Радио Шуман: Франција,новиот пријател на Орбан, Вилдерс или Мелони, како тоа ќе одекне во Брисел?

Одлуката на Макрон да распише предвремени избори ја отвора Франција кон потенцијалот за екстремно десничарска влада или парламент што ќе виси. И двата исхода ...
| | веќе видена | слични

Портфолијата за земјоделство, за конкурентност или одбрана и портфолиото за проширување на Унијата, според грчките медиуми, се на агендата на грчката Влада во ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Лидерите на земјите членки на ЕУ на синоќешниот неформален самит во Брисел не успеаја да постигнат договор околу нашироко очекуваниот пакет за распределба на ...
| | веќе видена | слични

Лидерите на ЕУ во понеделникот вечер не успеаја да ја поддржат Урсула фон дер Лајен за уште еден мандат како претседател на Европската комисија, и покрај ...
| | веќе видена | слични

Лидерите на земјите членки на Европската унија не успеаја да склучат прелиминарен договор за трите највисоки работни места во следните пет години и покрај ...
| | веќе видена | слични
5 копии
2 копии

- Средбата претставуваше добра можност да се разменат мислења околу изборните резултати и за подготовка на формалната средба на Европскиот совет што ќе се ...
| | веќе видена | слични

Некои членки на Европската народна партија (ЕПП) имаат резерви кон номинацијата на поранешниот португалски премиер Антонио Кошта за претседател на Европскиот ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Денес е значаен ден бидејќи денес е прв ден во кој што Македонија има влада предводена од Христијан Мицкоски една просперитетна и правична влада конечно ...
сите 392 | | | веќе видена

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска ги прими премиерот Христијан Мицкоски и членовите на новоизбраната Влада, при што упати честитки за нивниот ...
сите 303 | | | веќе видена

„Ви честитам на важната и одговорна функција. Сакам да ја извршувате посветено и одговорно и за доброто на Северна Македонија и за доброто на Србите во Северна ...
сите 45 | | | веќе видена

Ако биде се според планот, веќе втора половина на јули ќе го имаме ребалансот на буџетот во парламентот, а некаде во првата половина на август ќе биде објавен ...
сите 163 | | | веќе видена

Канцеларијата на Високиот комесаријат за човекови права на Обединетите нации го поздрави пуштањето од затвор во Велика Британија на основачот на „Викиликс“, ...
сите 45 | | | веќе видена

Португалија без проблеми се справи со Турција во второто коло од групата Ф на ЕП. Португалија победи со 3:0 и го обезбеди првото место во Ф групата. Покрај ...
сите 105 | | | веќе видена

Според Мицкоски оваа инвестиција ќе донесе големи придобивки за економијата, бизнис заедницата и граѓаните.„Македонскиот ветер ќе донесе дополнителни 100 ...
сите 147 | | | веќе видена

„ЕУ и меѓународната заедница треба јасно да ги стават на знаење последиците што непочитувањето на Договорот ќе ги има врз регионот, а особено врз иднината на ...
сите 114 | | | веќе видена

Фатмир Битиќи реагира на тоа што Владата не понудила помош на погодените од невремето во полошко во неделата. „ Дали некој од Владата се појави да им помогне ...
сите 127 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Радио Шуман: Франција,новиот пријател на Орбан, Вилдерс или Мелони, како тоа ќе одекне во Брисел?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: