Ангеловска-Бежоска: Народната банка е посветена на одржувањето на ценовната стабилност


7 копии

Кризите во изминатите неколку години, како пандемијата, енергетската криза и геополитичките тензии претставуваа вистински тест за централните банки. Овие кризи ...
| | веќе видена | слични
13 копии

На покана на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), гувернерката Анита Ангеловска-Бежоска ги презентира позитивните искуства од оцената на транспарентноста на ...
| | веќе видена | слични

На настанот којшто се одржа во Обединетиот виенски институт учествуваа и експерти од ММФ и од Швајцарската централна банка, информираат денеска од Народната ...
| | веќе видена | слични

Оваа панорамска воздушна фотографија направена на 10 јануари 2023 година покажува поглед на областа Луџиазуи во пилотската слободна трговска зона во Кина ...
| | веќе видена | слични
2 копии

БРИКС има цел да ги прекине врските со американскиот долар и да користи локални валути за сите прекугранични трансакции меѓу земјите членки. Овој потег ги ...
| | веќе видена | слични

Работниците подготвуваат зрели парчиња манго во Zhong Bao (Камбоџа) Food Science & Technology Co., Ltd. во провинцијата Kampong Speu, Камбоџа на 7 март 2023 ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Народната банка е посветена на одржувањето на ценовната стабилност, како важен предуслов за раст на економијата, порача гувернерката Анита Ангеловска-Бежоска ...
| | веќе видена | слични

Останато

СДСМ со сите институционални механизми ќе се спротивстави на реализација на одлуката за земање кредит од пола милијарда евра од Будимпешта, велат од ...
сите 187 | | | веќе видена

Новото писмо на Емануел Макрон до Французите, наместо гест на смирување, ги оживува политичките тензии во Франција Шефот на француската држава ја оспорува ...
сите 273 | | | веќе видена

Интензитетот на сообраќајот на патните правци надвор од градските средини е зголемен. Зголемена фреквенција за влез и излез од државата има на граничниот ...
сите 145 | | | веќе видена

Нејасно е како 12 години не е решена експропријацијата за автопатската делница Кичево-Охрид и за тоа директно е одговорна претходната Влада. Детектиравме три ...
сите 131 | | | веќе видена

Ветувањето дека Украина ќе стане членка на НАТО мора да се исполни, но Украинците не можат да чекаат уште 75 години за тоа да се случи, изјави украинскиот ...
сите 297 | | | веќе видена

Мерсиха Смаиловиќ, модераторка на молитвата во Собранието во чест на Сребреница на Фejсбук се огласи откако имаше реакции од дел од партиите дека Собранието ...
сите 85 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ангеловска-Бежоска: Народната банка е посветена на одржувањето на ценовната стабилност

Од:
До кого (е-маил):
Порака: