Илјадници Французи протестираа против крајната десница, репрезентативците шокиран од нејзиниот подем

Илјадници луѓе протестираа во Париз и во градовите низ Франција во саботата против партијата Национален собир (RN), партија од крајната десница, пред ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Група од 170 дипломати и поранешни дипломати денеска објави уводник во францускиот дневен весник Монд (Le Monde) во кој се залагаат против екстремната десница ...
| | веќе видена | слични

Според анкетата на Ифоп, спроведена за весникот „Журнал ду Диманш“, која беше спроведена по одлуката на Макрон да го распушти Парламентот и да распише ...
| | веќе видена | слични

Група составена од 170 сегашни и поранешни дипломати денеска во францускиот дневен весник Монд објави петиција против победата на крајната десница на следните ...
| | веќе видена | слични

„Загрижен сум за изборите во Франција“, изјави Шолц за јавната телевизија АРД.  „И се надевам дека партиите што не се (Марин) Ле Пен, така кажано, ќе бидат ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Популарноста на францускиот претседател Емануел Макрон падна за пет процентни поени во еден месец, од мај до јуни, на 26 отсто од Французите кои се задоволни ...
| | веќе видена | слични

„Бевме сведоци на руската инвазија на суверена држава и на начинот на кој Русија го уништи со тенкови она што гарантираше мир на европскиот континент. Видовме ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска изрази загриженост поради изгледите за победа на крајната десница на претстојните предвремени парламентарни избори во ...
| | веќе видена | слични

Екстремно десничарската француска партија Национален собир (НС) ќе има поддршка од 35 отсто од гласачите во првиот круг од парламентарните избори на 30 јуни, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Социјалистите во неделата ја отфрлија кандидатурата на Игет Бело од француската прекуморска територија Реунион во име на радикалната левичарска партија ...
сите 153 | | | веќе видена

Вчера во 21.00 часот, на булеварот „Туристичка“ во Охрид, А.Ѓ.(42) од Охрид, управувајќи мопед со охридски регистарски ознаки, изгубила контрола и паднала на ...
сите 174 | | | веќе видена

Температурата на морето во Будва денеска изнесуваше 28,1 Целзиусов степен и е највисока во изминатите 10 години. Најтопло морето во Будва на денешен ден било ...
сите 294 | | | веќе видена

Договорот за изградба на автопатските делници со конзорциумот „Бехтел и Енка“ продолжува да ја бранува јавноста, само што сега се променети позициите. Денеска ...
сите 55 | | | веќе видена

Републиканската партија денеска официјално го номинираше Доналд Трамп за свој кандидат за претседател на САД на ноемвриските избори. Доналд Трамп стана ...
сите 196 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Илјадници Французи протестираа против крајната десница, репрезентативците шокиран од нејзиниот подем

Од:
До кого (е-маил):
Порака: