Ископувањето злато во светот станува се потешко

Во Србија се наѕира она од што се плашеа противниците на експлоатацијата на литиум - дека ветувањето на владата дека ќе престане со истражување во долината ...
| | веќе видена | слични

Првата држава од Европската Унија(ЕУ) која ископува ураниум е Финска. Информацијата ја објави рударската компанија, пренесува Политика. Оваа финска компанија ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Одлуката за можно продолжување на реализацијата на проектот Јадар е, како што наведиа во таа компанија, зависи од надлежните органи на Србија.Доколку биде ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Кинескиот премиер Ли Kианг денеска ја заврши четиридневната посета на Австралија со обиколка на рафинерија за литиум, што е индикација за интересот на Пекинг ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Српскиот претседател Александар Вучиќ наводно се подготвува да ѝ даде на британската компанија Рио Тинто зелено светло за најголемиот рудник на литиум во ...
| | веќе видена | слични

Вучиќ за ФТ кажа дека се чини дека новите гаранции на глобалниот рударски џин и Европската Унија одговориле на загриженоста на Србија околу тоа дали ќе бидат ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Придружуван од десетина кинески претставници, премиерот го посети комплексот Tianqi Lithium Energy Australia во Перт, Западна Австралија, пренесе Бета. ...
| | веќе видена | слични

Александар Вучиќ е подготвен да му даде зелено светло на британско-австралискиот рударски гигант „Рио Тинто“ да го отвори најголемиот рудник за литиум во ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Премиерот Мицкоски можевме да го видиме на многу различни средби во текот на посетата со различни конгресмени на Соединетите Американски Држави, со ...
сите 199 | | | веќе видена

Повеќепартискиот сојуз, кој изненадувачки ја победи екстремната десница предводена од Марин Ле Пен и Џордан Бардела во Националното собрание и центристичкиот ...
сите 312 | | | веќе видена

Полска, Германија и балтичките членки на Европската унија бараат унгарскиот премиер Виктор Орбан да биде „отстранет од претседателството на Унијата“, пишува ...
сите 194 | | | веќе видена

Кина го обвини НАТО дека ја оцрнува земјата и побара од Алијансата да остане надвор од Азија, бидејќи нејзината војска демонстрираше зголемено влијание со ...
сите 308 | | | веќе видена

Министерот за транспорт и врски Александар Николовски рече дека во однос на изградбата на авто-патот Кичево Охрид има бројни проблеми кои тие ги детектирале. ...
сите 117 | | | веќе видена

Времето денеска ќе биде сончево и многу топло, попладне со мала локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. Минималната температура ќе ...
сите 258 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ископувањето злато во светот станува се потешко

Од:
До кого (е-маил):
Порака: