Шолц: Има индикации дека Фон дер Лајен ќе биде реизбран за претседател на ЕК

Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави денеска дека верува оти многу брзо ќе се донесат одлуки за највисоките позиции во Европската Унија (ЕУ), вклучувајќи го и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Унгарскиот премиер Виктор Орбан во петокот го посети Берлин, а пред средбата со канцеларот Олаф Шолц во интервју ја критикуваше имиграциската политика на ...
| | веќе видена | слични

Унгарскиот премиер Виктор Орбан пристигна во петокот во Берлин во официјална државна посета, а пред средбата со канцеларот Олаф Шолц, во интервју ја ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Унгарскиот премиер Виктор Орбан го опиша новото водство на Европската унија, заедно со можниот втор мандат на претседателката на Европската комисија, Урсула ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Десничарската алијанса Европски конзервативци и реформисти (ЕЦР) соопшти дека нејзината пратеничка група во Европскиот парламент станала трета по бројност, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Меѓу европските лидери продолжува играта на тронови, иако безмалку сите ја видоа Урсула фон Дер Лајен од Европската Народна партија со нов мандат на чело на ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Лидерите на земјите членки на ЕУ на синоќешниот неформален самит во Брисел не успеаја да постигнат договор околу нашироко очекуваниот пакет за распределба на ...
| | веќе видена | слични

Лидерите на ЕУ во понеделникот вечер не успеаја да ја поддржат Урсула фон дер Лајен за уште еден мандат како претседател на Европската комисија, и покрај ...
| | веќе видена | слични

Лидерите на земјите членки на Европската унија не успеаја да склучат прелиминарен договор за трите највисоки работни места во следните пет години и покрај ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Ставот дека „државниот врв на Северна Македонија систематски го прекршува Договорот од Преспа“, го изрази министерот за надворешни работи на Грција Јоргос ...
сите 380 | | | веќе видена

Четворицата тинејџери кои по сугестија на полнолетно лице конзумирале алкохол со психотропни суптанци, најверојатно дури утре ќе бидат пуштени на домашно ...
сите 128 | | | веќе видена

Професорот по економија и член на Академијата за банкарство и информатичка технологија (АБИТ), Синиша Наумовски, вели дека ефектите од „унгарски заем“ од ...
сите 108 | | | веќе видена

Американската амбасадорка Ангела Агелер во интервјуто за „Програма 200“ на ТВ Алсат рече дека добила уверување од новата Влада дека нема да се раскине ...
сите 120 | | | веќе видена

Продолжува периодот на сончево и многу топло време со максимална дневна температура која насекаде ќе биде над 30°C, а наместа ќе надминува 40°C поради што до ...
сите 280 | | | веќе видена

Лишен од слобода бил жител на неготинско село, братот пријавил во полиција дека му се заканувал со остар предмет. Во друг случај, ваташанец испукал два куршуми ...
сите 182 | | | веќе видена

Во рамките на посетата на Вашингтон САД, претседателот на Владата на Република Северна Македонија оствари повеќе средби и состаноци. Премиерот Мицкоски оствари ...
сите 72 | | | веќе видена

Мајката на отфрленото седуммесечно бебе кое од случаен минувач беше пронајдено во Велес синоќа дошла да преноќи во велешката болница, но изутрината си ...
сите 53 | | | веќе видена

Ненадејната посета на унгарскиот премиер Виктор Орбан на Москва и средбата со рускиот претседател Владимир Путин претходно овој месец предизвикаа реакции во ...
сите 123 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Шолц: Има индикации дека Фон дер Лајен ќе биде реизбран за претседател на ЕК

Од:
До кого (е-маил):
Порака: