МОН препорача да се скратат часовите за основците поради топлото време

Скратени часови за основците препорача министерството за образование. По бројните реакции на родители заради високите температури кои ја зафатија земјава од ...
| | веќе видена | слични

„Ако сакаш да уништиш една нација, уништија го образованието“, многу често и доста долго ја слушаме оваа теза кога говориме за состојбата во образовниот систем ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Уште 3 работни денови за основците, а реакциите на родителите не стивнуваат, бидејќи нивните деца одат на училиште на екстремно високи темепратури во ...
| | веќе видена | слични

Годинава летниот распуст за учениците ќе започне на 18 јуни, што порано не беше случај, додека школската година завршуваше на 10 јуни. Одлука беше донесена ...
| | веќе видена | слични

Учениците во основните училишта во земјава денеска и утре со скратени часови бидејќи наставата се одржува во услови на топлотен бран, невообичаен за овој дел ...
| | веќе видена | слични

Со оглед на високите температури кои ја зафатија Македонија, а имајќи предвид дека наставната година за учениците од основните училишта трае до 17.06.2024 ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Армискиот хеликоптер започнува со дејство врз пожарот на планината Серта каде утрово од земја гаснат поголем број луѓе, информираа утрово од Центарот за ...
сите 257 | | | веќе видена

Охрид, 12. јули 2024 (ОХРИДПРЕС) – Опожарено патничко моторно возило на булевар „Туристичка“, во близина на спортската сала „Билјанини извори“. Екипа на ...
сите 325 | | | веќе видена

Железничкиот огранок на Генералната конфедерација на трудот (CGT), најголемиот синдикат во Франција, повика на протести на 18 јули, денот кога треба да се ...
сите 271 | | | веќе видена

Тие разговарале за „можностите за мир“ во Украина, изјави портпаролот на Орбан. Средбата се одржа во имотот на Трамп, Мар-а-Лаго во Флорида. Според неговиот ...
сите 250 | | | веќе видена

Од 9 јули, на десна коловозна лента на автопатот Скопје-Куманово извршена била времена измена на режим на сообраќај , при што во должина од 1000 метри (пред НС ...
сите 148 | | | веќе видена

На маргините на НАТО Самитот во Вашингтон претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Христијан Мицкоски оствари повеќе билатерални средби и ...
сите 102 | | | веќе видена

Тој во интервју на Алфа потенцираше дека два од трите доставени предмети се директно поврзани со наводите кои биле објавени од страна на Државната ревизија во ...
сите 125 | | | веќе видена

Грција во овој момент нема да ги открие оружјата што ѝ се на располагање за да одговори на евентуалното инсистирање на раководството на соседната земја на оваа ...
сите 160 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

МОН препорача да се скратат часовите за основците поради топлото време

Од:
До кого (е-маил):
Порака: