МП: Работната група ги изготви предлог измените на Законот за Судски совет, врз основа на насоките на Оценската мисија на ЕУ

Министерството за правда информира дека Работната група ги изготви предлог измените на Законот за Судски совет, врз основа на насоките на Оценската мисија на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Новоизбраните членови на судскиот совет Лимани и Камбовски денеска ќе дадат свечена изјава пред претседателот на Собранието Африм Гаши. Судијата од Врховниот ...
| | веќе видена | слични

Министерот за правда во заминување ја предупредува идната власт да не ги распушта Судскиот и Советот на обвинители. Според Лога, тоа ќе значи загрозување на ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Обидот на мандатарот за формирање влада, Христијан Мицкоски, да се распуштат Судскиот совет и Советот на јавни обвинители, е обид да се дисциплинира судската ...
| | веќе видена | слични

Со распуштањето на Судскиот совет и Советот на јавни обвинители се загрозува судската независност, рече министерот за правда во заминување Кренар Лога, на ...
| | веќе видена | слични

На средбата, Лога нагласи дека со распуштањето на двете институции пропишани со Уставот и прекинот на нивните мандати се загрозува судската независност. Тој ...
| | веќе видена | слични

Од ВМРО-ДПМНЕ не слушнавме како ќе ги распуштат Судскиот совет и Советот на јавни обвинители. Како заменик министер, но и дел од вработените во Министерството ...
| | веќе видена | слични

„Истакнат правник е поимот кој мораше да го дефинираме во законот. Една дефиниција е дека професорите од трите најдоброрангирани универзитети ќе може сами да ...
| | веќе видена | слични

Факт е дека од оваа голема победа на ВМРО-ДПМНЕ недостасува само Никола Груевски бидејќи сите други луѓе се иста гарнитура. Вака во емисијата „Интервју во ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Фатмир Битиќи реагира на тоа што Владата не понудила помош на погодените од невремето во полошко во неделата. „ Дали некој од Владата се појави да им помогне ...
сите 106 | | | веќе видена

На 1 септември 2020 година за прв пат бев избран за член на Владата на позицијата прв вицепремиер и министер за политички систем, функција која исто така за ...
сите 211 | | | веќе видена

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска ги прими премиерот Христијан Мицкоски и членовите на новоизбраната Влада, при што упати честитки за нивниот ...
сите 303 | | | веќе видена

„Ви честитам на важната и одговорна функција. Сакам да ја извршувате посветено и одговорно и за доброто на Северна Македонија и за доброто на Србите во Северна ...
сите 45 | | | веќе видена

Португалија без проблеми се справи со Турција во второто коло од групата Ф на ЕП. Португалија победи со 3:0 и го обезбеди првото место во Ф групата. Покрај ...
сите 106 | | | веќе видена

Канцеларијата на Високиот комесаријат за човекови права на Обединетите нации го поздрави пуштањето од затвор во Велика Британија на основачот на „Викиликс“, ...
сите 59 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

МП: Работната група ги изготви предлог измените на Законот за Судски совет, врз основа на насоките на Оценската мисија на ЕУ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: