„Матица македонска“ ја организира најголема книжевна прослава на љубовта досега

2 копии

Во чест на 90-годишнината од раѓањето на авторот на „Дениција“, Петре М. Андреевски, следната недела книгоиздавателството „Матица македонска“ ќе ја организира ...
| | веќе видена | слични

„Координати на болката“ е втора збирка поезија на Александра Спасеска која ќе биде промовирана вечерва (15 јуни) во 19 часот во кафе-книжарницата „Илика“. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Чудо во училница На часот по македонски јазик вистинско чудо се случи, од некаде се појави змеј, посака и тој да учи. На столчето до мене седна, со насмевка ме ...
| | веќе видена | слични

Останато

Изборниот законик во делот на заклетвата е таков каков што е, имајќи го предвид Уставот и законите ја дадов заклетвата со придавката, изјави претседателот на ...
сите 187 | | | веќе видена

Португалија без проблеми се справи со Турција во второто коло од групата Ф на ЕП. Португалија победи со 3:0 и го обезбеди првото место во Ф групата. Покрај ...
сите 131 | | | веќе видена

Андреас Ернст, авторот на анализата, пишува: „Националистичките сили во Србија се надеваат на втор мандат на Доналд Трамп. „Трамп, Србине!“ – неговите ...
сите 28 | | | веќе видена

На свеченост пред Министерството за одбрана, новоизбраниот министер за одбрана Владо Мисајловски денеска ја презеде функцијата од досегашниот заменик министер ...
сите 105 | | | веќе видена

Денеска полициски службеници од Полициската станица Берово го уапсиле Б.М.(20) од беровското село Двориште, затоа што околу 2.10 часот тој со возило прегазил ...
сите 282 | | | веќе видена

Србија дискретно ја засилува продажбата на муницијата на Западот што на крајот ја јакне одбраната на Украина – иако Србија е една од само двете европски земји ...
сите 262 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Матица македонска“ ја организира најголема книжевна прослава на љубовта досега

Од:
До кого (е-маил):
Порака: