Војната во Украина не е украински, туку европски и светски проблем, порача Силјановска-Давкова

Претседателката на државата Гордана Силјановска-Давкова, пред почетокот на денешната пленарна сесија на Самитот за мир во Украина, што се одржува во Бургеншток ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека имало двајца нови потписници на коминикето во кое се повикува на зачувување на „територијалниот ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков денеска изјави дека обвинувањата дека Русија и Северна Кореја градат антизападен сојуз се „целосно лажни“. „Практично се ...
| | веќе видена | слични

Минатиот викенд во швајцарско алпско одморалиште се одржа самит за мир во Украина. Учествуваа 93 земји. Првично, 80 земји ја потпишаа конечната декларација ...
| | веќе видена | слични

Ирак, Јордан и Руанда ги повлекоа своите потписи од завршната декларација на самитот во Бургеншток, се наведува во ажурираната листа на потписници на ...
| | веќе видена | слични

Советот за безбедност на ОН вечерва ќе расправа за ситуацијата во Украина во врска со руската војна и резултатите од Самитот за мир што се одржа минатиот ...
| | веќе видена | слични
2 копии
2 копии

Премиерот нема да присуствува на конкретната иницијатива, кусо одговори портпаролот на грчката Влада Павлос Маринакис на новинарско прашање на денешниот ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Без комплетни, длабоки и радикални реформи, ниту една странска инвестиција, колку било таа и да е голема нема да нѐ спаси од апаратите за реанимација. Да биде ...
сите 172 | | | веќе видена

Прекршувањето или селективното спроведување на Договорот од Преспа ќе ја загрози стабилноста и безбедноста во регионот, истакнал меѓу другото, грчкиот премиер ...
сите 267 | | | веќе видена

Полска, Германија и балтичките членки на Европската унија бараат унгарскиот премиер Виктор Орбан да биде „отстранет од претседателството на Унијата“, пишува ...
сите 193 | | | веќе видена

Македонска делегација предводена од премерот Христијан Мицкоски присуствува на НАТО самитот кој се одржува во Вашингтон. -На официјалниот почеток на НАТО ...
сите 286 | | | веќе видена

Руте се познава со поранешниот американски претседател Доналд Трамп со години, а многумина очекуваат дека би можел да го заузда доколку победи на ...
сите 283 | | | веќе видена

Синиша Ивановски, претседателот на партиската комисија на ВМРО-ДПМНЕ за инфраструктура, урбанизам и транспорт, е назначен за нов директор на Јавното ...
сите 88 | | | веќе видена

Министерството за образование и наука и УНИЦЕФ ќе ја продолжат досегашната плодна соработка насочена кон обезбедување квалитетно образование на секое дете, ...
сите 184 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Војната во Украина не е украински, туку европски и светски проблем, порача Силјановска-Давкова

Од:
До кого (е-маил):
Порака: