Совети од ЦУК што да се прави ако граѓаните наидат или бидат каснати од змија

2 копии

Центарот за управување со кризи (ЦУК) превентивно потсетува дека при прошетки во природа граѓаните може да се сретнат со змии кои, како што наведуваат, ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Во изминатите неколку дена во Општата болница со проширена дејност во Дебар, антивиперин, серум против змиски отров, добиле две лица странски државјани, со што ...
| | веќе видена | слични

Директорот на дебарската општа болница вели дека туристот бил донесен во добра состојба, и откако му бил даден серум против змиски отров, тој повторно бил ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Турист од Холандија бил каснат од отровна змија, но во болницата во Охрид немале серум па со санитетско возило бил транспортиран во болницата во Дебар каде му ...
| | веќе видена | слични

Дебарската болница помага на каснати од змија и од соседството. Во изминатите неколку дена во Општата болница со прoширена дејност во Дебар, антивиперин, серум ...
| | веќе видена | слични

При прошетките во природа, може да се случи граѓаните да сретнат змии. Општо е познато дека змијата најчесто бега при средба со луѓе и доколку не е загрозена и ...
| | веќе видена | слични

Топлото време ги разбуди змиите во природата. Ама, доаѓаат и од урбаните средини. Граѓаните исплашени споделуваат фотографии на социјални мрежи. Од ЦУК велат – ...
| | веќе видена | слични

На единствениот повикувачки број за итни случаи 112 имало повици за присуство на змии во објекти во населени места.При прошетките во природа, може да се случи ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Можеби во прв план новите министерства кои ги изгласа новото парламентарно мнозинство ќе функционираат со постоечките вработени, но веројатно е дека овие ...
сите 513 | | | веќе видена

Според Си-Ен-Ен, тие верувале дека влијаат на одлуките кои ќе ги дефинираат нивните животи во наредните години. „Ќе одиме на училиште ако престанете со ...
сите 425 | | | веќе видена

„Голем дел од предложените промени се мали и не се неочекувани. „Другите значително се разликуваат од она што е наведено во резолуцијата на Советот за ...
сите 404 | | | веќе видена

Времето во Македонија денеска ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен, а наместа повремено засилен ветер од западен ...
сите 309 | | | веќе видена

Ова, како што јави агенцијата АП, го изјавил висок функционер на украинската војска. Белгија, Данска, Холандија и Норвешка ветија дека ќе ѝ дадат на Украина ...
сите 257 | | | веќе видена

Кои било разговори кои што бараат согласност од албанската заедница, мора да се одвиваат преку легитимниот претставник. Може да очекувате разговори за иднината ...
сите 49 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Совети од ЦУК што да се прави ако граѓаните наидат или бидат каснати од змија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: