна Македонија систематски го прекршува Договорот од Преспа“, го изрази министерот за надворешни работи на Грција Јоргос ...
сите 404 | | | веќе видена

Четворицата тинејџери кои по сугестија на полнолетно лице конзумирале алкохол со психотропни суптанци, најверојатно дури утре ќе бидат пуштени на домашно ...
сите 128 | | | веќе видена

Професорот по економија и член на Академијата за банкарство и информатичка технологија (АБИТ), Синиша Наумовски, вели дека ефектите од „унгарски заем“ од ...
сите 108 | | | веќе видена

Американската амбасадорка Ангела Агелер во интервјуто за „Програма 200“ на ТВ Алсат рече дека добила уверување од новата Влада дека нема да се раскине ...
сите 120 | | | веќе видена

Продолжува периодот на сончево и многу топло време со максимална дневна температура која насекаде ќе биде над 30°C, а наместа ќе надминува 40°C поради што до ...
сите 280 | | | веќе видена

Лишен од слобода бил жител на неготинско село, братот пријавил во полиција дека му се заканувал со остар предмет. Во друг случај, ваташанец испукал два куршуми ...
сите 183 | | | веќе видена

Во рамките на посетата на Вашингтон САД, претседателот на Владата на Република Северна Македонија оствари повеќе средби и состаноци. Премиерот Мицкоски оствари ...
сите 72 | | | веќе видена

Мајката на отфрленото седуммесечно бебе кое од случаен минувач беше пронајдено во Велес синоќа дошла да преноќи во велешката болница, но изутрината си ...
сите 53 | | | веќе видена

Ненадејната посета на унгарскиот премиер Виктор Орбан на Москва и средбата со рускиот претседател Владимир Путин претходно овој месец предизвикаа реакции во ...
сите 123 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ИНФЛАЦИЈАТА ВО ЕУ ПОРАСНА: Романија, Белгија и Хрватска бележат најголеми поскапувања

Од:
До кого (е-маил):
Порака: